Vydanie zborníka KOŠICE VO FILATELII č. 34 (2024)

Informácia o vydaní a prehľad obsahu 34. čísla filatelistického zborníka KOŠICE VO FILATELII, ktorý obsahuje zaujímavé odborné a popularizačné články o filatelii a príbuzných zberateľských odboroch od významných košických zberateľov.

14. 01. 2025

Príležitostná pečiatka:
75. výročie založenia OSN

75. výročie založenia OSN
Deň používania: 14. 02. 2020
 
Pošta: BRATISLAVA 1
Farba: čierna

Príležitostná poštová pečiatka používaná v Bratislave pri príležitosti 75. výročie založenia OSN a vydania príležitostnej poštovej známky k tomuto výročiu.


Textový motív: 75. / VÝROČIE / OSN

Obrazový motív: Vavrínové vetvičky ako symbol mieru.

Tematický popis a súvislosti:

Organizácia Spojených národov združuje 193 všeobecne uznávaných štátov sveta. Päťdesiat zakladajúcich štátov, vrátane Československa, prijalo 24. júna 1945 Chartu OSN a na jej základe bola v San Franciscu 24. októbra 1945 OSN založená. Prvý stálym predstaviteľom Československa v OSN bol slovenský diplomat a právnik Ján Papánek. Mala sa stať funkčnejšou náhradou Spoločnosti národov založenej podpisom Versaillskej mierovej zmluvy po skončení I. svetovej vojny, ktorej významným činovníkom bol i československý diplomat, Slovák Štefan Osuský. Hlavnou úlohou Spoločnosti národov bolo, podobne ako je poslaním OSN, udržanie svetového mieru a prevencia vojnových konfliktov cestou diplomatických rokovaní. Vývoj ukázal, že túto úlohu neplnila a ani OSN ju neplní bezo zvyšku. Nie všetky členské krajiny, zastúpené vo Valnom zhromaždení OSN, sú štandardnými demokraciami a nie všetky krajiny rozhodnutia OSN akceptujú. Právo veta v Bezpečnostnej rade, jej najdôležitejšom orgáne, nezriedka blokuje riešenie akútnych problémov. OSN zastrešuje mnohé odborné organizácie, napríklad Svetovú banku a Medzinárodný menový fond, Medzinárodnú organizáciu práce, Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov, Medzinárodnú organizáciu pre civilné letectvo, Svetovú zdravotnícku organizáciu, Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu, Organizáciu OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru či Detský fond OSN. Hlavným sídlom OSN je New York, niektoré organizácie sídlia v Ženeve a vo Viedni, Medzinárodný súdny dvor sídli v Haagu. Úradnými rokovacími jazykmi OSN sú angličtina, arabčina, čínština, francúzština, ruština a španielčina. Rovnako ako mala medzivojnová Spoločnosť národov v Ženeve k dispozícii vlastné poštové známky, používajú svoje známky i poštové úrady v sídlach OSN.


Autor (zdroj) popisu: MUDr. Peter Osuský


Odborné sekcie

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov