Filatelistické state ZSF (Philatelic Textbooks ZSF) - a constant source of philatelic knowledge and information

Overview and brief content of all 35 volumes of Filatelisticke state ZSF (Philatelic Textbooks ZSF) issued in years 1982 1995.

09. 01. 2025

Postage Stamp:
Nature protection: Slovak Minerals - Precious opal from Dubnik

Nature protection: Slovak Minerals - Precious opal from Dubnik
Date of Issue: 11. 10. 2013
Face value: 0,60 €
Postage stamp dimensions: 30,5 x 44,4 mm
Printing sheet form: UTL
Stamps in printing sheet: 3
Stamps in set: 2
Printing company: Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Czech Republic
Printing technique: Recess printing from flat plates combined with offset
Amount printed: 180000

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Príležitostná poštová známka z emisného radu Ochrana prírody venovaná slovenským minerálov s vyobrazením drahého opálu z Dubníka.




Souvenir sheet format:

Postage Stamp Nature protection: Slovak Minerals - Precious opal from Dubnik (Souvenir sheet format)


Original artwork(s):

Postage Stamp Nature protection: Slovak Minerals - Precious opal from Dubnik (Original artwork(s))


Autor výtvarného návrhu známky: akad. mal. Karol Felix
Rytec známky: František Horniak


Súvisiace materiály:
Súvisiace podujatia:
Emisný plán slovenských poštových známok na rok 2013


Thematic description and context:

Opál je amorfná látka, hydratovaný oxid kremičitý (SiO2.nH2O) s premenlivým podielom vody (3-21%). Existuje viacero druhov opálu, ale medzi najvzácnejšie patrí drahý opál vďaka opalizácii, magickému odlesku trblietajúcich sa pestrých pastelových farieb. Zmenu farieb spôsobuje lom a rozklad svetla (difrakcia) na jemných vrstvičkách s rozdielnym obsahom vody, na drobných prímesiach iných minerálov, alebo v mikrodutinkách. Drahý opál je najznámejším drahokamom zo Slovenska. Na lokalitách medzi Červenicou a Dubníkom v Slanských vrchoch sa vyskytuje vo výplniach puklín v mladotreťohorných sopečných horninách – andezitoch. Opál vznikol vyzrážaním z horúcich silikátových vodných roztokov, ktoré ako dozvuky vulkanickej činnosti prenikali po puklinách do okolitých hornín.

Drahé opály z Dubníka boli známe už v staroveku. V tej dobe, podobne ako v stredoveku, to bolo jediné známe nálezisko na svete. Verilo sa, že opály majiteľovi prinášajú šťastie. Rímsky senátor Nonius vraj radšej zvolil vyhnanstvo, ako by prenechal svoj nádherný opál s jemnou rytinou triumvirovi Markovi Antoniovi, milencovi Kleopatry. Dubnícky opál si obľúbili aj členovia rodiny cisára Napoleona, cisárovná Jozefína nosila klenotnícky opál „Oheň trójsky“. Najväčším slovenským opálom je „Harlekýn“, ktorý našli v roku 1775 v potoku. Má tvar plochého klina s rozmermi 12,5 × 5,7 cm a premenlivú hrúbku 2-7 cm. Jeho hmotnosť je okolo 600 g. Nachádza sa v zbierkach Prírodovedného múzea vo Viedni. Sláva dubníckeho opálu začala upadať po objavení bohatých nálezísk v Mexiku a najmä v roku 1875 v Austrálii, odkiaľ v súčasnosti pochádza vyše 95% klenotníckych opálov. Pre nerentabilnosť boli dubnícke opálové bane uzavreté v roku 1922, v súčasnosti sú štátom chráneným areálom ako významné zimovisko netopierov.

Na medzihárčí je zobrazená varieta kremeňa – achát z lokality Kuzmice v južnej časti Slanských vrchov na východnom Slovensku. Na FDC je zobrazená kryštálová výplň dutiny v bazalte – aragonit z lokality Bulhary pri Fiľakove na južnom Slovensku. Motívom FDC pečiatky je kryštálový tvar libethenitu – sekundárneho fosfátu medi z Ľubietovej, ktorý je jedným zo 19 slovenských minerálov, prvýkrát na svete nájdených a opísaných zo Slovenska.


Author (source) of the description: RNDr. Ján Madarás, PhD. a RNDr. Milan Gargulák, CSc.


Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists