Obrazový poštový lístok:
Hrady a zámky na Slovensku - Červený Kameň

Hrady a zámky na Slovensku - Červený Kameň
Deň vydania: 12. 10. 2002
Nominálna hodnota: 5,50 Sk
Tlačiareň: Prompt, Tlačiareň cenín a.s.
Technika tlače: Ofset
Náklad: 4500

Obrazový poštový lístok z edičného radu Hrady a zámky na Slovensku s vyobrazením hradu Červený Kameň nad obcou Častá


Textový motív: H R A D Y  A  Z Á M K Y  N A  S L O V E N S K U / ČERVENÝ KAMEŇ / Častá / Foto: F. Bárta / Cena: 8,30 Sk / Vydala Slovenská pošta, š. p. OZ TÚP - POFIS OPL B9/02

Obrazový motív: Natlačená známka: Štátna vlajka SR; Prítlač: Fotografia hradu Červený Kameň.

Autor známky: L. Čisárik
Autor prítlače: Vladimír Bárta


Tematický popis a súvislosti:

Červený Kameň je hrad na Slovensku na juhovýchodnom svahu Malých Karpát nad obcou Častá neďaleko Modry.

Na nádvorí dnešného hradu Červený Kameň stál už v polovici 13. storočia kamenný hrad, ktorý bol súčasťou pohraničnej sústavy hradov, tiahnúcej sa od Bratislavy až po Žilinu. Tento pôvodný hrad zanikol v prvej polovici 16. storočia, keď jeho vtedajší majitelia, augsburskí podnikatelia Fuggerovci, vybudovali v rokoch 1535 - 1537 po jeho obvode novú pevnosť s ústredným štvorcovým dvorom a štyrmi nárožnými baštami a rozsiahlymi skladovacími pivničnými priestormi.

Základom pevnosti bolo pôvodne iba juhozápadné obytné krídlo, v ktorého suteréne boli rozsiahle skladovacie priestory. Štyri nízke a široké bašty postavené na obranu pevnosti, boli prispôsobené vyspelej delostreleckej obrane systémom kazemát a strelných komôr s dômyselným riešením vetrania a odsávania dymu po výstreloch. Pevnosť dobudoval po roku 1588 jej nový majiteľ Mikuláš Pálfi dostavbou ďalších dvoch poschodových obytných krídel a jedného prízemného krídla na severozápade. Pevnosť sa tak stala zároveň honosným renesančným zámkom, ktorého obytné priestory zariadili umelecky vyspelým interiérom.

Neskoršie prestavby už iba zvyšovali reprezentačnosť rodového panského sídla. Aj keď bol hrad v nasledujúcich storočiach niekoľkokrát poškodený požiarom, Pálfiovci, ktorí boli jeho vlastníkmi až do druhej svetovej vojny, ho vždy opravili, takže sa nám dodnes zachoval vo svojej historickej podobe. Objekt dnes slúži ako múzeum nábytku.


Autor (zdroj) popisu: Wikipédia, slobodná encyklopédia


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov