Vzdelávací program FILATELIA na univerzite tretieho veku sa opäť rozbieha

Pozvánka na online štúdium vzdelávacieho programu FILATELIA so zameraním na filateliu a poštovú históriu na československom území od roku 1918 do roku 1992 na Univerzite tretieho veku UNIZA v Žiline.

27. 07. 2024

Filatelistická knižná literatúra:
J. Krasuľa a P. Múčka: Baťovany-Partizánske na pohľadniciach (knižná recenzia)

J. Krasuľa a P. Múčka: Baťovany-Partizánske na pohľadniciach (knižná recenzia)
Autor: Alexander Urminský
Publikované: 05. 09. 2018 17:54

Recenzia knižnej publikácie Baťovany-Partizánske na pohľadniciach a informácia o Regionálnej výstave zberateľov


Mesto Partizánske oslávilo dňa 8. augusta 2018 svoje 80. narodeniny - založil ho 8. augusta 1938 podnikateľ Jan Antonín Baťa. Toto významné jubileum mladého mesta si tamojší Klub filatelistov 52-40 - s podporou Mesta Partizánske a Mestskou umeleckou agentúrou - pripomenul vydaním knižky autorov Juraja Krasuľu a Petra Múčku: Baťovany–Partizánske na pohľadniciach a jej prezentáciou na vernisáži Regionálnej výstavy zberateľov.

J. Krasuľa a P. Múčka: Baťovany-Partizánske na pohľadniciach (knižná recenzia)


Akt uvedenia očakávanej knižky do života verejnosti nasledoval po príhovore primátora mesta Jozefa Božika a autora Juraja Krasuľu a vykonal ju Ján Anton Jaďud, ktorý sa narodil ako prvý občan Baťovian a v deň uvedenia knižky sa dožíval, tak ako mesto, 80 rokov. Krstilo sa hlinou z miestnej tehelne, ktorá vyrábala tehly pre výstavbu továrne a rodinných domov.

J. Krasuľa a P. Múčka: Baťovany-Partizánske na pohľadniciach (knižná recenzia)

J. Krasuľa a P. Múčka: Baťovany-Partizánske na pohľadniciach (knižná recenzia)

Autor publikácie Juraj Krasuľa.


Baťovany sa začali budovať „na zelenej lúke“ v katastri obce Šimonovany - v roku 1938 odkúpila firma Baťa pozemky bývalého veľkostatku a začala budovať vlastný obuvnícky závod a obytné budovy, čo bol zárodok nového priemyselného mesta. Názov mesta Baťovany zotrval v rokoch 1938 až 1948, neskôr bolo premenované na Partizánske. Toto obdobie je v knihe je doložené 17 čiernobielymi pohľadnicami, ktoré dokumentujú výstavbu továrenských budov ale aj výstavbu rodinných dvojdomov pre zamestnancov.

J. Krasuľa a P. Múčka: Baťovany-Partizánske na pohľadniciach (knižná recenzia)


Po rozbehnutí výroby pokračovala výstavba budov pre mladých mužov a osobitný objekt pre dievčatá, kultúrno spoločenský dom s hotelom a infraštruktúra. Obdobie po premenovaní na Partizánske v roku 1949 je prezentované na 28 čiernobielych pohľadniciach. Ukazujú všestranný rozvoj mesta, ktoré splynulo s obcou Šimonovany ďalšou výstavbou obytných domov, zdravotníckych a školských zariadení, dopravnou infraštruktúrou, napr. zástavky, neskôr vybudovanie železničnej stanice, úradných a správnych budov, kostola ale aj športových a kultúrnych stánkov vrátane pomníka Obrancovia na námestí SNP. Ale to už bolo obdobie vydávania čiernobielych a farebných pohľadníc po roku 1968, ktorých je v knižke spolu 68. Toto obdobie je v knižke prezentované pohľadnicami vydanými v jednotlivých rokoch do roku 1990. Nasleduje obdobie pohľadníc nového vydavateľstva, ktorých je v knižke do roku 2014 48 kusov a vyznačujú sa kolážami a umeleckou "dotvorbou". Z môjho pohľadu nezainteresované zberateľa (nezbieram Partizánske) môže byť kniha považovaná aj za katalóg pohľadníc mesta Partizánske, lebo ide pravdepodobne o vyčerpávajúci súbor pohľadníc jedného mesta, čo by mohlo byť aj unikátom v rámci Slovenska.

Samostatnú časť predstavuje skupina 23 kusov tzv. špeciálnych pohľadníc vydaných firmou Baťa pre rôzne spoločenské a obchodné účely, napr. novoročenky. Názov pohľadnica v tomto prípade je diskutabilný, lebo zodpovedá iba formátom a použitým papierom. Adresná strana nie je prezentovaná a možno ani nie je?

Ako bolo skôr uvedené, Baťovany vznikli na území katastra obce Šimonovany ako samostatná obec, neskôr spolu splynuli, aby sa opäť rozdelili a nakoniec znovu splynuli aj s obcou Malé Bielice. Mestom sa stali ešte ako Baťovany v roku 1948, v roku 1949 už ako okresné mesto Partizánske. V súčasnosti sú k mestu pripojené aj ďalšie obce, tvoriace mestské časti, ktoré sú oveľa staršie ako Partizánske a teda majú aj staršie historické pohľadnice, ktoré sú v knižke tiež prezentované.

Šimonovany sú zastúpené 8 pohľadnicami, pričom najstaršia je z roku 1901. Veľké Bielice sú zastúpené 38 pohľadnicami z rokov 1900 – 1970. Zaujímavosťou je pohľadnica železničnej stanice. Malé Bielice, v ktorých mala firma Baťa svoje letisko, sú zastúpené 20 pohľadnicami, najstaršia z roku 1903. Miestna časť Návojovce má 5 pohľadníc, najstaršia je z roku 1927.

J. Krasuľa a P. Múčka: Baťovany-Partizánske na pohľadniciach (knižná recenzia)


Knižka Baťovany – Partizánske na pohľadniciach má spolu 160 strán, má formát A4 na šírku, je tlačená na kvalitnom papieri a v tvrdej väzbe. Obsahovo aj polygrafický je na veľmi dobrej úrovni.



...a na záver, ako ináč, dobová pohľadnica hotela Spoločenský dom, dnes Dom kultúry. V jeho súčasných priestoroch sa konal krst knižky Baťovany – Partizánske na pohľadniciach.

J. Krasuľa a P. Múčka: Baťovany-Partizánske na pohľadniciach (knižná recenzia)




Použité zdroje


[wikipedia.org] www.wikipedia.org
[wikipedia.org] Partizánske - oficiálne stránky mesta



Kontakt na autora článku: alexurminsky@gmail.com




Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov