Day of postage stamp: Universal postal service

Postage stamp from the Day of postage stamp series depicting a historic mail car.

05. 12. 2024

Philatelic book literature:
M. Belas: Považská Bystrica on historical postcards (book review)

M. Belas: Považská Bystrica on historical postcards (book review)
Author: Alexander Urminský
Published: 06. 09. 2018 09:57

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Book review of a book Považská Bystrica on historical postcards



Názov: Považská Bystrica na historických pohľadniciach

Autor: Milan Belás

Vydavateľ: autor

Tlač: PN print s.r.o. Piešťany

Rok vydania: 2016, 1. vydanie

Počet strán: 230

Formát: A4, na výšku

Väzba: Tvrdá

ISBN 978-80-972257-5-9
M. Belas: Považská Bystrica na historických pohľadniciach (knižná recenzia)


Zanietený zberateľ a lokálpatriot Milan Belás nepodľahol vydavateľskej vlne viacerých miest, čím skôr vydať publikáciu o svojom meste, či obci, bez dostatočnej prípravy. Naopak, trpezlivo, kamienok po kamienku, pohľadnicu po pohľadnici sústreďoval nie jeden, ale niekoľko rokov. O každej pohľadnici chcel vedieť čo najviac, najradšej všetko: Kto v dome býval, čím bol, kedy pol postavený, aké názvy mali ulice a kedy sa zmenili? A až keď sa ubezpečil, že materiálu na publikáciu a vedomosti o pohľadniciach a na nich zobrazených reáliách má dosť, že možno už ďalšie ani nezíska, prikročil k spracovaniu tejto knižky. Je to na nej poznať! Nič nenechal na náhodu a teda aj na grafickú prípravu, návrh obálky, textovú a jazykovú úpravu, i výber tlačiarne, to všetko zveril do rúk profesionálov.* Tak vznikla táto hodnotná publikácia na ktorú môže byť hrdé Mesto Považská Bystrica a jej občania, aj tí z blízkych obcí, ktoré sú do knižky zahrnuté.

M. Belas: Považská Bystrica na historických pohľadniciach (knižná recenzia)


V úvode knižky sú príhovory primátora mesta a autora knižky. Nasleduje stať o zavedení poštových lístkov a význame poštových pečiatok. V časti o histórii vzniku a zavedení pohľadníc ako otvorenej poštovej zásielky plynulo prechádza na spôsoby zbierania pohľadníc.

M. Belas: Považská Bystrica na historických pohľadniciach (knižná recenzia)


Hlavnou náplňou knižky sú pohľadnice Považskej Bystrice najstaršími počínajúc. Pod každou pohľadnicou je uvedené poradové číslo, pomenované zobrazené objekty s komentárom a uvedením konkrétneho roku použitia pohľadnice. Na prvých stranách tejto časti sú to pohľadnice s dlhou adresou (ďalej DA), teda do roku 1905, nasledujú ďalšie až do rozpadu monarchie, a to sme už na strane 50 a čísle pohľadnice 83. Najčastejšie zábery sú na námestie a priľahlé ulice, ďalej na Považský hrad a kaštieľ, ale aj na okolité doliny a Manínsku tiesňavu.

M. Belas: Považská Bystrica na historických pohľadniciach (knižná recenzia)


Aj po roku 1919 sa ešte objavujú pohľadnice s maďarsko-nemeckými nápismi a treba uviesť, že už skôr boli vyobrazené aj farebné pohľadnice. Vyskytujú sa zábery s religioznymi námetmi, celkové pohľady na krajinu, ale aj zábery skalísk a brál a nechýbajú zábery na život popri Váhu. Nastáva obdobie rozvoja, vtedy ešte obce Považská Bystrica, pribudla tehelňa, nové ulice, nové obchody s novými majiteľmi. Treba ale ako fakt zobrať, že dominantnými zábermi sú Považský hrad, kaštieľ Orlové, Považská Teplá a Tiesňavy. Objavujú sa ďalej pohľadnice železnice, železničnej stanice, trhoviska, školských a športových objektov a života v meste. Veľa pohľadníc je venovaných Považskému podhradiu a zopár tiež tam konanému zjazdu sokolskej mládeže. Pýchou sa stal Štefánikov most cez Váh, socha M. R. Štefánika a evanjelicky zborový dom z roku 1941.

M. Belas: Považská Bystrica na historických pohľadniciach (knižná recenzia)


Najväčší rozmach obce a jej povýšenie na mesto nastal po roku 1945, čo dokumentuje nový pohľad na Považskú Bystricu plnú nových a nových objektov priemyselnej a občianskej vybavenosti. To už nie hrad a kaštieľ a Manín, ale nové námestie, nové ulice a nové továrne, nemocnice a školy.

M. Belas: Považská Bystrica na historických pohľadniciach (knižná recenzia)


Stranou 200 a pohľadnicou 383 začínajú pohľadnice z okolitých obcí Dolná a Horná Maríková, Papradno, Brvnište, Jasenica, Udiča, Pružina, Domaniža, Milochov, Vrchteplá, a Podskalie. Obce majú veľmi pekné historické pohľadnice, typicky dedinské: kostol, škola, celkový záber, a uličné zábery často s hrajúcimi sa deťmi, či hydinou, zvieratami, alebo konskými povozmi. Obciam je venovaných 29 strán a približne 60 pohľadníc.

M. Belas: Považská Bystrica na historických pohľadniciach (knižná recenzia)


Knižka ako skoro každá, končí použitou literatúrou, poďakovaním podporovateľom a úplne detailnými údajmi o všetkých, ktorí sa na tvorbe a zrode knižky podielali akýmkoľvek spôsobom, a na začiatku tejto recenzie sú označení*.

Bolo mi cťou, že som mohol robiť túto recenziu knižke, ktorú napísal, podobne ako niekoľko ďalších pán Milan Belás, lebo ju písal srdcom a s pokorou.



Ďalšie informácii o knihe a fotografie z jej uvedenia do života nájdete na stránke: Nová publikácia o Považskej Bystrici: 450 útržkov histórie nášho mesta.




Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists