Pohľadnice:
Malá škola filokartie (16): Šport

Malá škola filokartie (16): Šport
Autor: Alexander Urminský
Publikované: 08. 02. 2014 21:34

16. pokračovanie seriálu článkov o zbieraní pohľadníc s názvom Malá škola filokartie od Alexandra Urminského - Šport.


V desiatom pokračovaní (Zberateľ č. 5/2009) som uviedol, že napriek obľube športu u obyvateľstva, hlavne mládeži, sa šport vo filokartii veľmi nepresadil. Pokúsim sa s túto skupinu pohľadníc viac priblížiť. Pri výpočte druhov športu sa človeku nechce veriť, že je to naozaj tak: Atletika, loptové a loptičkové hry, zimné športy, vodné športy, motorizmus, lietanie, strelectvo a ešte určite ďalšie, zatiaľ nemenované. Keď k tomu prirátame športové štadióny, kluby a spoločnosti, súťaže až po olympiády, tak sa zberateľský záber riadne rozšíri. Predovšetkým bude zaujímavé, čo sa dá pohľadnicami dokumentovať a oplatí zbierať. Mal by som asi začať kráľovnou športu, atletikou. To nás privedie do roku 1896, v ktorom boli obnovené olympijské hry. Rok obnovenia olympiád je veľmi blízky masovému rozvoju výroby a zasielania pohľadníc, keď pohľadnice, vrátane tých s natlačenou známkou (celiny), s námetom olympijských hier sa v tomto období začali vydávať a používať. Sú vyhľadávané a cenené filatelistami - vystavovateľmi združenými v rôznych olympijských spolkoch. Priblížim toto obdobie novšími pohľadnicami.


Malá škola filokartie - Šport
 
Pohľadnica športového areálu v gréckom meste Olympia, ktoré dalo meno tomuto najväčšiemu športovému zápoleniu na svete.


Pre kráľovnú športu, ktorá v antickom Grécku i na obnovených olympijských hrách dominovala, môžu zberatelia získať pohľadnice asi všetkých olympijských štadiónov. Na ich výstavbe sa podieľali špičkoví architekti a špičkové technológie. Dokladom toho sú napríklad olympijské štadióny v Mníchove a v Melbourne. Podobne to bude z olympijskými areálmi a štadiónmi pre zimné olympiády, ktoré sa začali rokom 1924.


Malá škola filokartie - Šport
 
Obnovený a rozšírený športový olympijský štadión v Aténach podľa športovísk, aké boli v čase olympijských hier v antickom Grécku.



Malá škola filokartie - Šport
 
Olympiapark Mníchov, LOH 1972, vydavateľ Huber, Garmisch-Partenkirchen.



Malá škola filokartie - Šport
 
Olympijské štadióny Melbourne, LOH 1956, vydavateľ Nucolorvue.



Malá škola filokartie - Šport
 
Moskva, Centrálny štadión V. I. Lenina, vyd. Planeta Moskva, 1980, olympizmus.



Malá škola filokartie - Šport
 
Kanál vodných športov v Krylatskom, vyd. Planeta Moskva, 1980.


Týmto aj skončím atletiku, lebo neviem, že by jednotlivé disciplíny boli námetom pohľadníc. Ak áno, skôr výnimočne. K masovým športovým podujatiam sa radia aj Sokolské zlety a spartakiády. A tie sa už na pohľadniciach nachádzajú. Sokolských pohľadníc je pomerne veľa z medzivojnového obdobia, ale aj po vojne, do roku 1948. Potom nasledovali pohľadnice k spartakiádam. Slovenský Orol vraj tiež vydával pohľadnice, ktoré však tiež neviem dokumentovať.


Malá škola filokartie - Šport
 
Gymnastickí sokoli v dresoch, Bosna a Herzegovina.


