Poštová známka:
Vinohradníctvo na Malte (spoločné vydanie s Maltou)
Príležitostná poštová známka s námetom vinohradníctva(spoločné vydanie s Maltou)
Pôvodný výtvarný návrh(y):
Tematický popis a súvislosti:
Malta je ostrovný štát v srdci Stredozemného mora. Maltská kultúra je skutočne jedinečná svojou dlhou ľudskou históriou, ktorá siaha do 5. tisícročia pred Kr. V priebehu storočí prešla Malta nadvládou rôznych mocností, z ktorých každá zanechala na Malte kultúrnu stopu. Vďaka teplému počasiu, zaujímavej histórii, kulinárskej kultúre a vynikajúcemu miestnemu vínu láka Malta každý rok tisíce turistov.
Maltské ostrovy majú stredomorské podnebie a užívajú si okolo 3 000 slnečných hodín ročne. Životné prostredie Malty je priaznivé pre výrobu vína a z rôznych odrôd viniča. Ġellewża (červená) a Girgentina (biela) sú pôvodnými maltskými odrodami. Miestna výroba vína sa datuje do 2. tisícročia pred Kr., do čias obchodnej nadvlády Feničanov nad Stredomorím, ktorí sa podieľali nielen na preprave vína a hrozna po celom Stredomorí, ale aj na šírení technológie výroby vína.
Dizajn poštovej známky zobrazuje butikové vinárstvo Ta’Betta, ktoré sa nachádza v oblasti Girgenti, na hranici Siġġiewi. Toto najmodernejšie vinárstvo vlastní 4 hektáre pôdy, na ktorých je vysadených okolo 15 000 koreňov viniča. Tento unikátny vinársky terroir je obklopený olivovníkmi, figami, rohovníkmi a niekoľkými druhmi rastlinných endemitov. Vinárska usadlosť tvorená centrálnou, kamennou budovou Ta’Betta sa nachádza asi 200 metrov nad morom.
Syrah, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Merlot a Chardonnay sú hlavné odrody viniča, ktoré sa na tomto panstve osobitne pestujú a tvoria portfólio troch vín; biele víno Jean Parisot je vyrábané z odrody Chardonnay (100% barrique) a dve červené značkové vína Antonio Manoel (60% Merlot, 40% Cabernet Sauvignon) a Philippe Villiers (70% Syrah, 30% Cabernet Franc).
Autor (zdroj) popisu: Mary Grace Simpson