Známkové územia - Tesália - grécke územie okupované Osmanskou ríšou
|
|
Príspevok z oblasti známkových území zameraný na vydanie poštových známok pre grécke územie Tesália okupované Osmanskou ríšou. |
Územie Tesálie sa rozkladá centrálnej časti Grécka. Na severe susedí s Macedóniou, na západe s Epirom a na juhu so Stredným Gréckom. Z východu je obmývaná Egejským morom. Má rozlohu 14 036 km2 a hlavným mestom je Larissa, ležiaca uprostred úrodnej nížiny. Jediným dôležitým prístavom je Volos na polostrove Magnesia v Pagavskom zálive.
V 15. storočí sa väčšina gréckeho územia dostala pod nadvládu Osmanskej ríše a odvtedy sa Gréci počas dlhého obdobia pokúšali o získanie nezávislosti. Začiatkom roku 1821 bola po niekoľkých lokálnych povstaniach vyhlásená revolúcia. Po počiatočnom odmietavom postoji sa tri svetové mocnosti – Rusko, Británia a Francúzsko počas niekoľkých nasledujúcich rokoch po sérii rokovaní rozhodli revolúciu vojensky a politicky podporiť, čo nakoniec viedlo k porážke osmanského vojska a Grécko bolo v roku 1832 oficiálne uznané ako nezávislý štát. Jeho územie zahŕňalo polostrov Peloponéz, južnú časť Balkánskeho polostrova a súostrovia Saronic, Kyklady a Sporady. Tesália bola pripojená v roku 1881.
V roku 1897 vypukla Grécko-turecká vojna, známa ako „tridsaťdňová vojna“, ktorej hlavnou príčinou bola otázka postavenia osmanskej provincie Kréta, kde si väčšinové grécke obyvateľstvo želalo pripojenie k Grécku. Oficiálne bola vojna vyhlásená 18. apríla, osmanské vojská postupne obsadili celú Tesáliu a 20. mája vstúpilo do platnosti prímerie. Po Konštantínopolskej zmluve z 4. decembra 1897 bolo Grécko nútené odovzdať menšie pohraničné oblasti a zaplatiť vojnové reparácie. Tesália sa vrátila Grécku, ale osmanské okupačné vojsko zostalo prítomné až do mája 1898.
Na prepravu poštových zásielok boli najprv používané známky osmanskej ríše.
Neskôr bolo 21.apríla 1898 vydaných 5 osemuholníkových známok, na ktorých je v strede zobrazená tugra (sultánov monogram) a pod ňou je pohľad na železničný most v Larisse nad riekou Pinios.
Známky boli tlačené typografiou (kníhtlač) na hladký biely papier so žltým popraskaným lepom a majú zúbkovanie 13¼. Sú jednofarebné, v hodnotách 10 a 20 para, 1 piaster, 2 piastre a 5 piastrov. Na tlačovom liste sú usporiadané po 12 kusov.
Známky boli používané v týchto mestách:
Baba-Boghazi, Domokos, Halmiros, Kalabaka, Kardhitsa, Larissa, Larissa (Yenidje), Phanari, Pharsala, Tournavos, Trikhala, Velestinon a Volos.
Baba-Boghazi
Domokos
Halmiros
Kalabaka
Kardhitsa
Larissa
Larissa (Yenidje)
Phanari
Pharsala
Tournavos
Trikhala
Velestinon
Volos
Posledný známy dátum použitia je 9. jún 1898 a zásoby nepoužitých známok boli rozpredané obchodníkmi v Paríži a Viedni.
Použité zdroje
- Wikipedia.org.
- Karamitsos: Hellas Stamp Catalogue, 2010.
- Michel: Sűdosteuropa, 2009/2010.
- Isfila: Turkish Stamps, 2007.
- časopis The American Philatelist, február 1966.
- internet
Viac informácií o zbieraní podľa známkových území nájdete v odbornej sekcii Známkové územia.
Kontakt na autora článku: Marian Kovac
Autor: Marián Kováč
Zdroj: www.postoveznamky.sk
Publikované: 14. 12. 2018 00:07
Aktualizované: 20. 12. 2018 23:40
Poslať komentár
|