Osobnosti: Janko Jesenský (1874 – 1945) - 150. výročie narodenia

Poštová známka z emisného radu Osobnosti pripomínajúca 150. výročie narodenia slovenského šľachtica a právnika, známeho ako básnika, prozaika a prekladateľa, Janka Jesenského (1874 – 1945).

25. 11. 2024

Poštová známka:
Deň poštovej známky: Jozef Vlček (1902 – 1971)

Deň poštovej známky: Jozef Vlček (1902 – 1971)
Deň vydania: 04. 12. 2017
Nominálna hodnota: 0,95 €
Rozmery známky: 44,1 x 26,5 + k 22 x 26,5 mm
Forma tlačového listu: TL
Počet známok na tlačovom liste: 30
Počet známok v sérii: 1
Tlačiareň: Rempo, s.r.o. / Tiskárna Hradištko, s.r.o.
Technika tlače: Ofset
Náklad: 600000

Poštová známka z emisného radu Deň poštovej známky venovaná grafikovi Jozefovi Vlčekovi (1902 – 1971)


Textový motív: DEŇ / POŠTOVEJ / ZNÁMKY / JOZEF / VLČEK / 1902 – 1971

Obrazový motív: Známka: Portrét Jozefa Vlčeka, v pozadí budova Slovenskej grafie v Bratislava; kupón: faksmile doručných známok Slovenského štátu z roku 1940, ktoré pripravil do tlače Jozef Vlček.

Výtvarný návrh známky: akad. mal. Peter Augustovič

Známka s kupónom:

Poštová známka Deň poštovej známky: Jozef Vlček (1902 – 1971) (Známka s kupónom)


Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka Deň poštovej známky: Jozef Vlček (1902 – 1971) (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Kompletný tlačový list:




Tematický popis a súvislosti:

Jozef Vlček bol významný český grafik pôsobiaci na území Slovenska. Pochádzal z Červeného Kostelca a študoval na Umeleckopriemyselnej škole v Prahe. V dvadsiatych a tridsiatych rokoch pracoval ako litograf a hĺbkotlačový retušér v Grafických umeleckých závodoch Josefa Doležala v Červenom Kostelci a v obchodnej tlačiarni Melantrich v Prahe. Vytvoril tam celý rad reklamných plagátov na vynikajúcej technickej úrovni pre mnohé významné firmy. Všimli si ho aj v bratislavskej tlačiarni Slovenská Grafia a ponúkli mu pracovné miesto. Vlček túto ponuku prijal a v roku 1937 sa presťahoval do Bratislavy. V Slovenskej Grafii zastával obdobnú pozíciu retušéra a dohliadal na kvalitu finálnych výtlačkov. Stal sa majstrom techniky americkej retuše, ktorou vytváral najmä reklamné prospekty a poštové známky. V roku 1939 zrealizoval svoju prvú sériu slovenských známok v hodnotách 5, 10, 20 a 40 halierov a sériu leteckých známok. Začiatkom roka 1942 ho vtedajší tajomník Matice slovenskej pre umenie Jozef Cincík naverboval do tlačiarne Neografia v Turčianskom Svätom Martine. Vlček tam pôsobil ako vedúci umeleckého ateliéru, kde pod neho spadal tím mnohých významných výtvarníkov. Sám sa naďalej podieľal na tvorbe reklám a poštových známok z technickej stránky. Vytvoril série červených a modrých doplatných známok, známky k 80. výročiu memorandového zhromaždenia v Martine, známku s dielom Mládenec v kroji od Martina Benku a mnoho ďalších. Najznámejšia je spoločná realizácia Vlčka a Cincíka – séria ôsmich príležitostných známok k piatemu výročiu vzniku slovenského štátu s názvom Kniežatá, ktorá vyšla 14. marca 1944. Popritom sa Jozef Vlček venoval aj ilustrácii, knižnej grafike a voľnej tvorbe. V Neografii, kde viedol aj mladých učňov, pracoval až do odchodu do dôchodku.


Autor (zdroj) popisu: Gabriela Ondrišáková


Odborné sekcie

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov