Portal news:
Recent news and new materials in the section SLOVAKIANA - 7/2020
Use translation by Google Translate (no guarantee).
Overview of current news and new materials in the Slovakiana (also SLOVACICAS from the Slovak origin SLOVACIKÁ) section
Odborná sekcia SLOVACIKÁ je venovaná poštovným známkam a ďalším poštovým materiálom iných krajín so súvisom so Slovenskom a Slovákmi. Je to odlišný náhľad na zbieranie - vašu zbierku môžu obohatiť a taktiež poteší vyobrazenie krás slovenskej prírody alebo zaujímavých kultúrnych, technických a historických pamiatok. A možno (a určite) mnoho iných zaujímavostí na cudzokrajných známkach...
Pretože naša sekcia, podobne ako okruh zberateľov tohto atraktívneho námetu, sa rozširuje, rozhodli sme sa aj takouto formou informovať o nových materiáloch, ktoré na stránkach odbornej sekcie SLOVACIKÁ pribudli a neustále pribúdajú.
» AKTUALIZÁCIA SEKCIE SLOVACIKÁ
» OTVORENÉ OTÁZKY SEKCIE SLOVACIKÁ
» » Poštové materiály čakajúce na potvrdenie
» » Významné osobnosti čakajúce na potvrdenie
» » Významné osobnosti, ktoré nepovažujeme za slovaciká
AKTUALIZÁCIA SEKCIE SLOVACIKÁ
31. 11. 2020:
Vytvorené nové podstránky: Adrian Ferda
Doplnené materiály v častiach: Spoločné vydania so Slovenskom Výrobky a produkty, Významné osobnosti, Slovenskí autori:
Poštová známka (v upravenom tlačovom liste) - San Marino - ACT NOW - Environmentálna udržateľnosť (Spoločné vydanie so Slovenskom, rozšírené o Chorvátsko, OSN (New York) a Bielorusko)
v časti Spoločné vydania so Slovenskom
Poštová známka (v hárčekovej úprave) - Vatikán - 1150. výročie uznania slovanského liturgického jazyka (Spoločné vydanie so Slovenskom)
v časti Spoločné vydania so Slovenskom
Poštová známka (v hárčekovej úprave) - Bielorusko - ACT NOW - Environmentálna udržateľnosť (Spoločné vydanie so Slovenskom, rozšírené o Chorvátsko, OSN (New York) a Bielorusko)
v časti Spoločné vydania so Slovenskom
Poštová známka (v upravenom tlačovom liste) - Malta - Vinohradníctvo (Spoločné vydanie so Slovenskom)
v časti Spoločné vydania so Slovenskom, Výrobky a produkty a Slovenskí autori
Poštová známka (v upravenom tlačovom liste) - Francúzska Polynézia - Sto rokov od smrti Milana Rastislava Štefánika 1880 - 1919
v časti Významné osobnosti
Poštová známka - Poľsko - VIA CARPATIA
Poštová známka (v hárčekovej úprave) - Stredoafrická republika - 75. výročie bitky o Iwo Džima
v časti Významné osobnosti
Hárček - Sierra Leone - 75. výročie bitky o Iwo Džima
v časti Významné osobnosti
OTVORENÉ OTÁZKY SEKCIE SLOVACIKÁ
Poštové známky a iné materiály čakajúce na potvrdenie v sekcii SLOVACIKÁ
2006 - Poľsko - 25 rokov poľsko-česko-slovenskej solidarity
Poštový lístok zobrazuje účastníkov nejakého stretnutia pred tabuľou označujúcou štátnu hranicu Poľska. Podľa textu, ktorý uvádza "25 rokov poľsko-česko-slovenskej solidarity", by malo ísť o rok 1981, kde boli položené jeho základy?
Vie niekto upresniť tieto informácie, prípadne aj identifikovať niektorých účastníkov? Václav Havel? Ján Čarnogurský?
Významné osobnosti čakajúce na potvrdenie v sekcii SLOVACIKÁ
Faust Vrančić (* circa 1551 – † 17. 1. 1617)
Polyhistor a biskup Benátskej republiky. Okrem iného je považovaný za konštruktéra prvého funkčného padáka, ktorý aj osobne vyskúšal.
Podľa zatiaľ neoverených informácií študoval v Trnave a Bratislave a svoj padák vyskúšal skokom z veže Kostola sv. Martina v Bratislave. Vie niekto tieto informácie potvrdiť alebo naopak vyvrátiť?
Alojz Sokol (* 19. jún 1871, Hronec – † 9. september 1932, Bernece)
Slovenský atlét, olympionik reprezentujúci Uhorsko. Najväčší úspech dosiahol v roku 1896 na prvých olympijských hrách nového veku v Aténach. Štartoval v 6 disciplínach, v behu na 100 m obsadil 3. miesto, v trojskoku výkonom 12,30 m 4. miesto.
Predlohou na nižšie uvedenú poštovú známku bola dobová fotografia štartu jedného z rozbehov na 100 m na LOH Atény 1896. Podľa dostupných, no nepotvrdených, informácií by na nej mal byť aj Alojz Sokol. Vie niekto túto informáciu potvrdiť? Ak áno, aj správne určiť, ktorý zo štartujúcich bežcov je Alojz Sokol?
Významné osobnosti, ktoré nepovažujeme za SLOVACIKÁ
Andy Warhol (* 6. august 1928, Pittsburgh – † 22. február 1987, New York)
Americký maliar, filmový tvorca, autor a dôležitá osobnosť v hnutí pop art. Warhol sa narodil ako Andrew Warhola v Pittsburghu v Pensylvánii, USA, prisťahovalcom rusínskej národnosti z dediny Miková na severovýchodnom Slovensku.
Zdôvodnenie: Andy Warhol sa nenarodil na Slovensku ani nemal k Slovensku bližší vzťah. Zo Slovenska pochádzali len jeho rodičia.
Paul Newman (* 26. január 1925, Shaker Heights, Ohio, USA – † 26. september 2008, Westport, Connecticut)
Americký herec, režisér a podnikateľ ocenený Oscarom, dvomi Zlatými glóbusmi, cenou Emmy a mnohými ďalšími cenami. Otec Paula Newmana (Arthur Samuel Neumann) bol maďarsko - poľského židovského pôvodu, matka (Terézia Fecková) bola Slovenka, rodáčka z dedinky Ptičie neďaleko Humenného.
Zdôvodnenie: Paul Newman sa nenarodil na Slovensku ani nemal k Slovensku bližší vzťah. Zo Slovenska pochádzala len jeho matka, s ktorou pravdepodobne - aspoň v prvých rokoch života - hovoril po slovensky.
Eugene Andrew Cernan (* 14. marec 1934, Chicago – † 16. január 2017, Houston)
Americký astronaut, po otcovi slovenského a po matke českého pôvodu. Absolvoval tri lety do vesmíru, a bol známy ako posledný človek, ktorý v rámci programu Apollo stál na povrchu Mesiaca. V roku 1903 sa jeho starý otec Štefan Čerňan so svojou manželkou Annou odsťahovali z Vysokej nad Kysucou spolu s tisíckami iných vysťahovalcov do USA. Usadili sa v Chicagu a o rok neskôr sa im narodil syn Andrew. Keď vyrástol, vzal si za manželku dievča českého pôvodu Rozáliu Cihlářovú a spolu s ňou mal syna Eugena.
Zdôvodnenie: Eugene Andrew Cernan sa nenarodil na Slovensku. Zo Slovenska pochádzali len jeho starí rodičia.