Poštová známka z emisného radu Osobnosti pripomínajúca 200. výročie narodenia slovenského rímskokatolíckeho kňaza, spisovateľa, zakladateľa Spolku svätého Vojtecha, spoluzakladateľa Matice slovenskej Andreja Radlinského.
Deň vydania: 07. 07. 2017
Nominálna hodnota: 1,30 €
Rozmery známky: 44,4 x 27,2 mm
Forma tlačového listu: UTL
Počet známok na tlačovom liste: 10
Počet známok v sérii: 1
Výtvarný návrh známky: Robert Brun
Rytina známky: Mgr. art. Ľubomír Žálec
Tlačiareň: Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
Technika tlače: Ocelotlač z plochej platne v kombinácii s ofsetom
Náklad: 400000
Textový motív: Andrej Radlinský / 1817 - 1879
Obrazový motív: Portrét Andreja Radlinského, spracovaný na základe dobovej kresby českého umelca Jana Vilímka (1860 −1938) zhotovenej vo Viedni a reprodukovanej v časopise Slovenské pohľady ako ilustrácia „Rozpomienok“ J. M. Hurbana, ktoré vychádzali na pokračovanie v rokoch 1886−1888.
Upravený tlačový list:
Pôvodný výtvarný návrh(y)(1):
Pôvodný výtvarný návrh(y)(2):
Tematický popis a súvislosti
Katolícky kňaz, jazykovedec, spisovateľ, vydavateľ, organizátor náboženského i kultúrneho života Andrej Ľudovít Radlinský (8. júla 1817, Dolný Kubín – 26. apríla 1879, Kúty) sa počas svojho života usiloval o kultivovanie a pozdvihnutie slovenského jazyka i národa. Vynikal mimoriadnym organizačným talentom, prezieravosťou a cieľavedomosťou. Vytrvalo presadzoval zavedenie slovenského vyučovacieho jazyka do základných i stredných škôl, spolu s Jánom Palárikom propagoval slovenskú akadémiu v Uhorsku, obhajoval a vydával slovenskú tlač, náboženskú i pedagogickú literatúru, podieľal sa na tvorbe nového jazykového úzu. Vďaka diplomatickým vlohám sa mu podarilo napomôcť viaceré zjednocovacie procesy a podporiť vznik významných inštitúcií. Bol spoluzakladateľom Matice slovenskej a po dlhoročnom úsilí založil v roku 1870 v Trnave Spolok svätého Vojtecha (SSV), ktorý nepretržite funguje dodnes a má vyše 92 000 členov. Cieľom spolku bolo vydávanie lacných a dobrých kníh pre široké vrstvy obyvateľov. Jeho členovia každý rok dostávali za symbolický členský poplatok kvalitnú literatúru a kalendár Pútnik svätovojtešský. Prezieravosť Andreja Radlinského sa prejavila aj v tom, že Spolok svätého Vojtecha začal na podporu gramotnosti vydávať učebnice. Ešte v roku 1849 založil A. Radlinský Katolícke noviny; ich vydávanie SSV neskôr prevzal a pod jeho vydavateľskou taktovkou vychádzajú dodnes.
Napriek všestrannému nadaniu a mnohým dielam, ktoré Andrej Radlinský inicioval, sa mu počas života nedostalo veľa uznania; naopak, stal sa terčom útokov a nevďačnosti zo strany najbližších spolupracovníkov. V Spolku svätého Vojtecha bol iba doživotným čestným podpredsedom bez rozhodovacích kompetencií. Svoju veľkosť prejavil tým, že sa utiahol do ústrania a venoval sa písaniu, vďaka čomu vzniklo jeho kľúčové dielo Nábožné výlevy.
Mgr. Martina Grochálová, PhD.