Planned expiration of the validity of some postage stamps with symbolic value

Information about the planned termination of validity of some postage stamps with symbolic value due to the cancellation of the relevant tariff classes.

17. 02. 2025

Commemorative Postmark:
Inauguration of the postage stamp Personalities: Ludmila Podjavorinska (1872 – 1951)

Inauguration of the postage stamp Personalities: Ludmila Podjavorinska (1872 – 1951)
Day of use: 08. 04. 2022
 
Post office: BZINCE POD JAVORINOU
Colour: black

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Occasional postmark used in Bzince pod Javorinou on the ocassion of the inauguration of the postage stamp Personalities: Ludmila Podjavorinska (1872 – 1951).


Text motifs: INAUGURÁCIA POŠTOVEJ ZNÁMKY / OSOBNOSTI: ĽUDMILA PODJAVORINSKÁ

Pictorial motifs: Poľné kvety.

Thematic description and context:

Ľudmila Podjavorinská, vlastným menom Ľudmila Riznerová (26. apríl 1872 Horné Bzince – 2. marec 1951 Nové Mesto nad Váhom), bola prvou ženou na Slovensku, ktorá knižne vydala zbierku básní. Jej básnická prvotina Z vesny života z roku 1895 obsahovala intímnu lyriku o citovom živote mladého dievčaťa, pričom jej melancholické a elegické ladenie spolu s dôrazom na stavy beznádeje, smútku, pochybovania, samoty a opustenosti do istej miery predznamenávali témy a postupy slovenskej básnickej moderny z prelomu 19. a 20. storočia. Z jej prozaických prvotín zaujala poviedka „Ondráš“ (1897), ktorej protagonista pripomína ústrednú postavu Kukučínovej poviedky „Neprebudený“ (1886) Ondráša Machuľu.

Keď začal v roku 1898 vychádzať prvý slovenský ženský časopis „Dennica“, postupne sa stala jednou z jeho kmeňových autoriek, v názoroch na ženskú emancipáciu však zastávala skôr tradičné postoje. Opakovane tematizovala problematiku citovosti, vnútorného života ženy a jej rodinného a sociálneho postavenia. Príkladom môže byť novela „Žena“ (1909), ktorá patrí, spolu s novelami „V otroctve“ (1905) a „Blud“ (1906), k vrcholom jej epiky. Vyskúšala si aj žáner veršovanej poviedky „Po bále“ (1903), „Na bále“ (1905) a „Prelud“ (1915). Venovala sa tiež detskej tvorbe, je považovaná za zakladateľku modernej slovenskej literatúry pre deti. Písala detské verše, veršované anekdoty, balady, rozprávky, čitateľsky obľúbené sú jej príbehy so zvieracími hrdinami „Zajko-Bojko“ (1930) a „Čin-Čin“ (1943). Silné humanistické posolstvo má jej novela „Baránok Boží“ (1927, knižne 1932), ktorú osnovala ako sociálno-kresťanskú baladickú prózu o vnútornom svete umelecky nadaného dieťaťa. Hlavnými znakmi jej literárnej tvorby sú úsilie o esteticko-umelecký výraz, emocionálnosť, záujem o sociálne motívy a uplatňovanie psychologických prostriedkov.


Author (source) of the description: Dana Hučková


Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists