Poštová známka:
Deň poštovej známky: Alfons Mucha – Hradčany
Poštová známka z emisného radu Deň poštovej známky venovaná maliarovi a grafikovi Alfonsovi Muchovi a prvej československej známke Hradčany, ktorej je autorom
Pôvodný výtvarný návrh(y):
Tematický popis a súvislosti:
Alfons Mucha (1860 – 1939) bol v čase, keď ho požiadali o vytvorenie prvých známok Československej republiky, svetovo významným priekopníkom a vrcholným predstaviteľom výtvarného smeru secesie. Práca pre legendárnu parížsku hereckú hviezdu Sarah Bernhardt, pre ktorú roky tvoril dnes veľmi cenené divadelné plagáty, ale i návrhy interiérov, šperkov, či jeho veľkolepé životné dielo „Slovanská epopeja“, ktoré tvorí 20 obrovských plátien, ho preslávili. Mucha bol vlastenec a pre mladú republiku vytvoril bezodplatne i návrhy prvých bankoviek, ba dokonca i uniforiem polície.
Pri tvorbe výtvarných návrhov prvých čs. známok nebola panoráma Hradčian jedinou alternatívou. Existuje krásny Muchov návrh s motívom dievčaťa ako symbolom oslobodenej vlasti. Námet zobrazujúci husitského kňaza s kalichom nebol najprv z politicko-religióznych dôvodov akceptovaný, no neskôr tieto známky vyšli, rovnako ako tie s námetom letiaceho sokola, ktoré slúžili ako prvé, dnes už nepoužívané novinové známky. Mucha si pri návrhu svojich Hradčian dovolil „umeleckú licenciu“ v podobe zásahu do pohybu vesmírnych telies. Vychádzajúce Slnko, symbol nádeje, síce nad Hradčanmi nevychádza, ale umelcov zámer bol jasný.
Umelecké diela Alfonsa Muchu sa stali neoddeliteľnou súčasťou čs. známkovej tvorby i počas rokov existencie spoločného štátu a neprestali ňou byť ani v súčasnosti. Ich rytecké pretlmočenie a vyhotovenie vrcholnou tlačiarenskou technikou z nich robí klenoty zbierok filatelistov i zdroje potešenia ctiteľov krásy umeleckej tvorby v podobe poštových známok.
Autor (zdroj) popisu: Dr. Peter Osuský