Aktuálne novinky a nové materiály v odbornej sekcii SLOVACIKÁ - 1/2024

Prehľad aktuálnych noviniek a nových materiálov v sekcii SLOVACIKÁ.

01. 07. 2024

Ilegálne a nežiaduce vydania známok

Ilegálne a nežiaduce vydania známok
Autor: Vojtech Jankovič
Publikované: 17. 01. 2011 14:53

Ilegálne a nežiaduce vydania známok - úvod.


Sekcia Ilegálne a nežiaduce vydania je venovaná boju proti ilegálnym vydaniam a identifikácií nežiaducich vydaní, ktoré sú určené hlavne na komerčné účely. Prináša odborné články, diskusné príspevky a odkazy na zaujímavé zdroje, ktoré dávajú možnosť zorientovať sa v problematike a nájsť odpovede na otázky týkajúce sa konkrétnych známok a 'známok'.

_________________________________ . _________________________________

Filatelia a obchodovanie so známkami sa stali výnosnou komoditou, preto sa na trhu objavujú aj nelegálne výrobky a obrázky tváriac sa ako poštové známky, ktoré označujeme ako ilegálne vydania (pozri základné pojmy). Pretože takéto 'známky' sa často ťažko dajú odlíšiť od skutočných poštových známok oficiálnych známkových krajín, je dôležité venovať tejto problematike neustálu pozornosť a poskytnúť zberateľom miesto, kde nájdu potrebné informácie, prípadne majú možnosť spýtať sa ak majú nejasnosti.

Významný boj s ilegálnymi a nežiaducimi známkami vedie Svetová poštová únia (SPÚ) a členské poštové správy. Konkrétne Svetová asociácia pre rozvoj filatelie (WADP) spolu so Svetovou poštovou úniou (SPÚ) a Svetovou filatelistickou federáciou (FIP) zintenzívňujú boj proti ilegálnym vydaniam publikovaním obežníkov SPÚ (UPU Circulars), ktoré prinášajú informácie o vydaniach pre existujúce členské štáty SPÚ, ktoré sú identifikované ako ilegálne.

Prehľad obežníkov vydaných SPÚ, ktoré informujú o ilegálnych vydaniach týkajúcich sa uvedených členských krajín SPÚ (v angličtine):

Ďalším dôležitým krokom UPU a WADP v boji proti ilegálnym známkam je vytvorenie voľne prístupnej databázy Systém číslovania WNS (WADP Numbering System). Databáza WNS obsahuje poštové známky od 1. 1. 2002 registrované UPU ako platné poštové známky. I keď sa databáza napĺňa len pomaly, je to rozumná (a zatiaľ jediná schodná) cesta, ktorá vedie k zavedeniu poriadku. Filatelisti, ktorí si chcú byť istí svojou investíciou môžu nahliadnuť do databázy WNS a predmetné známky si v nej overiť.


Základné pojmy:

Riadne (legálne) vydania sú poštové ceniny vydávané príslušnou poštovou správou alebo vydávané s jej súhlasom na základe emisného plánu v koordinácii so Svetovou poštovou úniou (UPU); sú dostupné na poštových úradoch vydávajúcej krajiny, ich poštové použitie je skutočné a náklad emisie je primeraný potrebám poštovej prevádzky.

Nežiaduce vydania sú poštové ceniny vydávané so súhlasom príslušnej poštovej správy; ich skutočné poštové použitie je však minimálne alebo vôbec žiadne. Emisná činnosť väčšinou prebieha spôsobom, keď poštová správa poverí vydávaním poštových známok súkromnú agentúru; jej emisná činnosť však vysoko prevyšuje požiadavky daného štátu. Hlavným cieľom týchto vydaní je zaistiť čo najvyšší zisk pre vydavateľa, často bez priamej účasti príslušnej poštovej správy. Svetová filatelistická federácia (FIP) sa rozhodla identifikovať nežiaduce vydania a nepovoliť ich vystavovanie vo filatelistických exponátoch na súťažných výstavách.

Ilegálne vydania sú napodobeniny skutočných poštových cenín. Vydávajú sa:
  • pre existujúci štát bez súhlasu príslušnej poštovej správy,
  • pre štát, ktorý nemá žiadnu poštu,
  • pre útvar, ktorý nie je samostatným štátom, a teda nemôže vydávať vlastné známky,
  • pre neexistujúci štát alebo územie.

Zberatelia by si mali uvedomiť, že medzi pojmami nežiaduce vydania a ilegálne vydania je zásadný rozdiel. Známky nežiaducich vydaní sú v podstate riadnymi poštovými známkami, vychádzajú však a predávajú sa za špecifických okolností (a FIP na ne uvalila vystavovateľské embargo). 'Známky' ilegálnych vydaní sú však omnoho nebezpečnejšie, pretože nejde o skutočné poštové známky, ale len o ich napodobeniny. Zberatelia by ich mali vedieť odlišovať, lebo v prípade kúpy zaraďujú do svojej zbierky absolútne bezcenné (aspoň z filatelistického hľadiska) farebné papieriky, ktoré boli vyrobené len a len na zneužitie dôverčivých zberateľov. A z pohľadu zaraďovania do filatelistických exponátov a vystavovania na súťažných výstavách nemôže byť o ich zaradení ani reči, pretože ilegálne vydania v svojej podstate nemajú žiadny súvis s poštovou prevádzkou, preto nie sú filatelistickým materiálom.

_________________________________ . _________________________________

Viac informácií o UPU, poštových správach a významných filatelistických organizáciách, resp. priamo odkaz na databázu WMS nájdete na stránkach Všeobecné a špecializované filatelistické organizácie a UPU, poštové správy a ich filatelistické služby.

Súvisiace články:

          Ilegálne známky a falšovanie poštových cenín

___________________________________


Napíšte nám
Ak máte nejasnosti alebo potrebujete poradiť, neváhajte nás osloviť. Tiež uvítame vaše pripomienky, námety a vecné príspevky - prispejte k zvýšeniu transparentnosti obchodu so známkami a pomôžte eliminovať tých obchodníkov a špekulantov, ktorí sa snažia priživiť na dôverčivosti a často aj neznalosti zberateľov. A hlavne, nenechajte sa oklamať a neutrácajte peniaze za bezcenné papieriky!




Autor: Vojtech Jankovič

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov