Signovaný grafický list Rudolfa Cigánika - 100. výročie úmrtia Franza Kafku

Mimoriadna ponuka autorského vlastnoručne signovaného grafického listu akademického maliara Rudolfa Cigánika pod názvom 100. výročie úmrtia Franza Kafku.

09. 09. 2024

Poštová známka:
400. výročie mučeníckej smrti troch svätých košických mučeníkov

400. výročie mučeníckej smrti troch svätých košických mučeníkov
Deň vydania: 06. 09. 2019
Nominálna hodnota: 1,85 €
Rozmery známky: 26,5 x 44,4 mm
Forma tlačového listu: UTL
Počet známok na tlačovom liste: 10
Počet známok v sérii: 1
Technika tlače: Ocelotlač z plochej platne v kombinácii s ofsetom
Náklad: 250000

Príležitostná poštová známka vydaný pri príležitosti 400. výročia mučeníckej smrti troch svätých košických mučeníkov


Textový motív: 400. výročie umučenia / troch svätých košických / mučeníkov

Obrazový motív: Traja košickí mučeníci.

Výtvarný návrh známky: Marián Čapka

Rytina známky: Mgr. art. Jozef Česla

Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka 400. výročie mučeníckej smrti troch svätých košických mučeníkov (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Tematický popis a súvislosti:

Boli to mladí katolícki kňazi, ktorých s Košicami navždy spojilo silné svedectvo ich vernosti Kristovi a Cirkvi. Marek Križin pochádzal z Chorvátska, kde sa narodil v roku 1589 v meste Križevac. Za kňaza bol vysvätený v roku 1615. Stal sa kanonikom ostrihomskej kapituly a radcom uhorského prímasa Petra Pázmaňa. V správe mal majetok opátstva v Krásnej nad Hornádom pri Košiciach, odkiaľ kvôli úradným záležitostiam chodieval aj do Košíc. Štefan Pongrácz sa narodil v roku 1583 v Sedmohradsku. Vstúpil do Spoločnosti Ježišovej a v roku 1613 bol vysvätený za kňaza. Bol riaditeľom Katolíckeho gymnázia v Humennom a od roku 1618 pôsobil v Košiciach. Melichar Grodziecki sa narodil okolo roku 1584 v poľskom Tešíne. Tiež vstúpil k jezuitom a v roku 1614 sa stal kňazom. Pôsobil v pražskom kolégiu sv. Klementa, kde sa staral o dom chudobných a koncom roka 1618 ho predstavení poslali do Košíc, kde sa staral o slovenských a nemeckých veriacich.

V roku 1619 sa vzbúrili proti katolíckemu rakúskemu cisárovi Ferdinandovi II. všetci protestanti v Čechách, na Morave a v Sliezsku a spojili sa s uhorskými luteránmi. Povstalci na čele s Jurajom Rákocim vtiahli 3. septembra do Košíc. Tu chytili týchto troch kňazov a Mestská rada ich bez procesu odsúdila na smrť. Po dvoch dňoch väznenia – nakoľko sa nevzdali katolíckej viery – v noci zo šiesteho na siedmeho septembra 1619, ich vojaci kruto mučili a usmrtili. Ich telá vhodili do žumpy.

Za blahoslavených ich vyhlásil pápež sv. Pius X. v roku 1905 a svätorečení boli pápežom sv. Jánom Pavlom II. v Košiciach počas jeho návštevy Slovenska v roku 1995.

Grafika použitá pri výtvarnom návrhu známky pochádza z knihy Gabriela Hevenesiho Ungaricae Sanctitatis Indicia (Dôkazy svätosti Uhorska), ktorá bola vydaná v roku 1737 v Trnave (1. vydanie je z roku 1692). Kniha obsahuje 53 medirytinových ilustrácií viedenských rytcov Johanna Jacoba Hoffmanna a Johanna Sigismunda Schotta.


Autor (zdroj) popisu: Mons. Ján Vallo


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov