Nové a aktualizované články v sekcii Aktuality - Odborné príspevky

Prehľad nových a aktualizovaných článkov v sekcii Aktuality - Odborné príspevky, ktorá je venovaná odborným informáciám pre zberateľov filatelistických materiálov a záujemcov o filateliu a poštové známky

16. 08. 2024

Poštová známka:
100. výročie uvedenia do prevádzky leteckej linky Praha - Bratislava - Košice

100. výročie uvedenia do prevádzky leteckej linky Praha - Bratislava - Košice
Deň vydania: 03. 05. 2024
Nominálna hodnota: 2,70 €
Rozmery známky: 30 x 30 mm
Forma tlačového listu: TL
Počet známok na tlačovom liste: 40
Počet známok v sérii: 1
Tlačiareň: Tiskárna Hradištko, s.r.o., Česká republika
Technika tlače: Ofset
Náklad: 400000

Príležitostná poštová známka venovaná 100. výročiu uvedenia do prevádzky leteckej linky Praha - Bratislava - Košice.


Textový motív: 100. VÝROČIE LETECKEJ LINKY / PRAHA - BRATISLAVA - KOŠICE

Obrazový motív: Lietadlo A, mapa Československa v roku 1924 s vyznačenou trasou letu, symbolický horský masív.

Výtvarný návrh známky: akad. mal. Marián Komáček

Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka 100. výročie uvedenia do prevádzky leteckej linky Praha - Bratislava - Košice (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Tematický popis a súvislosti:

Rok 1924 je spojený s obdobím začiatkov pravidelnej leteckej dopravy v Československu. Hoci pokusné lety sa uskutočnili už i v roku 1923, 5. máj 1924, keď Československé státní aerolinie (ČSA) otvorili pravidelnú linku na trase Bratislava – Košice – Bratislava, je dňom ktorý sa považuje za začiatok pravidelného leteckého spojenia východoslovenskej metropoly s domácimi a postupne aj zahraničnými letiskami. Pozrime sa stručne na okolnosti vzniku prvej leteckej linky do Košíc.

V roku 1920 bolo zriadené prvé vojenské letisko, ktoré slúžilo aj lietadlám civilnej prevádzky. Letisko s trávnatým povrchom sa nachádzalo medzi dnešnou Južnou triedou a železničnou traťou, pričom tu dodnes existuje bývalá staničná budova ČSA. Historický dátum 5. máj 1924, kedy sa uskutočnil premiérový let na prvej pravidelnej linke spoločnosti ČSA spájajúcej Bratislavu s Košicami, bol v podstate dňom vzniku druhej linky. Prvá totiž spájala Prahu s Bratislavou. Linka do Košíc bola prakticky predĺžením spoja do budúceho hlavné mesta Slovenska.

Budovanie siete liniek malo svoju logiku, danú podlhovastým pôdorysom mladého československého štátu. Vláda sa usilovala čím skôr vytvoriť akúsi transverzálnu sústavu štyroch letísk, ktorá na západe začínala Prahou, pokračovala letiskami v Bratislave a Košiciach a v budúcnosti mala končiť letiskom v Užhorode. Poznamenávame, že linka bola neskôr rozšírená o spojenie do Brna (1926) a 6. mája 1929 až do Užhorodu.

Na otvorení linky z Bratislavy do Košíc sa začalo intenzívne pracovať prakticky po otvorení linky z Prahy do Bratislavy. Ako istú nepriazeň osudu možno spomenúť fakt, že otvorenie prvej linky bolo plánované na 28. október 1923, teda na piate výročie vzniku samostatného štátu. Počasie však „rozhodlo“ inak a premiérový let musel byť odložený na 29. október. Podľa dobovej tlače však 5. mája 1924 už všetko klapalo ako malo a na trávnatej ploche košického letiska sa medzi niekoľkými vojenskými lietadlami objavilo jediné civilné lietadlo. Išlo o jednomotorový dvojplošník typu A.14, ktorý bol upravenou verziou nemeckého lietadla Brandeburg CI, vyvinutého počas prvej svetovej vojny. Lietadlo A.14 malo rozpätie horného krídla 12,3 m, dolného krídla 11,75 m, dĺžku 8,4 m, výšku 3,13m a poháňal ho šesťvalcový vodou chladený piestový radový motor, ktorý vyvíjal maximálny výkon 170 kW, čo postačilo na dosiahnutie maximálnej rýchlosti 170 km/h. K nízkej hmotnosti (len 933 kg) prázdneho lietadla prispelo najmä to, že krídla i trup boli zhotovené z dreva a potiahnuté plátnom. Maximálna vzletová hmotnosť bola 1 275 kg. Na vzlet potrebovalo rozjazd len 45 m, dojazd pri pristátí bol 60 m. V rokoch 1924-1925 bolo lietadlo A.14 hlavným typom v lietadlovej flotile ČSA. Pre úplnosť doplníme informáciu, že let absolvovalo lietadlo Aero A.14 s výrobným číslom 09 a registračnou značkou L-BARG. Inauguračný let na novej pravidelnej linke z Košíc do Bratislavy a späť bol významnou udalosťou nielen pre Košice a východné Slovensko, ale pre celé Slovensko.


Autor (zdroj) popisu: Slovenská pošta / POFIS - Ing. Rado Mlýnek


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov