Príležitostná poštová známka v hárčekovej úprave venovaná Československým légiám a Milanovi Rastislavovi Štefánikovi (1880 - 1919)
Deň vydania: 03. 05. 2019
Nominálna hodnota: 1,90 €
Rozmery známky: 30,5 x 44,4 mm
Forma tlačového listu: HA
Počet známok na tlačovom liste: 1
Počet známok v sérii: 1
Výtvarný návrh známky: Prof. akad. mal. Dušan Kállay
Výtvarný návrh hárčeka: Prof. akad. mal. Dušan Kállay
Rytina známky: František Horniak
Rytina hárčeka: František Horniak
Tlačiareň: Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
Technika tlače: Ocelotlač z plochej platne v kombinácii s ofsetom
Náklad: 60000
Textový motív: ZBOROV / BACHMAČ / MARIINSK / NIKOLAJEVSK / BARABINSK / ČELIABINSK / JEKATERINBURG / AČINSK / NIŽNEUDINSK / VLADIVOSTOK / ČESKOSLOVENSKÉ LÉGIE A M. R. ŠTEFÁNIK
Obrazový motív: Portrét Milana Rastislava Štefánika a vojaci Československých légii pred a na ozbrojenom vlaku, legionársky odznak nosený československými vojakmi na čapiciach v rokoch 1918-19 zobrazujúci znaky Čiech, Moravy, Sliezska a Slovenska, faksimile podpisu Milana Rastislava Štefánika.
Hárčeková úprava:
Pôvodný výtvarný návrh(y)(1):
Tematický popis a súvislosti
Dňa 4. mája 2019 si pripomenieme sté výročie tragickej udalosti neďaleko Ivanky pri Bratislave, pri ktorej zahynul brigádny generál francúzskej armády, popredný predstaviteľ česko-slovenského odboja v zahraničí počas prvej svetovej vojny a minister vojny nového štátu, ktorý v tom období už uznávali víťazné spojenecké mocnosti pod názvom Česko-Slovenská republika, Milan Rastislav Štefánik.
Život M. R. Štefánika bol krátky, dramatický a plný udalostí. Narodil sa 21. júla 1880 v Košariskách na západnom Slovensku. Po ukončení univerzitných štúdií začal vedeckú kariéru v oblasti astronómie vo Francúzsku, kde neskôr získal aj štátne občianstvo. Jeho hviezdne chvíle však nastali až po vypuknutí prvej svetovej vojny, do ktorej bol povolaný ako desiatnik k letectvu. Po bojových skúsenostiach na západnom fronte bol prevelený na srbský front, kde si prvýkrát všimol masu slovenských zajatcov a na konci roku 1915 navrhol francúzskej vláde vytvoriť Slovenské légie. Obrat v jeho živote nastal, keď sa začiatkom roku 1916 zapojil spolu s T. G. Masarykom a E. Benešom do tvorby centra zahraničného odboja Slovákov a Čechov proti Rakúsko-Uhorsku, ktorý vyvrcholil zriadením Česko-slovenskej národnej rady. Mimoriadne sa podieľal na jej diplomatickom a politickom ukotvení v radoch spojeneckých mocností, avšak jeho mimoriadna zásluha spočívala najmä vo vybudovaní česko-slovenského vojska v zahraničí, známeho pod názvom Česko-slovenské légie, zo slovenských a českých zajatcov rakúsko-uhorskej armády. Najviac sa do pamäti Slovákov a Čechov zapísali najmä ruské légie, v ktorých pôsobilo viac ako 60 000 vojakov. Nemenej dôležité však boli aj légie vo Francúzsku (9 600 vojakov) a v Taliansku, v ktorých pôsobilo asi 20 000 vojakov a ich počet po podpísaní prímeria narástol až na 60 000 vojakov.
PhDr. Anton Hrnko, CSc.