Vzdelávací program FILATELIA na univerzite tretieho veku sa opäť rozbieha

Pozvánka na online štúdium vzdelávacieho programu FILATELIA so zameraním na filateliu a poštovú históriu na československom území od roku 1918 do roku 1992 na Univerzite tretieho veku UNIZA v Žiline.

27. 07. 2024

Poštová známka:
Osobnosti: Štefan Osuský (1889 – 1973)

Osobnosti: Štefan Osuský (1889 – 1973)
Deň vydania: 31. 03. 2014
Nominálna hodnota: 0,45 €
Rozmery známky: 33,9 x 26,5 mm
Forma tlačového listu: TL
Počet známok na tlačovom liste: 50
Počet známok v sérii: 1
Tlačiareň: Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
Technika tlače: Rotačná oceľotlač v kombinácii s hĺbkotlačou
Náklad: 2000000

Poštová známka z emisného radu Osobnosti pripomínajúca 125. výročie narodenia významného slovenského politika a diplomata Štefana Osuského.


Textový motív: Štefan / OSUSKÝ / (1889 - 1973)

Obrazový motív: Portrét Štefana Osuského.

Výtvarný návrh známky: akad. mal. Dušan Nágel

Rytina známky: Doc. akad. mal. Martin Činovský

Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka Osobnosti: Štefan Osuský (1889 – 1973) (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Tematický popis a súvislosti:

Štefan Osuský (1889 Brezova pod Bradlom − 1973 Herndo­n, USA), spoluzakladateľ Československej republiky, bol najvýznamnejším slovenským diplomatom. Jeho slovenský patriotizmus ho dostal do konfliktu s vrcholiacou maďarizáciou a znamenal vylúčenie zo všetkých škôl v Uhorsku. V USA, kam sa odsťahoval k príbuzným, získal doktorát práv. Angažoval sa v Slovenskej lige, najvýznamnejšom krajanskom spolku. Vo funkcii jej podpredsedu sa počas I. svetovej vojny podieľal na koordinácii vznikajúceho československého zahraničného odboja. Ako blízky spolupracovník T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a E. Beneša v Československej národnej rade sa výrazne zaslúžil o vznik Československej republiky. Ako generálny tajomník československej delegácie na parížskej mierovej konferencii podpísal v roku 1920 Trianonskú mierovú zmluvu s Maďarskom.

Po krátkom diplomatickom pôsobení v Londýne sa na takmer dve dekády stal veľvyslancom vo Francúzsku. Zároveň bol zástupcom ČSR v Spoločnosti národov, predchodkyni Organizácie spojených národov, kde zastával významné funkcie. V roku 1939 odmietol vydať vyslanectvo nemeckým diplomatom a začal organizovať zahraničný odboj. Po kapitulácii Francúzska sa stal ministrom exilovej vlády v Londýne, no pre nezhody s prezidentom Benešom bol funkcie zbavený. Názorovo sa rozchádzali i v otázke adekvátneho postavenia emancipujúceho sa Slovenska v povojnovej republike.

Po skončení vojny sa vrátil do USA, kde prednášal na univerzite, publikoval a po nástupe komunistickej totality sa angažoval v exilovej Rade slobodného Československa. Zásadne odmietal fašizmus a komunizmus a aktívne bojoval za obnovenie demokracie v krajinách podrobených komunistickou totalitou. V roku 1992 mu bol in memoriam udelený Rad T. G. Masaryka I. triedy a v roku 2001 Rad Bieleho dvojkríža II. triedy. Jeho život a dielo spracoval historik Slavomír Michálek v knihe „Diplomat Štefan Osuský“.


Autor (zdroj) popisu: MUDr. Peter Osuský


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov