Poštová známka:
Majstrovstvá Európy v krasokorčuľovaní 2016
Príležitostná poštová známka vydaná pri príležitosti konania Majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní 2016 v Bratislave.
Tematický popis a súvislosti:
Krasokorčuľovanie nie je iba šport, ale tiež špecifický druh športového umenia, kde krasokorčuliari sa stávajú hlavnými hrdinami športovo dramatického diela. Pričom dojem z ich vystúpenia na ľadovej ploche sa hlboko vrýva do pamäti každého diváka. Kde každou piruetou, či skokom sprevádzaným uchu lahodiacou melódiou, sa odvíja na ľadovej ploche dejový stret pohybu, zákonov fyziky, ladnosti a krásy. Je to dej nespočetných umelecko-pohybových stvárnení dobra a zla, krásy a silného emocionálneho zážitku.
Aj táto poštová známka, vydaná pri príležitosti Majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní 2016 v Bratislave, stvárňujúca krásu pohybu krasokorčuliara, symbolizuje osobitosť tohto krásneho športu. Športu, ktorý na Slovensku patrí medzi najstaršie a v minulosti najúspešnejšie športové odvetvia, ktorý v roku konania týchto majstrovstiev si pripomenie svoje 145. výročie svojej existencie. Bolo to práve v roku 1871, kedy vznikol Bratislavský korčuliarsky klub, ktorý dal základy bohatej a slávnej histórie krasokorčuľovania na Slovensku. Stačí len spomenúť meno Karol Divín, Jozef Sabovčík a Ondrej Nepela a každému v tomto športe informovanému divákovi sa vybaví veľkosť týchto osobností. Túto symboliku dokresľuje aj skutočnosť, že práve Majstrovstvá Európy v krasokorčuľovaní 2016, sa konajú v Bratislave na štadióne Ondreja Nepelu, olympijského víťaza v krasokorčuľovaní.
Po vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 je Slovenský krasokorčuliarsky zväz po druhýkrát poverený Medzinárodnou korčuliarskou úniou ISU zorganizovať Majstrovstvá Európy v krasokorčuľovaní (2001 a 2016). Aj táto skutočnosť vypovedá nielen o našich športovcoch, ale aj o práci ľudí, ktorí robia dobré meno Slovenskej republike v oblasti medzinárodných vzťahov. Veríme, že aj Majstrovstvá Európy 2016 v krasokorčuľovaní v Bratislave budú hodnotené dobre po športovej, ako aj organizačnej stránke a prinesú hodnotné športové zážitky pre pretekárov, divákov a aj organizátorov, čím prispejú k ďalšiemu rozvoju krasokorčuľovania na Slovensku.
Autor (zdroj) popisu: RNDr. Felicitas Babušíková, Slovenský krasokorčuliarsky zväz