Poštová známka Liečivé rastliny - púpava lekárskej s personalizovaným kupónom Zapadoslovenské múzeum Trnava. Známka ponúka možnosť výroby vlastného personalizovaného kupónu (ZPK).
Deň vydania: 06. 06. 2014
Nominálna hodnota: T2 50g
Rozmery známky: 26,5 x 33,9 + k 26,5 x 33,9 mm
Forma tlačového listu: UTL
Počet známok na tlačovom liste: 8
Počet známok v sérii: 1
Výtvarný návrh známky: Mgr. art. Katarína Macurová
Tlačiareň: Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
Technika tlače: Ofset
Náklad: 220000
Textový motív: Púpava lekárska
Obrazový motív: Hlavička púpavy lekárskej s lienkou sedembodkovou.
Známka s kupónom:
Upravený tlačový list:
Pôvodný výtvarný návrh(y)(1):
Známka bude dostupná aj v upravenom tlačovom liste (UTL) pre vytváranie vlastných personalizovaných kupónov (ZPK): Tlač známky s vlastným personalizovaným kupónom
Tematický popis a súvislosti
Púpava lekárska (Taraxacum officinale), rastlina z podčeľade čakankovité (Cichoriaceae), je trvácna bylina s krátkym jednoduchým podzemkom, ktorý prechádza do mäsitého koreňa. Z podzemku vyrastá prízemná ružica listov. Čepele listov sú celistvookrajové, riedko zúbkaté, zbiehavé. Zo stredu ružice vyrastá holá, bezlistá, valcovitá, dutá stonka, vysoká 20 - 30 cm, ktorá nesie kvetný úbor zavinutý v množstve zelených lístočkov a zložený z mnohých svetložltých, jazykovitých kvetov. Plod je malá, elipsovitá nažka s chocholcom. Vo všetkých orgánoch rastliny sa nachádza mliečna šťava.
Kvitne od apríla do októbra na suchých miestach, na medziach, úhoroch, rumoviskách, pri okrajoch ciest... Možno zbierať všetky časti rastliny. Koreň sa zbiera pred rozkvitnutím alebo na jeseň, vňať s koreňom (marec-apríl) aj kvety.
Celá rastlina je jedlá, je bez zápachu a má mierne horkastú chuť. Koreň má priaznivé účinky pri ochoreniach sleziny, celkovej slabosti, pri anémiach, na zlepšenie zloženia krvi, pri ateroskleróze a pri chronických kožných ochoreniach.
Lienka sedembodková (lat. Coccinella septempunctata) patrí medzi najrozšírenejších zástupcov čeľade lienkovité na Slovensku, ale aj vo svete. Patrí do radu chrobáky.
Dospelá lienka meria 5 - 8 mm.Telo je okrúhle a vypuklé, pronótum často prekrýva hlavu. Sú lesklé a hladké, niekedy ochlpené. Článkované tykadlá majú krátke kyjačikovité zakončenia. Vyskytuje sa v rozličných biotopoch od nížin až po horské oblasti. Žije na rozličných rastlinách, na ktorých larvy aj imága prenasledujú vošky. Dospelé imága lienky sa prebúdzajú v prvých teplých jarných dňoch. Spočiatku sa živí aj peľom a nektárom, no keď sa objavia prvé vošky, postupne sa stávajú iba tie jej hlavnou potravou. Denne zožerie až 50 vošiek. Lienky, ktoré zimujú v budovách môžu byť aktívne aj počas zimy.
Wikipédia - slobodná encyklopédia