Príležitostná poštová pečiatka používaná v Liptovskom Mikuláši pri príležitosti slávnostnej inaugurácie poštovej známky 200. výročie narodenia významných osobnosti štúrovskej generácie.
Deň používania: 01. 07. 2022
Pošta: LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 1
Farba: čierna
Textový motív: 200. VÝROČIE NARODENIA / VÝZNAMNÝCH OSOBNOSTÍ ŠTÚROVSKEJ GENERÁCIE
Obrazový motív: Prvý (pôvodný) znak Matice slovenskej v tvare medailónu.
Tematický popis a súvislosti
V dejinách ľudstva i v dejinách konkrétnych národov sú obdobia, v ktorých sa v krátkom časovom úseku narodí mnoho osobností, ktoré v dospelosti prelomovým spôsobom zasiahnu či už do spoločenského, vedeckého, kultúrneho, umeleckého alebo politického života a zásadným spôsobom ovplyvnia vývin spoločnosti vo svojej krajine. Obyčajne pri tom nejde o jednorozmerné osobnosti, ale o ľudí so širokým kultúrnym a spoločenským záberom. Medzi takéto obdobia na Slovensku patria aj roky 1815 – 1825, keď svetlo sveta uzrela generácia všeobecne nazývaná štúrovcami. Pod vedením charizmatického Ľudovíta Štúra (*1815) zásadným spôsobom ovplyvnila ďalší vývin slovenského národa ako v revolúcii 1848 – 1849, tak aj čase tzv. provizória 1860 – 1867, keď sa rozhodovalo o kľúčových otázkach existencie Slovákov ako národa.
V tomto roku si pripomíname dvojsté výročie narodenia až piatich osobností štúrovskej generácie, ktoré zásadným spôsobom vstúpili do slovenského spoločenského života a zanechali v ňom trvalú a nezmazateľnú stopu. Podľa dátumu narodenia to bol 24. apríla Janko Kráľ, hádam najväčší básnik štúrovskej generácie, búrlivák a revolucionár; o niekoľko dní neskôr 27. apríla sa narodil Ján Palárik, katolícky kňaz, pravý opak Janka Kráľa, ktorý sa svojou duchovnou prácou a literatúrou snažil nájsť cestu k priateľskému spolužitiu jednotlivých národností vtedajšieho Uhorského kráľovstva; dňa 1. júna prišiel na svet Ján Francisci-Rimavský, ktorý sa nezabudnuteľne zapísal do revolučných bojov v revolúcii 1848 – 1849, ale aj ako zvolávateľ a organizátor Memorandového zhromaždenia roku 1861; o zhruba dva mesiace neskôr 10. augusta uzrel svetlo sveta Ján Kalinčiak, nadaný literát, ktorý svojou humoreskou Reštaurácia zabáva slovenských čitateľov aj po vyše 150 rokov; a nakoniec 22. decembra sa narodil Štefan Marko Daxner, právnik, hlavný tvorca Memoranda národa slovenského z roku 1861, kde boli zakotvené základné politické požiadavky smerujúce k slovenskej samospráve, ktoré boli obsahom politických programov Slovákov až do roku 1993.
PhDr. Anton Hrnko, CSc.