Náramne to pripomína prvé Československé spartakiády, ktoré sa začali rokom 1955. K spartakiádam boli vydávané série fotopohľadníc. Tie boli k dispozícii cvičencom záverečného vystúpenia v Prahe, aby na nich poslali pozdrav svojim blízkym.V medzivojnovom období sa občas objavili pohľadnice k Veľkej Pardubickej, Zlatej prilbe v Masarykovom okruhu v Brne. Skôr sa vyskytujú viac-menej náhodne lyžiari, sánkari na blahoprajných a iných žánrových pohľadniciach.


Malá škola filokartie - Šport
 
Sánkovanie (Vianočný pozdrav), ORBIS (1950).


V zahraničí aj na Slovensku sa vyskytujú geografické (zemepisné) pohľadnice neurčeného miesta, na ktorých je lokalita potlačená na úkor živla alebo idyly. Napríklad západ alebo východ slnka, veľké množstvo snehu, rozvodnená rieka a podobne. A niekedy je idyla spojená so športom.


Malá škola filokartie - Šport
 
Vysoké Tatry, Obrovský vodopád, poplatková zn., 1940, turistika.


Pri zimných športoch ešte zostanem. Tatry sa v medzivojnovom a povojnovom období začali prudko rozvíjať ako športovo-turistické centrum a konalo sa tam veľa športových podujatí, vrátane majstrovstiev sveta v lyžovaní, vtedy nazvaných ako preteky FIS. Prvé bolo v roku 1935. K väčšine podujatí boli vydané aj jedna či dve pohľadnice. Zobrazujú sa na nich lyžiarske trate, mostíky, sánkarske a bobové dráhy vytvorené prirodzenou cestou (bez chladiacich systémov), štart a cieľ pretekov, ba aj vlajkosláva pred Grandhotelom na Štrbskom plese počas zasadnutia FIS. Po roku 1950 sa budovali tiež odborárske športové a turistické objekty. K majstrovstvám sveta v severských disciplínach, ktoré sa konali v novom „Areáli snov“ roku 1970 na Štrbskom plese, bola vydaná séria pohľadníc. Tieto zobrazovali všetky novovybudované objekty k týmto majstrovstvám. Napríklad nový obrovský skokanský mostík, hotel Panoráma, hotel FIS, telekomunikačnú budovu a ďalšie. Boli vydané aj príležitostné poštové známky, a tak bola možnosť prípravy cartes maxima.


Malá škola filokartie - Šport
 
Hotel FIS Štrbské pleso, Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní 1972, Vysoké Tatry - Štrbské pleso.


Skokanský mostík postavený podľa projektu architekta Karla Jarolímka vyrástol v roku 1927 a jeho normový bod bol 50 m. Pred pretekmi FIS 1935 ho prvýkrát prestavali a začiatkom 50. rokov ho zrekonštruovali.V rokoch 1943 - 1944 pribudol lyžiarsky vlek na Predné Solisko.

V 60. rokoch 20. storočia začalo vydavateľstvo Orbis vydávať pohľadnice so športovou tematikou pri príležitosti významných športových podujatí, resp. vynikajúcich výsledkov čs. športovcov. Tak napríklad po olympiáde v Mexiku bola vydaná pohľadnica s gymnastkami Vierou Čáslavskou a Evou Bosákovou, významnými čs. krasokorčuliarmi, postupne pribudli motokrosové preteky, 6-denná a iné.


Malá škola filokartie - Šport
 
Vysoké Tatry, lanovka na Lomnický štít, nákl. RCR 1947, turistika.


V roku 1966 v rámci propagácie tipovacej hry Športka, vydal podnik SAZKA kreslené pohľadnice k všetkým tipovaným číslam, ktorých bolo 49. Každé číslo reprezentovalo jedno odvetvie športu a potom až do roku 1990 pri nedeľnom losovaní boli postupne všetky športy prezentované. Ale to už bolo obdobie, keď si jednotlivé športové kluby, hlavne futbalové a hokejové, dávali vyrobiť vlastné pohľadnice, na ktoré s podpismi hráčov a trénerov čakali nedočkaví diváci pri bránach štadiónov. Myslím si, že to začalo historickým úspechom v roku 1976, keď naši futbalisti v Belehrade získali titul majstrov Európy.


Malá škola filokartie - Šport
 
Veľké rugbyové kluby Francúzska - Le Sporting Club Universitaire de France, vyd. C. M, 1915.


Na pohľadniciach sú tiež futbalové štadióny väčšiny známych futbalových klubov. Zo západnej Európy a Južnej Ameriky už z prvých povojnových rokov, a v našich zemepisných šírkach a okolí o 20 až 30 rokov neskôr. Napriek prudkému rozvoju motorizmu v Československu a dosiahnutým úspechom, pohľadníc bolo vydaných pomerne málo.

Zámerne nespomínam celé športové odvetvia, lebo k niektorým nebolo v Československu ani na Slovensku vydané nič, prípadne náhodne jedna či dve pohľadnice. Zato asi najviac pohľadníc bolo vydaných pre turistiku, a to vďaka rôznym turistickým spolkom, ktoré resp. ktorých pobočky boli na Slovensku už od čias monarchie, ale najviac sa rozvinuli v I. ČSR vďaka tomu, že mnohí Česi a Moraváci si oboje Tatry, ba celé Slovensko obľúbili ako turistickú a dovolenkovú destináciu. Možno bez nadsádzky povedať, že viac ako polovica pohľadníc Tatier bola vydaná turistickými spolkami. A toto môže byť aj veľmi zaujímavá cesta budovania zbierky pohľadníc vydaných niektorým, či viacerými spolkami. Sú medzi nimi Uhorský karpatský spolok v Budapešti, neskôr s pobočkou v L. Mikuláši, IAMES Bratislava, Turistik und Alpinismus Kesmark, Klub československých turistov, Klub slovenských turistov a lyžiarov a iné.


Malá škola filokartie - Šport
 
Korčuľovanie v Dobšinskej ľad. jaskyni, vydal Andre Fejer, Dobšiná (1922).


Pre zbierku športu na pohľadniciach sa javí ako najvhodnejšie Štrbské pleso, kde sa väčšina podujatí konala a koná až do súčasnosti. Vhodnou pomôckou môže byť publikácia Osudy Štrbského plesa v zrkadle dejín 1872 - 2002 od Ivana Bohuša.

Na zahraničných pohľadniciach po roku 1950 sa vyskytujú aj menej známe a menej populárne športy od šachu, cez lukostrelbu, box, východné bojové umenie, vodný motorizmus, horolezectvo až po paraglajding. Ich úplné vymenovanie azda ani nie je možné, lebo nové športy stále vznikajú. Uzavriem šport na pohľadniciach konštatovaním, že na klasických malých formátoch pohľadníc (90 x 135 mm) možno zbierať klasické športy. Nové športy sú už na väčších formátoch (100 x 150 mm), predĺžených formátoch a v poslednom období aj na obrích formátoch 150 x 210 mm. Objavili sa k olympiáde v austrálskom Melbourne.


Malá škola filokartie - Šport
 
Mongolsko, zápasenie a lukostreľba, sign. Naadam (1990).



Malá škola filokartie - Šport
 
Lyžiari na výlete, Klub zimných športov Aix Revard Chambéry, Francúzsko, vydavateľ: Loius Brun.



Malá škola filokartie - Šport
 
Švajčiarsko, Crap Song Gion, letné lyžiarske stredisko, 3000 m.n.m. (1982).



Viac informácií o zbieraní pohľadníc nájdete v odbornej sekcii Pohľadnice.


Kontakt na autora článku: Alexander Urminský


__________________________________________________ . _______________________________________________

Poznámka: Pôvodná verzia tohto článku bola napísaná pre časopis ZBERATEĽ. So súhlasom autora uverejnené na stránke www.postoveznamky.sk.
__________________________________________________ . _______________________________________________




Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov