Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Actual News

Actual News

 
 
Shops and adverts

Shops and adverts

 
 
Agenda

Agenda

 
 
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Philatelic partners

Philatelic partners

 
Slovak Olympic Committee
 
International Association of Olympic Collectors
 
 
Philatelic and Collectors Portal www.postoveznamky.sk
 
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
 
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Home Page Slovak Society of Olympic and Sports Collectors Company Identification Slovak Society of Olympic and Sports Collectors Membership Application Slovak Society of Olympic and Sports Collectors Contacts Slovak Society of Olympic and Sports Collectors   Slovenčina / Slovak  
Philatelic and Collectors Portal www.postoveznamky.sk
Peace Race

Peace Race

Peace Race

Peace Race


Angličtina / English
Use translation by Google Translate (no guarantee).
 
Peace Race   An introduction to a series of articles devoted to a detailed overview of postage stamps and other postal documents related to cycling Peace Race with an exhaustive description of philatelic peculiarities and attractions.


 


 

Preteky mieru



Charakteristika a pozícia pretekov vo svetovom cyklistickom pelotóne


Preteky mieru sa postupne od svojho vzniku v roku 1948 stali najvýznamnejšími amatérskymi cyklistickými pretekmi. Žiaľ, veľkú rolu pri ich vzniku a rýchlom rozvoji zohrali ideologické dôvody, čo sa negatívne prejavilo na ich pozícii vo svetovom cyklistickom pelotóne - do oficiálneho kalendára Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) boli zaradené až od roku 1954.

Preteky mieru

Filatelistická dokumentácia prijatia Pretekov mieru do oficiálneho programu Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI):
Československý príležitostný obrazový poštový lístok vydaný k IX. ročníku Pretekov mieru 1956 (zo série 8 obrazových lístkov) so záberom z Pretekov mieru v roku 1955: Slávnostné zahájenie Pretekov mieru 1955 na štadióne Sparty na Letnej v Prahe za účasti prezidenta UCI Achila Joinarda, ktorý slávnostne privítal Preteky mieru v oficiálnom programe cyklistických pretekov UCI.


Hlavným dôvodom bolo, že Preteky mieru boli považované - nie úplne neoprávnene - za politicky motivované športové podujatie, preto sa ich z vyspelých cyklistických krajín zúčastňovali len skutoční amatéri, prípadne začínajúci cyklisti, z ktorých len máloktorí dosiahli väčšie úsepchy v profesionálnom pelotóne (česť výnimkám ako budúci majster sveta Jean Stablinski a víťazi Tour de France Laurent Fignon a Miguel Indurain alebo taktiež víťaz Tour de France, no pre doping suspendovaný, Jan Ulrich). Na druhej strane z krajín tzv. socialistického tábora sa pretekov zúčastňovali tí najlepší cyklisti, ktorí boli stále považovaní len za amatérov aj napriek tomu, že sa cyklistikou živili a zamestnaní boli len formálne. Keďže nemali mnoho iných možností na medzinárodnú konfrontáciu, pre mnohých z nich zostala účasť a prípadný úspech na Pretekoch mieru, okrem amatérskych majstrovstiev sveta a olympijských hier, najvyšším športovým cieľom.

Preteky mieru

Filatelistická dokumentácia francúzskeho cyklistu Jeana Stablinského, ktorý sa Pretekov mieru zúčastnil v roku 1952 v tíme Francúzskych Poliakov (ešte pod menom Jan Stablewski) so štartovým číslom 91 a v celkovej klasifikácii získal 3. miesto, pričom vyhral 2 etapy a bol 4 dni nositeľom žltého dresu pre najlepšieho pretekára:
Francúzska analogická pohľadnica s príležitostnou poštovou pečiatkou a podpisom výborného francúskeho cyklistu - víťaza Vuelta a Espaňa (1958) a majstra sveta v cestných pretekoch (1962) - Jeana Stablinského.


Preteky mieru

Filatelistická dokumentácia španielskeho cyklistu Miguela Induraina, ktorý sa Pretekov mieru zúčastnil v roku 1984 so štartovým číslom 99 a v celkovej klasifikácii sa umiestnil na 70. priečke bez výraznejšie individuálneho výsledku:
Španielsky hárček (neperforovaný) k svetovej výstave poštových známok ESPAŇA 2000 venovaný športu zobrazujúci vynikajúceho španielskeho cyklistu - 5-násobného víťaza Tour de France, 2-násobného víťaza Giro d´Italia, majsta sveta (1995) a olympijského víťaza v časovke jednotlivcov (LOH Atlanta 1996) - Miguela Induraina.



Organizátori pretekov a ich politický podtón


Preteky mieru organizovali denníky-orgány komunistických strán: Trybuna Ludu (Poľsko, predtým Głos Ludu) a Rudé právo (Československo) a tiež cyklistické zväzy Poľska a Československa. Od roku 1952 se stal spoluorganizátorom denník-orgán SED Neues Deutschland a cyklistický zväz NDR. V rokoch 1985-1986 bol spoluorganizátorom taktiež denník-orgán Pravda a cyklistický zväz ZSSR.

Preteky mieru

Filatelistická dokumentácia usporiadateľského komunistického denníka-orgánu Trybuna Ludu (Glos Ludu):
Poľský obrazový poštový lístok k 30. výročiu založenia denníka v roku 1948 s príležitostnou pečiatkou 23 VI 1979 (poštovo nepoužitý).


Preteky mieru

Filatelistická dokumentácia usporiadateľského komunistického denníka-orgánu Rudé právo:
Československá obálka prvého dňa vydania k známke 50. výročie založenia denníka Rudé právo 1920 - 1970 zaslaná ako tlačivo do zámoria.


Preteky mieru

Filatelistická dokumentácia usporiadateľského komunistického denníka-orgánu Neues Deutschland:
Pohľadnica NDR so strojovou propagačnou pečiatkou "Vorwärts zum V. Parteitag! Neues Deutschland - die richtige Zeitung für Dich" (Vpred na piaty kongres! Neues Deutschland - správne noviny pre vás) Dessau 1 - 21. 5. 58 zaslaná vo vnútrozemí.


Preteky mieru

Filatelistická dokumentácia usporiadateľského komunistického denníka-orgánu Pravda:
Sovietska celinová obálka so známkou a príležitostná pečiatkou 05.05.1982 k 70. výročiu založenia denníka zaslaná ako doporučená zásielka vo vnútrozemí.


Aspoň tak hovoria oficiálne dejiny, no pravdepodobne to nebola úplná pravda a pri začiatkoch hralo významnú rolu aj Ústředí cyklistů Československej obce sokolskej (ČOS).

Preteky mieru

Filatelistická dokumentácia pravdepodobného (spolu)organizátora pretekov Ústředí cyklistů Československej obce sokolskej (ČOS):
Československá príležitostná pečiatka z roku 1949 s textom: ÚSTŘEDÍ CYKLISTŮ ČOS / "RUDÉ PRÁVO" / II. / MEZINÁRODNÍ ZÁVOD / PRAHA - WARSZAWA.

Zo zloženia organizátorov, ktorými boli orgány komunistických strán usporiadateľských krajín, jasne vyplýva nevyhnutný politický podtón celého podujatia. Spočiatku bol jasne viditeľný, postupnou zmenou formy intenzívnej propagácie sa podarilo Preteky mieru dostať na navyššie stupne popularity, s nenápadným podvedomím, že to všetko vďaka kvalitným (komunistickým) novinám. Na druhej strane v cyklistike bolo úplne bežné, že veľké cyklistické podujatia organizovali tlačené denníky (Tour de France a denník L’Auto, Giro d'Italia a denník La Gazzetta dello Sport), ktoré boli schopné vďaka spravodajským štábom veľmi rýchlo preteky pokryť a šíriť informácie (a propagandu). Postupne síce informačnú silu preberali elektronické média, tlačené noviny však stále zostávali klúčovým (propagandistickým) prvkom v celom organizačno-propagačnom súkolí.

Preteky mieru

Filatelistická dokumentácia spojenia Tour de France a usporiadateľského denníka l´Auto:
Francúzska analogická pohľadnica (cartes maximum) k známke 50. výročie Tour de France 1903 - 1953 reprodukujúca titulnú stranu denníka l´Auto z roku 1903.


Preteky mieru

Filatelistická dokumentácia spojenia Giro d´Italia a usporiadateľského denníka La Gazzetta Dello Sport:
Obálka San Marino z roku 1965 so známkami, príležitostnou pečiatkou a príležitostným kašetom odkazujúcimui na organizáciu pretekov Giro d´Italia talianskym denníkom La Gazzetta Dello Sport.



Názov pretekov a ich symbol


Politicky motivované športové podujatie organizované v socialistickom bloku potrebovalo medzinárodne silný názov a symbol.
Názov Preteky mieru (česky Závod míru, poľsky Wyścig Pokoju, nemecky Friedensfahrt (staršie Radfernfahrt für den Frieden), rusky ????????????? ????????? ????, rumunsky Cursa Pacii, francúzsky Course de la Paix, anglicky Peace Race) bol po prvýkrát použitý v roku 1949 v poľskej dennej tlači, oficiálne tento názov preteky niesli od roku 1950. Na poštových pečiatkách sa názov ZÁVOD MÍRU. resp. WYSCIG POKOJU objavil až v roku 1951, na poštových známkach WYSCIG POKOJU až v roku 1952.
Symbol Pretekov mieru - (Picassova) mierová holubica sa začal objavovať na poštových pečiatkách od roku 1951, na poštových známkach od roku 1952.

Preteky mieru   Preteky mieru

Filatelistická dokumentácia prvého použitia názvu Preteky mieru a symbolu (Picassovej) mierovej holubice:
Prvá príležitostná pečiatka s označením Preteky mieru a zároveň prvá príležitostná pečiatka s vyobrazením mierovej holubice (Československo: PM 1951, PRAHA 1 - 1. V. 1951, text: MEZINÁRODNÍ ZÁVOD MÍRU, mierová holubica hore).
Prvá poštová známka s označením Preteky mieru a zároveň prvá poštová známka s vyobrazeením mierovej holubice (Poľsko: PM 1952 40 gr, text: V KOLARSKI WYSCIG POKOJU, mierová holubica vľavo hore).



Vzostup, rozkvet a zánik pretekov



Prvé roky a rozšírenie pretekov


Preteky mieru sa konali vždy začiatkom mája od roku 1948, najskôr na trase Varšava – Praha a Praha – Varšava. Od roku 1952 viedla trasa pretekov mezi mestami Varšava, Berlín a Praha (každoročně začínali v jednom z nich) - s výnimkou roku 1969, kedy kvôli invázii spojeneckých vojsk do Československa viedla trať len cez územie Poľska a NDR.

Základnými mestami celých Pretekov mieru boli Praha a Varšava, od roku 1953 aj (Východný) Berlín, ktoré boli súčasťou takmer všetkých ročníkov. Okrem nich mala každá krajina "tradičné etapové mestá", ktoré boli schopné zorganizovať viackrát po sebe dojazdy a štarty etáp.

VI. ročník Pretekov mieru 1953

Filatelistická dokumentácia trasy a etapových miest Preteky mieru:
Československká obálka prvého dňa vydania (FDC) k známke Preteky mieru 1953 - prítlač na FDC s mapou Pretekov mieru 1953 a vyznačenými etapovými mestami.



Ďalšie rozšírenie a ambiciózne plány


V roku 1985 se išli etapy v Moskve a v roku 1986 v Kyjeve, pričom v Kyjeve boli cyklisti prinútení štartovať, napriek tomu, že len niekoľko dní predtým došlo k Černobylskej havárii, a všetci účastníci i diváci boli zasiahnutí radioaktívnym spádom. To bolo v čase najväčšieho rozmachu Pretekov, kedy sa dokonca v roku 1989 uvažovalo o ich profesionalizácii a rozšírení na ďalšie krajiny až na neuveriteľnú trasu Paríž - Moskva, ktorá mala pripomenúť dvojsté výročie Veľkej francúzskej revolúcie. Usporiadatelia počítali s účasťou profesionálnych cyklistov i financovaním pretekov sponzorskými firmami. Mezinárodná cyklistická únia UCI však návrh zamietla.

Preteky mieru

Filatelistická dokumentácia plánovaných pretekov Paríž - Moskva 1989:
Československá celinová obálka so súkromnou prítlačou 42. ročník ZÁVODU MÍRU / Warszawa - Berlin - Praha 8.-20.5. 1989 a s logom a textom PARIS-MOSCOW / PEACE RACE 1989



Postupný úpadok a zánik pretekov


Od roku 1990 začali preteky upadať, od roku 1993 byli organizované iba v Česku, pričom časť etáp viedla v Poľsku a Nemecku. V roku 1995 došlo v cyklistike k veľkému tresku - spojil sa amatérsky a profesionálny pelotón a z najväčších pretekov sa stali jedny z mnohých. Zohnať prostriedky na ich organizáciu nebolo jednoduché. V roku 2004 trasa pretekov po prvý raz viedla cez územie Belgicka so štartom v Bruseli. V roku 2005 se preteky z dôvodu finančného krachu nekonali. V roku 2006 sa išiel ich posledný ročník, ktorý mal už pramálo spoločného s bývalým podujatím. Týždňové preteky z rakúskeho Linzu do nemeckého Hannoveru sa uskutočnili prvý i posledný raz. Od roku 2007 se preteky nekonajú z finančných důvodov.

Špecifiká pretekov


Špecifikom Pretekov mieru boli dojazdy na cyklistických velodromoch a hlavne na atletickej dráhe športových štadiónov, kde mohlo zverečný finiš sledovať veľké množstvo divákov. Žiaľ, to bola asi jediná výhoda (ak opomenieme často zákonite ideologicky orientovaný sprievodný program na ploche štadióna). Cyklisti sa tomu príliš netešili, lebo škvára na dráhe a prudké zákruty mnohokrát spôsobovali nepríjemné pády testne pred cieľom. V 70. rokoch sa od štadiónov začalo upúšťať a dojazdy pretekov sa konali na ceste ako tomu býva u iných cestných pretekov.

X. ročník Pretekov mieru 1957

Filatelistická dokumentácia dojazdu Pretekov mieru na štadióne:
Hárček k Hrám XXI. olympiády Montreal 1976 s vyobrazením Centrálneho štadióna v Lipsku, kde sa konal dojazd viacerých ročníkov Pretekov mieru.


Preteky mieru

Filatelistická dokumentácia dojazdu Pretekov mieru na cyklistickom velodróme:
Československý príležitostný obrazový poštový lístok vydaný k I. celoštárnej spartakiáde 1955 (zo série 15 obrazových lístkov) so záberom z Pretekov mieru v roku 1954: Stanislav Królak (Poľsko) víťazí pred Vlastimilom Ružičkom (Československo) a Niemytom v 10. etape z Dečína do Pardubíc v Pretekoch mieru 1954.


Späť na obsah stránky

 

Preteky mieru a filatelia (zberateľstvo)


Našťastie zberateľstvo a špeciálne filatelia sa príliš nehrá na politiku, venuje sa zberateľským objektom - v prípade filatelie poštovým dokladom a ich poštovému použitiu - bez ohľadu na politické názory a rétoriku. Na druhej strane práve vďaka ideologickej podpore komunistických režimov vyšlo pomerne veľa rôznych zberateľských objektov a poštových známok, bolo používaných mnoho ručných príležitostných a strojových propagačných pečiatok, a tiež mnoho propagačných a suvenírových materiálov. Mnohé z nich sa stali veľmi hľadanými a dokonca vzácnymi a obchodujú sa nielen na zberateľských burzách ale aj aukciách.


Prehľad vydaných materiálov


Prehľad vydaných, resp. používaných poštových materiálov k Pretekom mieru:

Typ materiálu Československo Česko Poľsko NDR Nemecko ZSSR Rumunsko Spolu
Poštové známky 10 - 20 20 - 3 2 55
Poštové lístky
(s natlačenou známkou)
14 (16)* - 3 - - - - 17 (19)*
Celinové obálky
(s natlačenou známkou)
- - - - - 2 - 2
Ručné príležitostné pečiatky 159 1 131 98 ? ? ? 389
Strojové propagačné pečiatky 11 1 5 17 - - - 34
Výplatné stroje - 2 - - 1 - - 3
Nálepky APOST - 1 - - - - - 1
Pohľadnice ? ? ? ? ? ? ? ?

* Dva československé poštové lístky existujú v dvoch typoch.

Vo viacerých krajinách existujú poštové lístky a celinové obálky so súkromnými prítlačami bez formálneho súhlasu príslušnej poštovej správy. Pretože však išlo o socialistické krajiny, v ktorých bolo takmer všetko viac či menej pod kontrolou, neboli tieto prítlače úplne privátne v zmysle, že na ich vytlačenie potrebovali súkromní vydavatelia predsa len súhlas. Vďaka tomu je týchto prítlačí limitované množstvo a preto môžu byť katalogizované. Jednotlivé prítlače sú uvedené v príslušných ročníkoch.



Filatelistické publikácie k Pretekom mieru


V minulosti, najmä v prvých rokoch Pretekov mieru, vzniklo zopár publikácií a článkov v časopisoch mapujúcich vydaný filatelsitický materiál (podrobný zoznam možno nájsť v prehľade použitej literatúry: Preteky mieru - Referencie). Za najkvalitnejší a najvyčerpávajúcejší zdroj možno považovať podrobne spracovanú katalógovú publikáciu Ivana Vápenku [Vape1997] a [Vape1999] vydanú vo forme dvoch knihovničiek č. 30 a č. 32 sekcie OLYMPSPORT.

Preteky mieru   Preteky mieru


Vzhľadom na to, že od jej vydania ubehlo už viac ako dvadsať rokov (a najmä prvá je prakticky nedostupná) a pribudli nové doklady a objavili sa nové informácie a upresnenia, rozhodol som sa informácie o filatelistických materiáloch k Pretekom mieru revidovať a urobiť nový kompletný prehľad. A pripojiť aj maximálne množstvo tematických a filatelistických poznatkov.


Späť na obsah stránky

 

Filatelistický (zberateľský) prehľad Pretekov mieru


Nosnou časťou celej práce je kompletný zoznam a podrobný popis poštových a filatelsitických materiálov vo forme série samostatných článkov venovaných jednotlivým ročníkom Pretekov mieru, ktoré sú "vnorené" do tohto úvodného článku. Usporiadané sú chronologicky podľa rokov, resp. ročníkov (v roku 1948 sa konali dva ročníky súčasne). Každý ročník je rozčlenený na poštové a filatelistické materiály jednotlivých krajín v rovnakom poradí: Československo (neskôr Česká republika), Poľsko, Nemecká demokratická republika (neskôr Nemecko), Sovietsky zväz (ZSSR) a Rumunsko, samozrejme s uvedením len tých, ktoré k danému ročníku nejaké filatelistické materiály vydali. Po vyčerpaní všetkých poštových a filatelistických dokladov, ktoré sú hlavnou náplňou celej práce, sú doplnené ďalšie zberateľské predmety, ktoré majú s filateliou blízky (pohľadnice) alebo prakticky žiadny (odznaky a medaile) vzťah, prípadne patria medzi okrajové zberateľské oblasti (zápalkové nálepky, vlajky, plakety, lósy, vstupenky, ...). Okrem toho je každý ročník, ak je to možné, doplnený o reprodukcie originálnych plagátov.

Prehľad jednotlivých ročníkov Pretekov mieru:

I. ročník 1948 II. ročník 1949 III. ročník 1950 IV. ročník 1951 V. ročník 1952
VI. ročník 1953 VII. ročník 1954 VIII. ročník 1955 IX. ročník 1956 X. ročník 1957
XI. ročník 1958 XII. ročník 1959 XIII. ročník 1960 XIV. ročník 1961 XV. ročník 1962
XVI. ročník 1963 XVII. ročník 1964 XVIII. ročník 1965 XIX. ročník 1966 XX. ročník 1967
XXI. ročník 1968 XXII. ročník 1969 XXIII. ročník 1970 XXIV. ročník 1971 XXV. ročník 1972
XXVI. ročník 1973 XXVII. ročník 1974 XXVIII. ročník 1975 XXIX. ročník 1976 XXX. ročník 1977
XXXI. ročník 1978 XXXII. ročník 1979 XXXIII. ročník 1980 XXXIV. ročník 1981 XXXV. ročník 1982
XXXVI. ročník 1983 XXXVII. ročník 1984 XXXVIII. ročník 1985 XXXIX. ročník 1986 XL. ročník 1987
XLI. ročník 1988 XLII. ročník 1989 XLIII. ročník 1990 XLIV. ročník 1991 XLV. ročník 1992
XLVI. ročník 1993 XLVII. ročník 1994 XLVIII. ročník 1995 XLIX. ročník 1996 L. ročník 1997
LI. ročník 1998 LII. ročník 1999 LIII. ročník 2000 LIV. ročník 2001 LV. ročník 2002
LVI. ročník 2003 LVII. ročník 2004 --- LVIII. ročník 2006 ---

Aj napriek smelej ambícii urobiť kompletný prehľad najmä filatelsitickej časti, môžu existovať zberateľské objekty, ktoré v práci chýbajú. V prípade, že o takých viete alebo máte akékoľvek pripomienky a doplňujúce informácie alebo aj zaujímavé obrazové ukážky, prosím neváhajte a napíšte mi, veľmi rád ich zverejním. Prípadne, ak máte zaujímavý materiál na výmenu alebo predaj, rád s vami nadviažem bližší kontakt: Vojtech Jankovič.

Späť na obsah stránky

 

Typy filatelistických (zberateľských) materiálov


Stručný prehľad typov popisovaných poštových a filatelistických materiálov a iných zberateľských materiálov.

  • Oficiálne poštové ceniny a produkty pošty:
    • Poštové známky - oficiálne poštové známky vydané poštovými správami jednotlivých krajín. Uvádzajú sa podľa najpoužívanejšich katalógov a v prípade, že špecializované katalógy evidujú, uvádzam aj známe typické doskové chyby a odchýlky a najznámejšie výrobné vady (perforácia, farby a pod.). Samozrejmou súčasťou popisu známok je aj ich zaujímavé poštové použitie.
    • Obálky prvého dňa vydania (FDC) - oficiálne obálky so známkami, špeciálnymi pečiatkami a prípadne prítlačou na obálke vydané poštovými správami jednotlivých krajín. Uuvádzame všetky známe so špecifikom FDC NDR, ktoré sa predávali aj bez pečiatok a dokonca aj obálky s prítlačou bez známok. Tým vzniklo veľké množstvo viariant "skutočných" obálok dňa vydanie ale aj pseudoobálok s obálkou s prítlačou a známkami ale pečiatkou iného dňa. Na tieto fakty si zberateľlia musia dať pozor a mať jasno v tom, čo je pre ich zbierku vhodným dokladom.
    • Nálepné listy - oficiálne nálepné listy so známkami, špeciálnou pečiatkou a popisom vydané poštovými správami jednotlivých krajín.
    • Celiny - oficiálne poštové lístky a celinové obálky s natlačenou známkou vydané poštovými správami jednotlivých krajín.poštové lístky
    • Príležitostné poštové pečiatky - poštové ručné príležitostné uvedené sú všetky známe pečiatky s uvedním doby používania, vyobrazené sú tie, ktoré sú autorovi známe pri využití dostupnej literatúry. Pretože niektoré pečiatky nie sú doložené, je ich skutočné poštové použitie neoverené.
    • Strojové propagačné pečiatky - poštové strojové prpagačné pečiatky. Uvádzame všetky známe s vyobrazením tých, ktoré sú k dispozícii, niekdy v nie práve najlepšej forme, lebo málokedy existujú kompletné odtlačky zreteľne reprodukovateľné.
    • Odtlačky výplatných strojov - propagačné vložky do výplatných strojov. Uvádzame všetky známe a dopĺňame jednu príležitostnú APOST nálepku.
  • Neoficiálne a súkromné filatelistické produkty a suveníry:
    • Kašety - nepoštové prídavné pečiatky organizátorov pretekov, jednotlivých etáp alebo súkromných osôb na propagáciu pretekov, často za účelom finančného zisku z predaja zberateľom.
    • Skladačky so známkami a pečiatkami
    • Súkromné (neoficiálne) prítlače na celinách - poštových lístkoch a obálkach. Uvádzame všetky známe, ktoré preukázateľne vznikli v dobe konania pretekov, vďaka čomu sú katalogizovateľné v katalógoch neoficiálnych prítlači (v období komunistickej kontroly a častokrát aj cenzúry pri nedostupnosti akýchkoľvek tlačiarenských zariadení mohli byť vytlačené len s tichým súhlasom prevádzkovateľov tlačiarní).
    • Súkromné (neoficiálne) prítlače na nepoštových lístkoch a obálkach. Uvádzame všetky známe, ktoré preukázateľne vznikli v dobe konania pretekov.
    • Iné filatelistické suveníry
  • Pohľadnice a iná obrazová dokumentácia:
    • Pohľadnice
    • Propagačné obrazové (fotografické) série
  • Nepoštové zberateľské predmety:
    • Plagáty
    • Účastnícke, propagačné a organizátorské odznaky
    • Medaile, plakety
    • Vlajky
    • Zápalkové nálepky
    • Iné zberateľské artefakty a suveníry (autogramy, vstupenky, losy, programy, trofeje, dresy, čiaky, ....)

Späť na obsah stránky

 

Vzácnosť a dostupnosť zberateľských materiálov k Pretekom mieru


V tejto časti uvádzam len všeobecné hodnotenie vzácnosti a dostupnosti zberateľských materiálov. Konkrétne informácie o vzácnosti a dostupnosti sú uvedené vždy v príslušnom ročníku PM.


Filatelistické materiály



Poštové známky a súvisiace materiály


Poštovné známky k PM sú väčšinou úplne bežné, vyššiu katalógovú hodnotu dosahujú len poľské známky PM 1948 a PM 1953 80 GR oranžová (Praha). Samozrejme, vyššie cenové záznamy dosahujú poštové známky s typickými doskovými chybami, ktoré však nie sú zriedkavé, lebo známky boli tlačené vo veľkých nákladoch a typické doskové chyby sa na tlačových listoch vyskytujú pravidelne. Výrazne vyššie cenové záznamy majú východonemecké známky vytlačené na papieri s odlišnou priesvitkou; a úplne najvyššie tieto s doskovými chybami. Všetko sú to však, v porovnaní s neznámkových materiálom, výrazne dostupnejšie materiály. Poľská známka PM 1948 pretlačená v období menovej reformy rôznymi variantmi pretlače "Groszy" alebo "grozsy" je vzácnejšia v použitom stave na kompletných celistvostiach.

Obálky dňa vydania (FDC) sú relatívne bežné. Trochu menej dostupné sú riadne vyfrankované poštovo použité FDC najmä do zahraničných destinácií. Špecifikom sú východonemecké FDC, ktoré predstavujú istú pascu pre zberateľov. Predávali sa totiž s vylepenou kompletnou sériou známok (a dokonca aj samostatné obálky bez známok) ale bez pečiatky, čo umožňovalo vznik rôznych celistvostí. Jednak kompletných s niektorou z príležitostných pečiatok alebo s dennou pečiatkou z ktorejkoľvek východonemeckej pošty, najčastejšie v deň vydania. Prirodzene najhodnotnejšie sú autentické FDC s príležitostnými pečiatkami, najlepšie s dokladmi zvláštneho zachádzania so zásielkami či spôsobu prepravy.

Oficiálne nálepné listy (Československo) nie sú na filatelistickom trhu veľmi dostupné, asi aj preto, že tento typ nálepných listov sa medzi zberateľmi netešil vysokej obľube a tak často volili vystrihnutie známky aj s pečiatkou, prípadne odmočenie pečiatkovenaj známky. Poľské nálepné listy, ktoré sú väčšinou súkromného pôvodu, sú úplne bežné, treba si dať pozor na čitateľné odlačky príležitostných pečiatok.


Príležitostné a propagačné pečiatky


Príležtostné pečiatky existujú vo veľkom množstve ako pečiatky z ochoty - v takejto forme sú zberateľsky cenené veľmi nízko. Dokonca vychádzali suvenírové pamätné listy s vylepenými známkami opečiatkovanými všetkými pečiatkami zo všetkých etapových miest príslušnej krajiny z jedného ročníka (najmä Poľsko a Československo). Na druhej strane príležitostné a propagačné pečiatky na autentických celistostiach ako správne vyplatené a poštovo použité doklady (pozri nižšie), sú zriedkavé a preto veľmi vysoko hodnotené a považujú sa za najvzácnejšie filatelistické materiály venované Pretekom mieru. Dokonca, niektoré príležitostné pečiatky existujú vo veľmi malých počtoch alebo dokonca vôbec neexistujú na riadne poštou prepravených zásielkách, lebo boli používané len na príležitostných poštových priehradkách a/alebo mobilných poštách, ktoré najmä "ochotne" pečiatkovali a len veľmi zriedkavo prijímali poštové zásielky na prepravu.
Toto vyjadrenie sa týka všetkých príležitostných a propagačných pečiatok zo všetkých krajín. Viac vzácnymi sú východonemecké a československé strojové propagačné pečiatky, ktoré boli síce v používaní dlhší čas a teoreticky sa vyskytujú na väčšom množstve bežných poštou riadne prepravených dokladoch, často sú však - najmä československé - veľmi nízkej kvality (až nečitateľné). Okrem toho, niektoré československé z niektorých menších pôšt alebo so špeciálnymi rozlišovacími znakmi sú dokonca veľmi vzácne. Preto práve medzi strojovými pečiatkami možno nájsť najvzácnejšie celistvosti.
Pri hodnotení celistovstí sa berie do úvahy aj kvalita odtlačkov pečiatok - ako ručných tak i strojových - a použitie tematicky vhodných (alebo aspoň nie príliš rušivých) poštových známok. Celistvosti by mali byť kompletné (výstrižky nie!), bez nečistôt a hrdzavých škvŕn, ktoré sú, žiaľ, najmä pri zásielkách z 50-tych rokov časté.


Celistvosti


Pri hodnotení celistvostí používame termín "autentický poštový doklad". Ide o zberateľsky najzaujímavejší a najhodnotnejší typ celistvosti, ktorá je správne vyplatená a poštovo použitá, pričom nie je filatelisticky motivovaná, t.j. nevykazuje znaky prípravy celistvosti filatelistom/zberateľom (napr. vylepenie celej série známok často vedúce k prefrankovaniu zásielky, štylizované uvádzanie adresy prijímateľa a odosielateľa, zasielanie od a na filatelistické agentúry a obchodníkov so známkami, uvádzanie textov alebo dokonca nálepiek typu "pečlivě frankovať", "filatelistická koresponence" a pod.). Tento posledný faktor je samozrejme veľmi subjektívny, skúsený zberateľ však vie posúdiť, či celistvosť ako poštový doklad mohla vzniknúť (a pravdepodobne aj vznikla) pri bežnej poštovej prevádzke alebo jej vzniku niekto dopomohol. Výber je len na zberateľovi, ktorý by mal poznať pravidlo: Čím je celistvosť autentickejšia, tým vyššiu hodnotu si v budúcnosti bude udržiavať.

Špeciálnu kapitolu tvoria autentické zásielky z poľskej a československej menovej reformy.
V prípade poľskej menovej reformy 1952 ide o použitie poľskej poštovej známky PM 1948 s rôznymi verziami a typmi pretlače "Groszy". Ich výskyt a správne použitie neviem momentáne presne špecifikovať, preto odporúčam obrátiť sa na špecializovanú poľskú filatelsitickú literatúru alebo skúsených zberateľov.
V prípade československej menovej reformy 1953 ide o použitie československej poštovej známky PM 1953 v období pred, počas a po menovej reforme v juni 1953. Ich výskyt je vzhľadom na krátke obdobie menej častý, záujem ešte zvyšujú ďalšie skupiny zberateľov orientované na špecializáciu Československa a samotnú menovú reformu. Na druhej strane táto oblasť je podrobne prebádaná, dokonca existujú tabuľky na určenie bodovej hodnoty celistvosti z obdobia menovej reformy. Je prirodzené, že najvyššie cenové záznamy dosahujú doklady zvláštneho zachádzania so zásielkami či spôsobu prepravy (doporučene, expres, cenný list, tlačivo, vyplácanie balíkových sprievodiek a pod.) a hlavne zásielky do cudziny, ktoré sú veľmi zriedkavé až vzácne. Vzhľadom na krátku dobu používania, majú vyššiu vzácnosť zásielky so známkou PM 1953 použité pred menovou reformou, ktoré sú veľmi zriedkavé a väčšinou výrazne podhodnotené.


Pohľadnice


Problematika hodnotenia pohľadníc venovaných Pretekom mieru nie je zatiaľ spracovaná, momentálne sa pracuje na evidencii a katalogizácii takýchto pohľadníc.

Preteky mieru Preteky mieru

Pohľadnica NDR (nepoužitá) k PM 1959 a etapovému mestu Magdeburg s vyobrazením cyklistického tímu NDR - mená sú uvedené na adresnej strane.



Odznaky


Hodnotenia odznakov venovaných Pretekom mieru vychádza z materiálu, z ktorého je odznak vyrobený, z roku vydania a jeho stavu. Najvzácnejšie sú odznaky z prvých rokov 1949 - 1957, i keď neplatí vždy pravidlo čím starší tým vzácnejší. Odznaky z neskoršej doby boli vydávané vo väčších množstvách a sú pomerne dostupné. Špeciálnu kategóriu predstavujú tzv. organizátorské odznaky väčšinou so stužkou, ktoré boli vyrobené len v limitovanom náklade pre organizátorov a sprievod Pretekov mieru.

Preteky mieru Preteky mieru Preteky mieru

Ukážky tzv. organizátorských odznakov so stužkou a určením typu príslušníka sprievodu: PM 1959 - PRESSE, PM 1961 - SERVICE, 1972 - ORGANISATEUR.



Ďalšie zberateľské predmety


K všeobecnému hodnoteniu ďalších zberateľských predmetov sa neviem fundovane vyjadriť, ich cena zodpovedá momentálnemu záujmu a typy predmetu. Vzhľadom na to, že v čase vzniku neboli prísne dodržiavané autorské práva na logo Pretekov mieru alebo iné "značkové"atribúty, vydávali predmety venované Pretekom mieru prakticky ľudboľné inštitúcie a subjekty. Preto sú ťažko katalogizovateľné a stále sa objavujú nové doteraz neznáme predmety a artefakty.



Preteky mieru

Los: Vecná loterie XX. ročníku Závodu míru - PM 1967 (predná strana).


Preteky mieru

Los: Vecná loterie XXI. ročníku Závodu míru - PM 1966 (predná strana).


Preteky mieru

Medzi zaujímavé a hľadané zberateľské predmety patrí aj spoločenská hra Jedeme Závod míru PRAHA - BERLÍN - VARŠAVA z roku 1957.


Späť na obsah stránky

 

Otvorené otázky


Napriek intenzívnemu výskumu a preštudovaniu veľkého množstva dokumentačného materiálu, zostáva viacero otvorených otázok. Týkajú sa najmä existencie a doby používania príležitostných ručných a strojových propagačných pečiatok, u ktorých nebola vedená presná evidencia a údaje v súdobej literatúre (a poštových vestníkocch) sa nie vždy zhodovali s realitou. Konkrétne otvorené orázky sú uvedené vždy v príslušnom ročníku PM.


Späť na obsah stránky

 

Zhrnutie


Seriál príspevkov ukazuje, že cyklistické Preteky mieru sú vďaka vydaniu veľkého množstva známok piatich krajín, niekoľkých poštových lístkov a hlavne enormného počtu príležitostných a strojových pečiatok, bohatým zdrojom rôznorodých filatelistických materiálov nielen pre špecialistu ale i pre tematického zberateľa. Hlavným cieľom seriálu je zmapovať vydané poštové známky a iné materiály, sumarizovať najdôležitejšie fakty, popísať najhodnotnejšie materiály a ak sa dá priniesť aj ich autentické vyobrazenie.
Som toho názoru, že zvolená forma vyhovuje aj tematickým zberateľom, ktorí majú možnosť získať odborný prehľad o relevantných filatelistických dokladoch. Na základe toho sa môžu rozhodnúť ako a čím obohatiť svoju tematickú zbierku/exponát o zaujímavé známkové i neznámkové materiály.

V prípade, že máte akékoľvek pripomienky a doplňujúce informácie alebo aj zaujímavé obrazové ukážky, prosím neváhajte a napíšte mi, veľmi rád ich zverejním. Prípadne, ak máte zaujímavý materiál na výmenu alebo predaj, rád s vami nadviažem bližší kontakt: Vojtech Jankovič.


Späť na obsah stránky

 

Poďakovanie


Ďakujem Petrovi Fenclovi a Davidovi Schillerovi za podrobné preštudovanie článku a vznesenie relevantných odborných pripomienok. Za upresnenie informácií o dátumoch tlače a dotlačí československej poštovej známky VI. Mezinárodní Závod míru (Pof. 722) ďakujem Miroslavovi Gerecovi a Marcelovi Arbeitovi. Michalovi Zikovi ďakujem za zapožičanie odbornej filatelistickej literatúry.


Späť na obsah stránky

 

Použité zdroje


Zoznam použitých zdrojov (referencií) je spracovný spoločne pre celú sériu článkov venovaných cyklistickým Pretekom mieru a je uvedený samostatne: Preteky mieru - Referencie.


Späť na obsah stránky




Kontakt na autora článku: Vojtech Jankovič






Author: Vojtech Jankovič
Source: www.postoveznamky.sk
Published: 25. 04. 2019 23:24
Updated: 14. 05. 2019 23:00



 



Post a comment

Peace Race

Peace Race
Peace Race
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
  Possibilities of cooperation Contact
Copyright (c) 2007-2019 FilaNotes All rights reserved.