Poštová známka:
80. výročie Karpatsko-duklianskej operácie

80. výročie Karpatsko-duklianskej operácie
Deň vydania: 28. 08. 2024
Nominálna hodnota: T2 50g 
Rozmery známky: 44,1 x 26,5 mm
Forma tlačového listu: TL
Počet známok na tlačovom liste: 20
Počet známok v sérii: 2
Tlačiareň: Tiskárna Hradištko, s.r.o., Česká republika
Technika tlače: Ofset
Náklad: 100000

Príležitostná poštová známka vydaná pri príležitosti 80. výročia Karpatsko-duklianskej operácie.


Textový motív: 80. VÝROČIE KARPATSKO - DUKLIANSKEJ OPERÁCIE

Obrazový motív: Pamätník Karpatsko-duklianskej operácie na Dukle a pravá časť pomníka zobrazujúca súboj nemeckého tanku PzKpfw. IV Ausf. J. a sovietskeho tanku T-34.

Upravený tlačový list:

Poštová známka 80. výročie Karpatsko-duklianskej operácie (Upravený tlačový list)


Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka 80. výročie Karpatsko-duklianskej operácie (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Tematický popis a súvislosti:

Karpatsko-duklianska operácia, trvajúca od 8. septembra do 27. októbra 1944, bola historicky najväčšou vojenskou operáciou, ktorá sa odohrala na území Slovenska a zároveň aj jednou z najväčších horských bitiek II. svetovej vojny. Počas bojov v Duklianskom priesmyku, ktorých cieľom bolo spojiť postupujúce sovietske a československé vojská s povstaleckými silami v SNP, padlo alebo následkom zranení zahynulo približne 21 000 sovietskych a 1500 československých vojakov. Významnú úlohu počas Karpatsko-duklianskej operácie zohrali práve československí vojaci, ktorí sa tak vlastným úsilím podieľali na oslobodení Československa.

Národná kultúrna pamiatka Duklianske bojisko vo Vyšnom Komárniku, čiastkovo zasahujúca aj do katastra obce Nižný Komárnik, je súborom viacerých (ôsmych) pamiatkových objektov, ktoré hmotne, architektonicky, umelecky a situačne pripomínajú predmetnú vojenskú operáciu. Pamätník 1. čs. armádneho zboru v ZSSR predstavuje azda najznámejší symbol bojov na Dukle, pričom v ostatnom období prešiel viacerými pamiatkovými obnovami, spomedzi ktorých je potrebné zmieniť najmä jeho odideologizáciu. Tá je najväčšmi vnímateľná reštituovanou replikou pôvodnej sochy čs. vojaka od sochára J. A. Víteka odstránenou z pamätníka v 50. rokoch 20. storočia. Na pamätnom cintoríne pri ústrednom pamätníku 1. čs. armádneho zboru v ZSSR je pochovaných 565 čs. vojakov, ktorí počas bojov v Duklianskom priesmyku položili svoje životy za slobodu vlasti, a ktorých mená sú vygravírované na jednotlivých náhrobníkoch.

Pamätník 1. čs. armádneho zboru v ZSSR spolu s priľahlým pamätným cintorínom, tak ako aj celý areál bojiska sú nielen významným pietnym miestom a symbolom moderných slovenských a českých dejín, ale tiež jednou z dominánt hmotného kultúrneho dedičstva podduklianskeho regiónu (okres Svidník) a v neposlednom rade aj dôležitým mementom hrôz II. svetovej vojny a boja za slobodu.


Autor (zdroj) popisu: Slovenská pošta / POFIS - Mgr. Matej Tatarka


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov