Tematická filatelia:
64. EIDGENÖSSISCHE TURNFEST ZÜRICH 1955 - bohato tematicky využiteľná strojová pečiatka zo Švajčiarska
Námetové súvislosti a možnosti tematického využitia švajčiarskej propagačnej strojovej pečiatky k 64. federálnemu gymnastickému festivalu v roku 1955.
Prednedávnom sa mi dostala do ruky obálka, na ktorej sa pekne vynímala švajčiarskou strojovou pečiatkou Zürich - 64. EIDG. TURNFEST / Schweiz. Frauenturntage / ZÜRICH 1955 / 9./10. u. 14./17. Juli. Pekná pečiatka ma zaujala a pokúsil som sa zistiť bližšie súvislosti a samozrejme námetovú využiteľnosť.
Pri prehľadávaní dostupných (najmä internetových) zdrojov zistíme, že ide o pravidelné celošvajčiarske športové, resp. gymnastické stretnutie, v tomto prípade konkrétne už o 64. federálny gymnastický festival, ktorý sa v roku 1955 konal v Zürichu. Federálny gymnastický festival je zameraný na prezentáciu všetkých foriem gymnastiky (presnejšie telesných cvičení), nielen na tú športovú Inými slovami, ide o niečo na spôsob tradičných „spartakiádnych“ cvičení družstiev a jednotlivcov, ktoré majú vo Švajčiarsku tradíciu od roku 1832, kedy sa 24. júna 1832 v Aarau konal prvý festival a ktorý viedol k založeniu Federálnemu gymnastickému zväzu (Eidgenössischer Turnverband (ETV)). Zatiaľ posledný gymnastický festival sa konal v roku 2007 vo Frauenfelde, nasledujúci bude v roku 2013 v Bieli.
Označenie „Schwiez. Frauenturntage“ označuje deň vyhradený cvičeniu žien, resp. ženskej organizácii Schweizerische Frauenturnverband (SFTV), ktorá vznikla v roku 1908, ale až v roku sa začalo uvažovať o jej spojení s ETV, čo sa podarilo až v roku 1985, kedy definitívne vznikla jediná Švajčiarska gymnastická federácia (Schweizerischen Turnverbandes (STV)). Je to veľmi zaujímavé a potvrdzuje to domnienku, že ženy to vo Švajčiarsku veľmi dlho (nielen v športe) nemali s emancipáciou jednoduché.
Obsah pojmu gymnastika
Zúženie turnfestu len na „spartakiádne“ cvičenia by bolo zavádzajúce, preto si pozrime, čo sa pod pojmom gymnastika skrýva. Podľa Wikipédie gymnastika, resp. telesné cvičenie (nemecky: Turnen, anglicky: gymnastics, francúzsky: gymnastique) je súbor telesných cvičení, ktorého cieľom je všestranný rozvoj ľudského tela a udržanie zdatnosti a celkovej dobrej výkonnosti. V užšom slova zmysle sa termín gymnastika používa pre označenie športových disciplín, ktorých spoločným znakom je dôraz na čistotu predvedenia silovo či koordinačne náročných telesných prvkov. V najužšom slova zmysle sa niekedy zamieňa za športovú gymnastiku, jednu z radu súťažných gymnastických odvetví.
Stručná história gymnastiky
Gymnastika bola v Antickom Grécku zahrnutá do systému celkového harmonického rozvoja človeka v duchu kalokagathie. Do gréckej gymnastiky patrili behy, skoky, hody, plávanie, zápas a box. Počiatky náraďovej gymnastiky možno hľadať v cvičeniach so zvieratami (koňmi, býkmi), známymi napr. v starej Kréte alebo Egypte. Názov gymnastika pochádza z gréckeho gymnós (grécky: γυμνός, slovensky: nahý) a vznikol tak, že Gréci vykonávali svoje telesné cvičenia bez odevu.
Po období stredoveku, ktorý sa vyznačoval potlačovaním záujmu o telesnosť a teda aj o cvičenie, vznikajú celé rozsiahle gymnastické systémy, teda systémy telesných cvičení. Základy systematiky gymnastických cvičení položili švajčiarsky pedagóg Johann Pestalozzi a nemecký pedagóg Johann Gust Muths. Na začiatku 19. storočia doprevádzajú hnutia národného obrodenia vzniky národných gymnastických systémov – nemeckého náraďového telocviku Friedricha Ludwiga Jahna a odvodeného sokolského telocviku Miroslava Tyrša alebo Lingovej švédskej zdravotnej gymnastiky. Francúzsky námorný dôstojník Georges Hébert ovplyvnil vývoj gymnastiky svojou prirodzenou metódou telesnej výchovy, odmietajúcou umelé cviky. V 20. storočí zmenil gymnastiku rozmach rytmickej gymnastiky (jej športovým pokračovateľom je moderná gymnastika), a tiež športové súťaženia v rôznych gymnastických disciplínach.
Športové gymnastické odvetvia
V súčasnosti patria do olympijského programu tri gymnastické športové odvetvia:
- Moderná gymnastika
- Skoky na trampolíne
- Športová gymnastika
Ďalšími športovými gymnastickými disciplínami sú napríklad:
- Akrobatická gymnastika
- Všeobecná (pódiová) gymnastika
- Olympijský šplh
- Športový aerobik (tiež gymnastický aerobik)
- TeamGym
Nesúťažná gymnastika
Športovým formám gymnastiky predchádzali gymnastické cvičenia pre zdravie. Termíny zdravotná gymnastika (cvičenie pre napravovanie zdravotných problémov) alebo kondičná gymnastika (cvičenie pre zlepšenie kondície zdravého človeka) sa už v poslednom čase tak často nepoužívajú, za pokračovateľov kondičnej gymnastiky je možné považovať mnohé moderné formy pohybu pre zdravie, ako sú napríklad nesúťažný aerobik, kalanetika, zumba a ďalšie rôzne formy cvičenia s hudbou.
Závery pre tematického zberateľa
Z uvedených informácií vyplýva, že uvádzaná strojová pečiatka má rozsiahle námetové využitie v zbierkach a exponátoch venovaných najmä témam: telesná kultúra, gymnastika (športová a rekreačná), zdravý životný štýl, ženské športové hnutie, ženská emancipácia v športe, prípadne aj v námete olympijské hry.