Príležitostná poštová známka vydaná pri príležitosti konania výstavy detských knižných ilustrácií Bienále ilustrácií Bratislava 2017.
Deň vydania: 04. 09. 2017
Nominálna hodnota: 0,50 €
Rozmery známky: 40 x 40 mm
Forma tlačového listu: TL
Počet známok na tlačovom liste: 35
Počet známok v sérii: 1
Grafická úprava: akad. mal. Vladislav Rostoka
Tlačiareň: Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
Technika tlače: Ofset
Náklad: 350000
Textový motív: Bienále ilustrácií Bratislava / 2017
Obrazový motív: Víťazná ilustrácia z Bienále ilustrácií Bratislava 2015.
Pôvodný výtvarný návrh(y)(1):
Tematický popis a súvislosti
Bienále ilustrácií Bratislava je prestížna medzinárodná súťažná prehliadka originálov ilustrácií detských kníh založená v roku 1967. Od začiatku sa na Bienále pravidelne zúčastňovali aj slovenskí ilustrátori. Dôkazom toho, že slovenská ilustračná škola patrila vždy k medzinárodnej špičke, je množstvo ocenení, ktoré získali slovenskí ilustrátori na medzinárodných výstavách, ale aj na samotnom bratislavskom Bienále. Doteraz bolo na Bienále ocenených sedemnásť slovenských ilustrátorov, ktorí získali celkovo dvadsaťosem cien, keďže mnohí z nich boli ocenení viacnásobne.
Od roku 2013 sa udeľuje Cena primátora Bratislavy mladému slovenskému ilustrátorovi. Ako prvý ju získal Peter Uchnár a v roku 2015 ju získala mladá ilustrátorka Veronika Klímová (13. 4. 1989). Študovala na Katedre grafiky a iných médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. O kvalite jej tvorby svedčí aj fakt, že už počas štúdia jej vyšla prvá kniha Hlbokomorské rozprávky, ktorá okamžite zaujala odbornú i laickú verejnosť. Ako jediná zo Slovenska mala ilustrácie z tejto knihy vystavené na knižnom veľtrhu v Bologni v roku 2013 a dostala za ne aj ocenenie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Jej ilustrácie sú veľkorysé a vzdušné. Tvorí ich klasickou technikou linorytu, ktorú odľahčuje digitálnym spracovaním a využitím perokresby. V niektorých scénach využíva aj textové vstupy, ktoré jednotlivé výjavy oživujú. Jej rozprávkový svet je poetický, živý a veselý a ilustrátorka v ňom prepája reálne bytosti s fantazijnou mystifikáciou. Vo svojej tvorbe uplatňuje klasickú grafiku, najmä sieťotlač a linoryt, kresbu, ale rada experimentuje aj s inými technikami. V ilustrácii sa snaží o čistý neprehustený výtvarný prejav, v ktorom by nemali chýbať odľahčujúce humorné prvky. Okrem ilustračnej tvorby sa venuje aj úžitkovej grafike.
Mgr. Viera Anoškinová