Tematická filatelia:
Šport a olympijské hry - Hádzaná
Filatelistický pohľad na zberateľský námet hádzaná: Prehľad najstarších a najzaujímavejších poštových známok a ďalších filatelistických materiálov zberateľského námetu, diskusia o vhodnosti pre vytvorenie zbierky a súťažného exponátu.
Charakteristika a história vzniku hádzanej
Hádzaná je kolektívna loptová hra medzi dvoma tímami, ktorých hráči hádžu a odrážajú loptu, pričom sa pokúšajú hodiť ju do bránky tímu súpera. Zápas sa hrá na dva polčasy a rozhodujú ho dvaja rozhodcovia. Najrozšírenejšia forma je hádzaná so siedmimi hráčmi so 4 základnými postmi: krídlo, spojka, pivot a brankár. V minulosti bola rozšírená aj hádzaná s 11 hráčmi a viaceré lokálne typy hádzanej s mierne upravenými pravidlami (napr. v Čechách sa hrávala tzv. národní házená).
História
Počiatky hádzanej majú prapôvod v loptových športoch starého Grécka. Hry vtedy slúžili dospelým ako forma zábavy alebo obradu a deťom ako príprava na dospelosť. Starí Rimania hrali loptové hry dokonca ako liečebný prostriedok.
Modernú hádzanú (vtedy pod názvom Handbold) vymyslel dánsky učiteľ Holger Nielsen v roku 1898. Prvé pravidlá vyšli v roku 1906. V Nemecku sa v roku 1911 objavil variant hry, v ktorom proti sebe nastupujú dva jedenásťčlenné tímy, tzv. hádzaná s 11 hráčmi (veľká hádzaná). Tá bola v roku 1936 na programe olympijských hier v Berlíne (na OH 1928 v Amsterdame ako ukážkový šport).
V roku 1946 v Kodani vznikla Medzinárodná federácia hádzanej (IHF) a v roku 1972 bola zaradená na program olympijských hier mužská hádzaná a v roku 1976 ženská hádzaná. Medzi najväčšie československé úspechy patrí ženský titul majsteriek sveta z Juhoslávie v roku 1957 a mužský titul majstrov sveta zo Švédska o 10 rokov neskôr v roku 1967. Na olympijských hrách 1972 v Mníchove získalo československé družstvo mužov strieborné olympijské medaily.
Významné podujatia
Hádzaná je súčasťou programu letných olympijských hier (v roku 1936 a potom od roku 1972 - muži a od roku 1976 - ženy), Pan-Amerických hier (muži aj ženy od roku 1987), Všeafrických hier (muži od roku 1965, ženy od roku 1978), Ázijských hier (muži od roku 1982, ženy od roku 1990), konajú sa majstrovstvá sveta vo všetkých kategóriách (muži - od roku 1938, ženy - od roku 1957, juniori - od roku 1977, mládež - od roku 2005), dlhodobá súťaž krajin Svetový pohár, kontinentálne majstrovstvá a medzinárodné a národné súťaže na úrovni klubov. Hádzaná je tiež súčasťou letnej univerziády.
Obálka so strojovou pečiatkou a prítlačou k olympijskému hádzanárskemu turnaju počas letných olympijských hier v Mníchove 1972. |
Ihriská pre hádzanú, multifunkčné a jednoúčelové hádzanárske haly
Hádzaná je kedysi hrávala vonku na hlinených, neskôr škvarových a betónových ihriskách, dnes sa takmer výhradne hrá buď vo viacúčelových športových halách alebo v halách postavených špeciálne pre hádzanú.
Hádzanárska hala v Pchojngajnu. |
Poštové materiály a filatelistická dokumentácia
Poštové známky, obálky prvého dňa (FDC), analogické pohľadnice a známkové zošitky
Prvou známkou s námetom hádzanej je rakúska známka s nominálnou hodnotou 1,5 šilingu vydaná v roku 1959 k 5. majstrovstvám sveta v hádzanej mužov (so 7 hráčmi). V tom istom roku vyšli aj ďalšie dve známky s hádzanárskym motívom, ktoré vydalo Rumunsko a Juhoslávia (hry s loptou pripomínajúce hádzanú).
Obálka prvého dňa (FDC) a známkový zošitok so známkami k Majstrovstvám sveta v hádzanej 1967 (Švédsko). |
Obálka prvého dňa (FDC) k olympijským hrám v Mníchove 1972 (Nemecká demokratiská republika). |
Poštová známka Maďarska k letným olympijským hrám v Moskve 1980 s asi najznámejšou typickou tlačovou chybou na poštovej známke s motívom hádzanej - chýbajúca nožička v slove "MAGYAR" (písmeno "R" sa zmenilo na písmeno "P"). |
Príležitostný tlačový list so známkami k majstrovstvám sveta v hádzanej mužov 1995 (Island). |
Príležitostné poštové pečiatky
Najstaršia známa príležitostná pečiatka s námetom hádzanej bola používaná v roku 1938 (BERLIN - CHARLOTTENBURG 5) pri príležitosti prvých majstrovstiev sveta mužov v tzv. feld handball - hádzanej s 11 hráčmi (ak máte, pošlite nám, prosím, kvalitnejší obrázok).
