Flóra v tematickej filatelii - vianočná hviezda - prýštec najkrajší

Inšpiratívny článok o hľadaní a nachádzaní námetových súvislostí, ktoré mnohokrát príjemne prekvapia a prinesú do našich zbierok nečakané úlovky. Tentokrát vo svete rastlín, pričom hlavnou hrdinkou je tradičná izbová rastlina na vianočné chvíle príznačne nazývaná Vianočná hviezda.

13. 12. 2024

Príležitostná pečiatka:
Inaugurácia poštovej známky Umenie: Ladislav Hudec (1893 – 1958)

Inaugurácia poštovej známky Umenie: Ladislav Hudec (1893 – 1958)
Deň používania: 18. 10. 2019
 
Pošta: BANSKÁ BYSTRICA 1
Farba: čierna

Príležitostná poštová pečiatka používaná v Banskej Bystrici pri príležitosti slávnostnej inaugurácie poštovej známky Umenie: Ladislav Hudec (1893 – 1958) - Vila Dr. Woo.


Textový motív: LADISLAV EDUARD HUDEC

Obrazový motív: Portrét slovenského architekta Ladislava Eduarda Hudeca.

Tematický popis a súvislosti:

Architekt Ladislav Eduard Hudec (8. 1. 1893 – 26. 10. 1958) sa narodil v rodine banskobystrického staviteľa Juraja Hudeca. Jeho meno bolo v rodnej krajine po dlhé obdobie neznáme. O jeho architektonickej činnosti a osobnostnom profile sa dozvedáme až v poslednom desaťročí. Po detstve prežitom v Banskej Bystrici a absolvovaní gymnázia začal v roku 1910 študovať architektúru na Technickej univerzite v Budapešti. Výučné listy v stavebných odboroch a univerzitné štúdium po prvýkrát využil pri realizácii Kúpeľnej kaplnky Panny Márie Kráľovnej vo Vyhniach (1913 – 1914). Krátko po vypuknutí 1. svetovej vojny nastúpil na front ako dobrovoľník.

Vojnové útrapy, zranenie, dlhodobé väznenie na Sibíri, podlomené zdravie a štátoprávne zmeny v rodnej krajine zmarili snahy mladého architekta o návrat. V roku 1918 sa L. E. Hudec dostáva do koncesiami rozdeleného Šanghaja. Profesionálna zručnosť a osobnostné postoje mu umožnili rýchle uplatnenie v dynamicky sa rozvíjajúcej metropole. Po sedemročnej spolupráci s americkým architektom R. A. Currym sa L. E. Hudec v roku 1925 osamostatnil. Na piedestál rešpektovaného architekta ho vyniesli mnohé projekty, z ktorých najreprezentatívnejšia je výšková budova Park Hotel (1931 – 1934). Progresívnym technologickým prístupom a rešpektovaním estetických požiadaviek klientov sa v Šanghaji podpísal pod takmer 400 projektov.

Popri architektúre sa L. E. Hudec zaoberal štúdiom teológie, archeológie a na krátke obdobie pôsobil ako diplomat. Zmena spoločenskej situácie ho prinútila po 29 rokoch prežitých v Šanghaji mesto v roku 1947 opustiť. Architektonická tvorba a životné etapy L. E. Hudeca boli silne ovplyvnené pohnutými dejinami 1. polovice 20. storočia. Po dvoch rokoch strávených v Európe (Švajčiarsko, Taliansko, Grécko), počas ktorých sa podieľal na stavebných úpravách Vatikánu a výskume hrobky sv. Petra, požiadal v roku 1950 Spojené štáty o politický azyl. L. E. Hudec žil pokojne s rodinou v meste Berkeley pri San Franciscu. Zomrel náhle na srdcový infarkt v roku 1958.

Motívom poštovej známky je dom šanghajského obchodného magnáta D. V. Woo (Wu Tongwen) známa aj pod pomenovaním „Green House“ (1935 – 1938), ktorý patrí medzi vrcholné diela architekta L. E. Hudeca. Rezidenčná budova je skĺbením rozsiahleho typologického programu, technologických inovácií a estetiky funkcionalizmu.


Autor (zdroj) popisu: Ing. arch. Rastislav Udžan, PhD.


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov