Poštová známka:
Veľká noc 2014: Ukrižovanie – vitráže romantizmu
Poštová známka vydaná k Veľkej noci v roku 2014 s motívom Ukrižovania na sklenenej vitráži v Kaplnke Svätej studne v Marianke z roku 1899.
Pôvodný výtvarný návrh(y):
Tematický popis a súvislosti:
Pavlínsky kláštor v Marianke neďaleko Bratislavy patrí už od stredoveku k najznámejším pútnickým miestam na západnom Slovensku. Začiatky uctievania zázračnej mariánskej sochy sú spoľahlivo doložené už v roku 1377, keď tu postavili gotický kostol. Udalosti sa však v legendách datujú ešte hlbšie, a aj dodnes zachovaná skulptúra je oveľa staršia. Najdôležitejšie objekty komplexu však postavili až po tureckých vojnách na konci 17. storočia, aj neskôr boli pomerne často predmetom rozličných renovácií. V súvislosti so zázrakmi, ktorým lokalita vďačí za svoju popularitu, zastáva Kaplnka Svätej studne mimoriadne významné miesto. Jej vitráže sú súčasťou fázy obnovy areálu z prelomu 19. a 20. storočia.
Scéna okna s Ukrižovaním predstavuje Kalváriu v redukovanej verzii, s postavami Bolestnej Panny Márie a sv. Jána Evanjelistu po stranách Ukrižovaného. Na horizonte rozoznať pohľad na mesto Jeruzalem, oblaky v pozadí stupňujú dramatický tón výjavu. Zo štýlového hľadiska ide o typickú ukážku eklektického historizmu záveru 19. storočia. Kým kompozícia a figurálne časti poukazujú na bezprostrednú inšpiráciu v neorenesančnej maľbe (prerafaeliti), bohatý dekor na okrajoch, kombinácia mriežky a kartuší je dedičstvom rokokovej ornamentiky. V hornej nápisovej kartuši je latinský citát z Evanjelia sv. Jána, v menšej spodnej, dedikačný nápis.
Autor (zdroj) popisu: Mgr. Dušan Buran, PhD.