Poštové celiny s natlačenou známkou
Pravdepodobne najstaršie celiny s námetom hádzanej vydalo Rumunsko v roku 1960 (viackusová séria s vyobrazením rôznych herných situácií). Pretože zachovalé rumunské celiny z toho obdobia sú veľmi vzácne (špeciálne riadne poštou použité), patria k ozdobám zbierky a ak sú zaradené vo filatelistickom exponáte zvyšujú jeho filatelistickú hodnotu.
Strojové príležitostné a propagačné pečiatky
Pohľadnica so strojovou pečiatkou k Majstrovstvám sveta v tzv. feld handball - hádzanej s 11 hráčmi 1952 (Švajčiarsko). |
Odtlačky výplatných strojov
Odtlačky výplatných strojov s hádzanárskou tematikou |
Československé a slovenské filatelistické materiály
Československá pošta vydala 3 poštové známky s námetom hádzanej (v rokoch 1964 a 1990 k MS v hádzanej mužov v Československu a v roku 1986 k 90. výročiu ČSOV so symbolickým vyobrazením olympijských športov s piktogramom hádzanej) a používala niekoľko príležitostných pečiatok.
Slovenská pošta doteraz nevydala žiadnu poštovú známku ani inú poštovú ceninu (filatelistický materiál) s námetom hádzanej; používala sedem príležitostných pečiatok s námetom hádzanej (v chronologickom poradí):
- Kvalifikácia na 1. ME v hádzanej mužov (12. 5. 1993)
- Kvalifikácia na 1. ME v hádzanej žien (13. 6. 1993)
- Kvalifikácia ME v hádzanej mužov Slovensko - Ukrajina (10. 10. 1993)
- Kvalifikácia ME v hádzanej žien Slovensko - Turecko (22. 10. 1993)
- Kvalifikácia ME v hádzanej mužov Slovensko - Dánsko (8. 12. 1993)
- Finále Akademických MS v hádzanej žien (26. 6. 1994)
- HK Lokomotíva Trnava - 1. majster Slovenska v hádzanej (9. 9. 1994)
Vhodnosť námetu pre zbieranie
Hádzaná patrí medzi stredne mladé športy. V celosvetovom meradle už vyšlo dostatočné množstvo poštových materiálov (poštových známok, pečiatok, celín a pod.), aby sa dala z tohto námetu vybudovať veľmi slušná a hodnotná zbierka, či dokonca zaujímavý súťažný filatelistický exponát. Svedčí o tom aj exponát Hádzaná slovenského zberateľa a vystavovateľa Ervína Smažáka, zakladajúceho člena SSOŠF, ktorý sa zúčastnil na viacerých významných medzinárodných výstavách najvyššieho rangu (OLYMPHILEX 1996 Atlanta, OLYMPHILEX 2000 Sydney, OLYMPHILEX 2004 Atény, SLOVOLYMPFILA 2008 Bratislava, OLYMPEX 2008 Peking a iné), na ktorých dosiahol viacero pekných medailových ohodnotení.
Výzva pre zberateľov
Ak máte ďalšie informácie alebo máte zaujímavé materiály, ktoré by náš prehľad mohli doplniť, prosím, pošlite nám texty a obrázky, radi ich doplníme.
V snahe zistiť, ktoré športové odvetvie má najstaršie (a najvzácnejšie) filatelistické doklady nás zaujímajú najmä vekovo staré filatelistické materiály s vyobrazením alebo textom viažúcim sa ku tomuto námetu:- Najstaršia poštová pečiatka (ručná príležitostná, strojová propagačná, prídavná, poštový kašet).
- Najstaršia celina s natlačenou známkou (celinový poštový lístok, celinová obálka, celinová pohľadnica).
- Najstarší odtlačok výplatného stroja (OVS).
- Najstaršie iné filatelistické doklady (známkový zošitok, reklamný alebo obrazový telegram, firemný perfin, ...)
- Známky a iné filatelistické materiály súvisiace s našimi športovcami a ich úspechmi na významných svetových podujatiach (olympijské hry, majstrovstvá sveta, majstrovstvá Európy, pohárové súťaže a pod.).
- Známky a iné filatelistické materiály zobrazujúce konkrétnych našich a svetových športovcov a športovkyne.
- Známky a iné filatelistické materiály s vecnými (textovými alebo obrazovými) chybami - nesprávne meno, rok alebo názov, logická chyba v kresbe, nesprávne použité farby (napr. na vlajke) a pod.
Komentáre:
Na známke Salvador Yvert 1018 je síce futbalové mužstvo Československa, ktoré hralo kvalifikáciu o postup na MS 1970. V strede je Stanislav Jarábek, dlhoročný kapitán Spartaku Trnava, ktorý je známy ako hráč aj ako futbalový tréner. Počas štúdia na I. Jedenásťročnej strednej škole v Trnave hrával hádzanú a vtedy sa škola zúčastnila dorasteneckých majstrovstiev ČSR v Českých Budějoviciach v hádzanej, ktoré nakoniec aj vyhrala. Členom družstva bol aj S. Jarábek, ktorý bol teda majstrom republiky aj ako hádzanár a neskôr 5-násobný majster vo futbale (Mgr. Ján Mička).
Kontakt na autora článku: Vojtech Jankovič