Organizovaná filatelia:
Noc s Andersenom (aj filateliou)
Reportáž zo zaujímavej akcie spojenia knižiek a poštových známok v krúžku mladých filatelistov v Trnave.
Marec je známy ako Mesiac knihy, v ktorom knižnice uskutočňujú rad podujatí s knihou a o knihe pre svojich čitateľov. Pretože pri trnavskej Knižnici J. Fándlyho pracuje agilný krúžok mladých filatelistov, na záver mesiaca pripravilo oddelenie detskej literatúry spomínané podujatie, v ktorom rozprávanie o knihách spestrilo aj s filateliou. Do noci s Andersenom sa zapojili autori detských knižiek a ich ilustrátori Ján Čápka, Oľga Kohútiková Štefaničková, za filatelistov J. Mička.
Po vystúpení spisovateľov a ilustrátorky Oxany Lukomskej prišiel rad aj na filateliu v naozajstnú noc - 2 hodiny pred polnocou. Bola to príležitosť pre mladých „nocľažníkov“ ukázať im jeden z tajov filatelie, najlepšie viditeľný potme. Najskôr som spomenul súvislosť poštovej známky s knihami – oba sú produktom tlačiarní, ostatne prvé československé známky Hradčany a ďalšie emisie boli zhotovené kníhtlačou, vynájdenom J. Gutenbergom v XV. storočí, knihy sa tlačia 500 rokov, ale známka má t. r. svoje 175. výročie vzniku. Spojitostí s knihou je viac, napr. aj to, že ich ilustrujú významní maliari, zo slovenských spomeniem Albína Brunovského, prof. Kállaya, ak. mal. Ľ. Kellenbergera, M. Cipára , D. Nágela, a to spomínam tých, s ktorými KJF usporiadala v minulosti besedy s mladými čitateľmi.
Po krátkom úvode som deťom vysvetlil prácu pošty pri rozdeľovaní zásielok podľa adries príjemcov a význam PSČ na obálkach a dôvody zavedenia automatického triedenia zásielok linkou NEC a nutnosť správneho usporiadania obálok na páse triedičky a prečítanie smerového čísla. A práve poštová známka na obálke vytlačená na luminiscenčnom papieri pri tom veľmi pomôže. Ukázal som niekoľko obálok so záznamom PSČ v podobe ružových čiarok so zakódovaným PSČ v dolnej časti. Neostalo len pri tom. Starší skart balíkových sprievodiek slúžil na oboznámenie so zaujímavosťami československých známok, najmä emisie Ľudová architektúra, spojené s ukážkami známok na bežnom papieri, na luminiscenčnom papieri a na papieri s opticky zjasnenou prísadou. Lampa, vyžarujúca UV svetlo robila divy a možnože spomienka na nebohého vynikajúceho filatelistu a organizátora mládežníckej filatelie Róberta Vlacha, ktorý založil Klub chalupárov, podnieti v budúcnosti niektorých záujemcov z radov mladých filatelistov o vytvorenie podobného exponátu, akých pred 15 – 20 rokmi boli desiatky. A hádam to oživí záujem mladých filatelistov aj o poštovú históriu alebo súčasné zaujímavosti slovenských známok.