Slovenská, česká a československá známka:
Dejiny colníctva - Varianty kupónov a výrobné chyby
Ukážky variantov kupónov a niektoré výrazné výrobné chyby príležitostnej poštovej známky Dejiny colníctva, ktorá vyšla v špeciálnej úprave tlačového listu.
Tematický popis známky a upraveného tlačového listu (hárčeka)
Motívom známky je averz a reverz strieborného poldenára franského kráľa Karola Prostého z rokov 898-929, ktorý bol nájdený v roku 1965 v rámci výskumu základov Kostola sv. Martina v Nitre na Martinskom vrchu. Ide o vzácny prípad, kedy je na našom území zdokumentovaný výskyt cudzokrajnej mince ako platidla. Nepochybne ide o najstarší dôkaz výskytu platidla na našom území za účelom napomáhania medzinárodným obchodným vzťahom a postupného nahrádzania výmenného obchodu platidlami.
Hárčeková úprava obsahuje tri známky s kupónmi. Na kupónoch je zobrazený patrón colníkov, sv. Matúš, v podobe anjela prevzatého z karolínskej slonovinovej rezby a kaligrafická značka franského kráľa Ľudovíta Dieťaťa z Rafelstettenského colného poriadku s názvom originálneho rukopisu Inquisitio de Theloneis, ktorý platil aj na našom území. Ten sa zachoval len vo forme opisu z rokov 1254 – 1265 nazvanom Codex traditionum ecclesiae Pataviensis ab Ottone de Lonsdorf, pričom je deponovaný v Bavorskom hlavnom štátnom archíve v Mníchove.
Dekoráciu tlačového listu v spodnej časti tvorí medailón s vyobrazením sv. Matúša, patróna colníkov, píšuceho evanjelium podľa Ebbovho evanjeliára z 9. storočia na pozadí franskej dobovej ilustrácie z tzv. Utrechtského žaltára zachytávajúceho život vo franskej ríši 9. storočia, vrátane lodnej dopravy.
Varianty kupónov
Výrobné chyby
VCH 1 – biely krúžok |
bez VCH 1 |
VCH 2 – nedotlač bledomodrej OF farby |
bez VCH 2 |