Poštová známka z emisného radu OSOBNOSTI pripomínajúca 150. výročie narodenia americko-európskeho filantropa a bankára slovenského pôvodu Michala Bosáka
Deň vydania: 22. 11. 2019
Nominálna hodnota: 2,00 €
Rozmery známky: 26,5 x 33,9 mm
Forma tlačového listu: TL
Počet známok na tlačovom liste: 50
Počet známok v sérii: 1
Výtvarný návrh známky: Mgr. art. Marianna Žálec Varcholová
Tlačiareň: Tiskárna Hradištko, s.r.o., Česká republika
Technika tlače: Ofset
Náklad: 1000000
Textový motív: MICHAL BOSÁK / (1869 – 1937)
Obrazový motív: Portrét Michala Bosáka, vývesný štít Bosak State Bank.
Pôvodný výtvarný návrh(y)(1):
Tematický popis a súvislosti
Michal Bosák (10. 12. 1869, Okrúhle – 18. 2. 1937, Scranton, Pensylvánia, USA) bol významný finančník, národniar a filantrop. Ľudovú školu navštevoval v obci Radoma, kde sa naučil čítať, písať a počítať. V roku 1886 po dovŕšení šestnástich rokov odišiel za prácou do Ameriky, kde sa v pensylvánskom Hazletone najprv živil ako triedič uhlia, neskôr ako baník a robotník na železnici. Po presťahovaní sa do Freelandu v roku 1890 začal pracovať u obchodníka Michala Zemanyho, u ktorého zabezpečoval rozvoz piva. V miestnej kolónii slovenských emigrantov sa zoznámil so Zuzanou Hudákovou, ktorú si v roku 1891 vzal za manželku.
V roku 1893 si kúpil malé pohostinstvo v Olyphante, ktoré postupom času transformoval na veľkoobchod s alkoholom a lodnú agentúru zaoberajúcu sa predajom cestovných lístkov. Vzhľadom na zvyšujúcu sa finančnú prosperitu si v roku 1897 otvoril súkromnú banku Michal Bosak Private Bank, pričom stál pri zrode ďalších národných bánk. First National Bank v Olyphante, ktorej bol prezidentom, mala oprávnenie emitovať americké doláre, čo sa odzrkadlilo v jeho signovaní desaťdolárovej bankovky 25. júla 1907, ktorá sa stala motívom prítlače FDC. Po presťahovaní sa do Olyphantu neďaleko Scrantonu v roku 1908 sa stal spoluzakladateľom celého radu nových bankových inštitúcií, ako napr. Bosak State Bank v Scrantone v roku 1915, ktorá sa stala najznámejšou slovenskou bankou v USA.
Nezanedbateľná je aj jeho filantropická činnosť. Angažoval sa v Prvej slovenskej katolíckej jednote, pričom počas 1. svetovej vojny zorganizoval milióndolárovú zbierku určenú na získanie samostatnosti Slovenska. Jeho národniarska osvetová činnosť sa prejavila aj pri signovaní Pittsburskej dohody 30. 5. 1918, ktorá schvaľovala spojenie Čechov a Slovákov do nového štátu. V roku 1920 navštívil Slovensko a stál pri zrode Americko-slovenskej banky, v ktorej vlastnil 60% podiel. V rodnej obci dal postaviť štátnu ľudovú školu, ktorá bola prvou školou postavenou na území Československa po 1. svetovej vojne. Bosák ju dokonca v roku 1925 daroval štátu za symbolickú jednu korunu.
Bosákove finančné aktivity nakoniec zmaril krach newyorskej burzy v októbri 1929, ktorý naštartoval niekoľkoročnú hospodársku krízu. Tá spôsobila skrachovanie jeho najbonitnejšej Bosak State Bank v Scrantone. Michal Bosák zomrel pri návšteve zubného lekára v Scrantone 18. 2. 1937 a je pochovaný na Cintoríne sv. Kataríny v meste Moscow v Pensylvánii. V roku 1976 ho pri príležitosti 200. výročia založenia USA zaradili medzi štrnásť najvýznamnejších Slovákov v amerických dejinách.
Mgr. Martin Vančo, PhD.