Postal History and Postal Service:
101 Years since the Renaming of Prešporok to Bratislava (1st Battalion of the Czechoslovak Navy - Field Post 1919)
Use translation by Google Translate (no guarantee).
The transformation of the name Prešporok (Pozsony) into Bratislava illustrated with an authentic contemporary postcard and additional postal-historical documents from 1919
101 rokov od premenovania Prešporku na Bratislavu
(1. prápor čs. námorníctva – poľná pošta 1919)
Bratislava a Dunaj v námetovej filatelii a poštovej histórii – tým sa zaoberám už dlhé roky. Keď sa mi pred časom dostala do rúk celistvosť poľnej pošty československého námorníctva z roku 1919 v Bratislave, bol to ďalší zaujímavý podnet v mojom zberateľstve – v mojom filatelistickom bádaní.
Jedna z ďalších celistvostí z mojej skromnej zbierky poľnej pošty na Slovensku v rokoch 1919 – 1920 nesie dátum 16. február 1919. Pozdrav z Bratislavy píše toho dňa námorník Linhart svojej matke do Prahy. Linhart na obrazovej strane celistvosti – na pohľadnici Bratislavy – poctivo začiernil maďarský názov POZSONY a vlastnoručne ho nahradil názvom „BRATISLAV“. Celistvosť je teda z doby, keď sa nový názov rodil. Premenovanie bolo oficiálne oznámené v Úradných novinách župy Prešporskej zo dňa 27. marca 1919 (na základe rozhodnutia Ministerstva s plnou mocou pre správu Slovenska v čele s Vavro Šrobárom z 22. februára 1919).
Prikladám moju jedinú fotografiu československého námorníctva v Prešporku pri vojenskej prehliadke vo februári 1919 (v dňoch 4. - 5. februára).
Uplynulo takmer 50 rokov od uverejnenia príspevku Jiřího Nekvasila „Polní pošta čs. námořníků v Bratislavě 1919“ v brnianskom filatelistickom magazíne MERKUR [marec 1971, č. 3 (24)]. Autor potom zopakoval tieto informácie v závere rozsiahleho pojednania „Lodní pošta rakousko-uherského námořnictva v létech 1914 -18“, vo Filatelistických zošitoch časopisu FILATELIE č.16–19/1975.
Neskôr som si dopĺňal informácie z viacerých prameňov. Snáď najúplnejšiu katalogizáciu poštových pečiatok Čs. poľnej pošty z rokov 1919 – 1920 urobil doc. Ing. Jozef Tekeľ, DrSc. Bola uverejnená v publikácii ZSF- Filatelistické state č.3/1983. Veľmi zaujímavý článok od toho istého autora uverejnil časopis ZSF Slovenská filatelia, ročník II/č.12 pod názvom JUBILEUM POĽNEJ POŠTY NA SLOVENSKU. Článok sa venuje najmä popisu činnosti česko-slovenských vojenských jednotiek pri oslobodzovaní Slovenska, s poznámkami o prevádzke poľnej pošty.
Nemožno nezmieniť zaujímavý článok ZÁHORIE – PRVÉ ČESKOSLOVENSKÉ PREDMOSTIE V ROKU 1918 v časopise Filatelie 10/1995, autorom ktorého bol iný známy slovenský filatelista - MVDr. Pavol Hallon.
Nariadenie k začatiu činnosti poľnej pošty pre československé vojenské jednotky na Slovensku bolo zverejnené Dodatkom k Dennému rozkazu č. 21 Veliteľstva čs. vojsk na Slovensku zo dňa 20. 12. 1918. Nasledovalo uverejnenie tohto rozkazu vo Vestníku ministerstva pôšt a telegrafov č.4/1918. Rozkaz bol splnený 1. januára 1919. V súlade s tým boli dané do činnosti poľné poštové úrady č. 22, 46, 75 a triediareň poľnej pošty v Uherskom Hradišti. Dňa 20. januára 1919 začal fungovať ešte úrad poľnej pošty č. 50. Prvý januárový deň roku 1919 sa tak stal oficiálnym začiatkom činnosti československej poľnej pošty ako takej. Do doby ustanovenia čs. poľnej pošty boli zásielky od vojska bojujúceho na Slovensku odosielané z miestnych slovenských poštových úradov. Boli oslobodené od poštovného. (Ďalšia kapitola čs. poľnej pošty bola spojená s rokom 1938 – v čase mobilizácie).
Dôvetok: Okrem 1. práporu československého námorníctva (zloženého z bývalých príslušníkov rakúsko-uhorského vojnového námorníctva) tvorili bratislavskú (vtedy ešte prešporskú) posádku dva prápory čs. legionárov 33. streleckého pluku, 1. prápor 1. pluku Stráže Slobody, jedna delostrelecká batéria a obrnený vlak s posádkou čs. námorníkov.
Zaujímavý príspevok ku téme, i keď nie z oblasti filatelie (imitácia poštovej známky sa tam však objavuje), priniesol portál hlavného mesta Bratislavy: 100. rokov názvu Bratislava (až na ten názov, v ktorom je nesprávne použitá radová číslovka "100." namiesto správnej základnej číslovky "100"...).
Článok je prevzatý z časopisu SPRAVODAJCA ZSF 2020/1 so súhlasom redakcie.