Commemorative Postmark:
100th anniversary of the JAMES climbing club
Use translation by Google Translate (no guarantee).
Commemorative postmark used in Popradske Pleso (STRBSKE PLESO) on the occasion of the inauguration of the postage stamp 100th anniversary of the JAMES climbing club.
Thematic description and context:
Slovenský horolezecký spolok JAMES združuje záujemcov o všetky druhy horolezeckých aktivít, od halového lezenia a boulderingu po zdolávanie najvyšších hôr planéty. Podporuje členov, školí a vzdeláva mladých a začínajúcich lezcov a cvičiteľov, zaisťuje lezecké cesty, v spolupráci s ochranármi reguluje lezecké aktivity v jednotlivých oblastiach, vedie členov k ochrane prírody, organizuje spolkové podujatia, vyhodnocuje celkovú činnosť spolku i výsledky súťaží v jednotlivých disciplínach. Vydáva časopis Horolezec a s Klubom slovenských turistov obhospodaruje 4 chaty vo Vysokých Tatrách. SHS JAMES je členom medzinárodných horolezeckých asociácií UIAA, IFSC, EUMA a IFSC Europe.
Spolok založili v roku 1921 traja horolezci zo Spišskej Novej Vsi. Názov zvolili podľa ich obľúbeného broskyňového kompótu „james“ a neskôr písmenám priradili významy: Idealizmus, Alpinizmus, Mortalita (v súčasnosti Moralita), Eugenika (v súčasnosti Entuziazmus) a Solidarita. Do Druhej svetovej vojny sa Slováci na špičkových výkonoch v Tatrách veľmi nepodieľali. Potom začali liezť na Kaukaze a v Alpách. Koncom 60. rokov 20. storočia už predstavovali tatranskú avantgardu a začali sa presadzovať aj v kolíske alpinizmu ťažkými výstupmi na najvyššie hory Európy. Po úspechoch v Tatrách, Alpách, Kaukaze a nórskych horách nasledovali expedície na Pamír a do Hindúkušu.
V roku 1971 vystúpili Jamesáci ako prví občania Východnej Európy na osemtisícku Nanga Parbat a o 13 rokov dosiahli aj strechu sveta Mount Everest. V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch sa dostali do svetovej špičky v pretekárskom skialpinizme. V posledných rokoch sa zapísali do dejín horolezectva výstupmi v ťažkých vysokých stenách Západných Álp, kirgizských hôr, Karakoramu alebo Patagónie ale aj v pretekárskom lezení.
Author (source) of the description: Martin Šperka