Postage stamp issued to mark the 20th anniversary of the opening and operation of Bone Marrow Transplantation Unit (TJKD) of the Children's University Hospital (DFNsP) Bratislava.
Date of Issue: 16. 03. 2015
Face value: 1,15 €
Postage stamp dimensions: 30 x 40 mm
Printing sheet form: TL
Stamps in printing sheet: 50
Stamps in set: 1
Printing company: Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
Printing technique: Ofset
Amount printed: 2000000
Text motifs: TRANSPLANTAČNÁ JEDNOTKA / KOSTNEJ DRENE DFNsP
Pictorial motifs: Detská tvár, tráva, červené krvinky.
Original artwork(s)(1):

Thematic description and context
V novembri 1995 v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave bolo zriadené špeciálne pracovisko pre transplantácie krvotvorných buniek. Transplantačná jednotka kostnej drene (TJKD) Kliniky detskej hematológie a onkológie DFNsP v Bratislave je jediným detským pracoviskom na Slovensku, kde sa vykonávajú transplantácie krvotvorných buniek u detí (od 0 do 18 rokov) s onkologickými, závažnými hematologickými, metabolickými ochoreniami ako aj niektorými vrodenými poruchami imunity.
TJKD od svojho založenia prešla mnohými úpravami z hľadiska medicínskeho a technického vybavenia. V roku 2011 za pomoci Nadácie Kvapka nádeje a finančnej podpory MZ SR jednotka prešla komplexnou rekonštrukciou a došlo aj k rozšíreniu kapacít.
Za 20 rokov existencie sa na tomto pracovisku vykonalo viac ako 320 transplantácii u detí s uvedenými ochoreniami. Tak ako vo všetkých detských transplantačných centrách, aj v tomto, 2/3 pacientov tvoria deti s malígnymi ochoreniami, najmä s akútnymi leukémiami a zhubnými nádormi typickými pre detský vek. Z celkového počtu transplantácii takmer 2/3 boli od zdravých rodinných alebo dobrovoľných nepríbuzných darcov z medzinárodných registrov v Európe a viac ako 1/3 boli autológne, pri ktorých darcom krvotvorných buniek bol sám pacient.
TJKD je dlhoročným akceptovaným členom EBMT (Európskej transplantačnej spoločnosti) a dosahované výsledky tejto liečebnej metódy sú porovnateľné s výsledkami detských transplantačných centier vo vyspelých krajinách Európy. U detí po alogénnej transplantácii so zhubnými ochoreniami je úspešnosť vyliečenia nad 60%, u pacientov s nezhubnými ochoreniami je úspešnosť vyliečenia takmer 90%, pričom všetky deti s uvedenými diagnózami by bez transplantácie neprežili, pretože u takto chorých detí je ich ochorenie inými liečebnými postupmi nevyliečiteľné.
Ďalšie informácie:
Transplantačná jednotka si pripomenula 20. výročie svojho vzniku
Nadácia Kvapka nádeje