Exchange collectors meeting in Bratislava (Slovakia)

Invitation to the collectors meeting of coins, banknotes, stamps, postcards, pins etc. in Bratislava (Slovakia).

07. 12. 2024

History of Bratislava philately

History of Bratislava philately
Published: 11. 07. 2015 22:53

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).



100-ročná tradícia bratislavskej filatelie


Podľa niektorých dostupných zdrojov, na rok 2009 pripadá 100. výročie zahájenia činnosti prvého filatelistického spolku na území mesta. Členovia spolku sa schádzali v priestoroch bývalého Mestského pivovaru na ľavom brehu Dunaja v miestach dnešného Nového mosta a hotela Danube. Táto informácia zatiaľ nie je hodnoverne potvrdená (autor informácie Ľ. Floch), to nám však nebráni obrátiť sa späť a pozrieť ako to kedysi začínalo.

Počiatky organizovanej filatelie v Bratislave sa dajú odhadnúť len orientačne. Na prelome 19. a 20. storočia boli v Bratislave činní nemeckí (t.j nemecky hovoriaci) a maďarskí (t.j. maďarsky hovoriaci) filatelisti. Nemecká zložka starých bratislavských filatelistov pozostávala prevažne z intelektuálov a podnikateľov, kým maďarská z aristokracie a funkcionárov na čele štátnych úradov. Hoci všetci naoko družne vychádzali, v skutočnosti boli ostro separovaní, pretože jedni druhých podceňovali. Z mien nemecky hovoriacich filatelistov sa spomínajú Adolf Vogel, Breitenbacher, major Stamm, Johann Klug, Emil Leberfinger a iní. Z maďarskej strany Miklós Dessewffy, József Köhögyi (redigoval maďarský filatelistický časopis PHILATELIA, ktorý vychádzal od roku 1914), Koloman Szathmáry a Géza Szathmáry, Eugen Eugyély, Marzell Jankovicz, Sándora Rosenbaum, Imre Sax a i.
Miešaná spoločnosť Nemcov a Maďarov i Slovákov sa schádzala v kaviarni Baross (dnes Krym) (neskôr tam bolo sídlo ministra pre správu Slovenska V. Šrobára), teda neďaleko železničného Starého mosta. Nemecká stolová spoločnosť v kaviarni Stahl na dnešnom Hviezdoslavovom námestí, kde sa stretávali takmer 20 rokov, kým sa nepresťahovali do kaviarne Astória na Suchom mýte. Mešťanosta Rudolf Jarábek striedavo chodil do každej stolovej spoločnosti, podobne ako Viktor Doppler a ďalší.
Nemecká zložka zbierala Vatikán (Cirkevný štát), starotalianske štátiky, staronemecké štátiky, starú Európu, no najmä prvé rakúske emisie, lodné dunajské známky a listy - DDSG, hotelové známky, známky ruských zemstiev. Posledne menované mal najmä Koloman Szathmáry, filatelistický obchodník, ktorý známky kupoval od vojakov a dôstojníkov. Obchod mal najprv v Petržalke (Engerau), neskôr pri Štefánke.
Maďari zbierali, okrem klasického Uhorska - kameňo- a meďotlače, v odtieňoch a pároch, známky anglických kolónií, Švajčiarsko vrátane kantónov - tie mal však len Miklós Dessewffy.

Po roku 1919, keď prišli do Bratislavy českí filatelisti, začala sa vzmáhať 'slovanská' filatelia. V roku 1923 bol založený Klub čs. filatelistov a neskôr ďalšie (napr. Klub filatelistov YMCA v Bratislave). Bratislavu navštevovali filatelisti a filatelistickí obchodníci z Moravy (Ján Weiss, Matěj Vagner), z Čiech (Félix Brunner, Rudolf Gilbert) i z Poľska. Do Bratislavy prichádzali zo Žiliny Július Tatár, Arpád Langfelder, A. Neufeld a Jakub Kein, z Martina Matúš Ursíny, z Trenčína Morgenstern, z Predmiera Rosenzweig. Vďaka aktivitám viacerých významných filatelistov (K. Ptačovský, G. Hajčík, L. Novotný, L. Vališ, M. Müller) sa Bratislava pozvoľna stáva významným centrom filatelistického života, ktoré si udržala dodnes. Úroveň filatelie a organizačné schopnosti bratislavských filatelistov dokazuje viacero významných národných a medzinárodných filatelistických výstav.


Je prirodzené, že počas storočnej histórie sa medzi nami objavilo mnoho menších či väčších osobností, ktoré prispievali k propagácii a zvýšeniu záujmu o zbieranie známok, písali odborné články a vydávali časopisy a katalógy, obchodovali so známkami, organizovali filatelistický život, skúmali a overovali známky a ďalšie poštové dokumenty, venovali sa vystavovateľskej činnosti a v neposlednom rade aj výchove ďalších generácií. Každý z ich niečím obohatil našu filatelistickú históriu, preto si zaslúžia naše uznanie a pokoru, s ktorou by sme mali pristupovať k ich odkazu.






osobnosti
 
Poštový lístok s prítlačou (Kaviareň Olympia + významní bratislavskí filatelisti) a príležitostnou pečiatkou (E. B. Lukáč) k 100. výročiu organizovanej filatelie v Bratislave.
 



Späť na úvodnú stránku História a súčasnosť slovenskej filatelie




Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists