Osobnosti: Janko Jesenský (1874 – 1945) - 150. výročie narodenia

Poštová známka z emisného radu Osobnosti pripomínajúca 150. výročie narodenia slovenského šľachtica a právnika, známeho ako básnika, prozaika a prekladateľa, Janka Jesenského (1874 – 1945).

25. 11. 2024

Poštová známka:
Slovenský orloj v Starej Bystrici (Spoločné vydanie so Slovinskom)

Slovenský orloj v Starej Bystrici (Spoločné vydanie so Slovinskom)
Deň vydania: 22. 03. 2019
Nominálna hodnota: 1,20 €
Rozmery známky: 26,5 x 44,1 mm
Forma tlačového listu: UTL
Počet známok na tlačovom liste: 4
Počet známok v sérii: 2
Tlačiareň: Tiskárna Hradištko, s.r.o., Česká republika
Technika tlače: Ofset
Náklad: 120000

Poštová známka venovaná slovenskému orloju v Starej Bystrici vydaná v rámci spoločného vydania so Slovinskom


Textový motív: SLOVENSKÝ ORLOJ / V STAREJ BYSTRICI

Obrazový motív: Detail Slovenského orloja v Starej Bystrici.

Výtvarný návrh známky: Mgr. art. Jozef Česla

Hárčeková úprava:

Poštová známka Slovenský orloj v Starej Bystrici (Spoločné vydanie so Slovinskom) (Hárčeková úprava)


Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka Slovenský orloj v Starej Bystrici (Spoločné vydanie so Slovinskom) (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Tematický popis a súvislosti:

Slovenský orloj v Starej Bystrici je jeden z najmladších a najpresnejších orlojov na svete. Dokončený bol v roku 2009 a je považovaný za najväčšiu drevenú sochu na území Slovenska. Kompozícia symbolizuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Základný návrh v hlinenom modeli pochádza z rúk akademického sochára Viliama Lovišku, následne ho architekt Ivan Jarina prepracoval do výkresovej dokumentácie.

Vo výklenkoch orloja je umiestnených šesť bronzových plastík významných slovenských dejateľov: knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Počas odbíjania orloja každú celú hodinu v čase od 8.00 h do 22.00 h je možné vidieť sedem sôch slovenských apoštolov: sv. Cyrila, sv. Metoda, sv. Andreja-Svorada, sv. Beňadika, sv. Gorazda, sv. Bystríka a sv. Vojtecha. V tvárach týchto svätcov sú zakódované podobizne významných slovenských osobností 19. a 20. storočia. Ich identita bude zverejnená až po smrti autorov orloja – akademických sochárov manželov Loviškovcov – v ich testamente.

Srdcom orloja je tzv. astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Dajú sa z neho vyčítať údaje ako dátum, slnečný čas, poloha slnka v znamení zverokruhu, poloha mesiaca a fázy mesiaca. Bez astrolábu nemôže byť orloj orlojom, a aj preto je orloj v Starej Bystrici jediným orlojom na Slovensku.

V hornej časti drapérie je umiestnený ciferník stredoeurópskeho času. Keďže ukazuje konvenčný čas, slúži aj na porovnanie s časovými údajmi, ktoré sú prezentované na astrolábe. Vo vežičke orloja je v podobe starobystrického nočného vartáša umiestnená drevená socha zvonára, ktorý zvoní na zvonoch. Jeden zvon slúži na odbíjanie hodín, druhý vytvára zvukovú kulisu počas promenády apoštolov.

Pod orlojom je turistické informačné centrum, v ktorého priestoroch je malá výstavná galéria, kaviareň a predajňa suvenírov. Odtiaľto je zároveň pre turistov sprístupnená strojovňa orloja. Slovenský orloj ročne navštívia desaťtisíce turistov a od svojho otvorenia v roku 2009 je jednou z najnavštevovanejších turistických zaujímavostí na severozápadnom Slovensku.


Autor (zdroj) popisu: PhDr. JUDr. Ján Podmanický, PhD.


Odborné sekcie

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov