Philatelic book literature:
Miloslav Marčan: CATALOG OF DISTRICT STAMPS OF POSTAL OFFICES IN SLOVAKIA AND CARPATHIAN RUTHENIA (after 1918)
Use translation by Google Translate (no guarantee).
Presentation of the detailed Catalog of district stamps of postal offices in Slovakia and Carpathian Ruthenia, authored by the postal-historian Miloslav Marčan.
KATALOG OKRESNÍCH RAZÍTEK
POŠTOVNÍCH ÚRADŮ
NA SLOVENSKU
A
PODKARPATSKÉ RUSI
(po roce 1918)
CATALOG OF DISTRICT STAMPS OF POSTAL AUTHORITIES
IN SLOVAKIA AND CARPATHIAN RUTHENIA
(AFTER 1918)
Názov (český): KATALOG OKRESNÍCH RAZÍTEK POŠTOVNÍCH ÚRADŮ NA SLOVENSKU A PODKARPATSKÉ RUSI (po roce 1918)
Názov (anglický): CATALOG OF DISTRICT STAMPS OF POSTAL AUTHORITIES IN SLOVAKIA AND CARPATHIAN RUTHENIA (AFTER 1918)
Autor: Ing. Miloslav Marčan
Obálka: Ing. Vladimír Malovík
Vydavateľ: vlastný náklad autra
1. vydanie
Rok vydania: 2022
Rozsah: 92 strán
Formát: 210×295 mm
Väzba: mäkká
Tlač: plnofarebná, ofsetová
ISBN 978-80-11-01486-5
Predajná cena: 590,- Kč resp. 29,00 €
Zoznámenie s pracovnými verziami a finálna verzia Katalógu
Súbežne s prípravami na Európsku výstavu poštových známok a Salón polárnej filatelie LIBEREC 2022 som dostal informáciu o vydaní špecializovanej katalógovej publikácie Miloslava Marčana - Katalog okresních razítek poštovních úřadů na Slovensku a Podkarpatské Rusi (ďalej "Katalóg"). Vzhľadom na to, že sa okresným pečiatkam venujem okrajovo nejaké obdobie, veľmi ma to potešilo, lebo som doteraz nebol schopný získať súhrnné informácie o ich typológii a používaní práve na území Slovenska.
Študijnú prácu Miloslava Marčana som mal možnosť vidieť a čiastočne aj posúdiť ako porotca na Národnej výstave poštových známok LIBEREC 2019 a Národnej filatelistickej výstave jednorámových exponátov NITRA 2021. Už vtedy ma publikácia zaujala, no stále som mal pocit, že ide len o akúsi "pracovnú" verziu v ručnej väzbe. O to viac som bol potešený, keď som sa dozvedel, že Katalóg vychádza dopracovaný v kvalitnom farebnom prevedení v mäkkej väzbe, dokonca v čiastočne dvojjazyčnej verzii - kompletná česká + čiastočne anglická s prekladom najdôležitejších častí. Práve preklad do anglického jazyka urobil z tejto publikácie výbornú príručku nielen lokálneho ale minimálne celoeurópskeho využitia.
Dve základné časti Katalógu
Základom každej dobrej knižnej publikácie odborného zamerania je logická štruktúra a systematické zaradenie všetkých informačných blokov na pokrytie všetkých dôležitých oblastí, ktoré s prácou súvisia. Myslím, že s touto úlohou sa autor veľmi dobre popasoval. Pred nosnú základnú katalógovú časť zaradil historicko-politické súvislosti v časti Územní uspořádaní na Slovensku a Podkarpatské Rusi. Relevantné informácie a dôležité dejinné súvislosti sú uvedené veľmi prehľadne a vyčerpávajúco s využitým obdivuhodne širokého rozsahu citovaných zdrojov. A to až tak, že by sa mohla červenať nejedna historická publikácia venovaná tomuto obdobiu. Na druhej strane, z pohľadu lepšej prehľadnosti, je škoda, že autor nepoužil pre lepšiu orientáciu a prehľad o hlavných častiach desatinné číslovanie kapitol a podkapitol (postačovalo by dvojúrovňové číslovanie s jasným zvýraznením najdôležitejších celkov).
Prehľadnému spracovaniu prispieva niekoľko farebných mapiek a rozumné formátovanie informačných tabuliek.
V druhej časti uvedeniu samotného katalógu predchádza vysvetlenie dôležitých pojmov, popis systému číslovania okresných pečiatok v Uhorskom názvosloví (dokonca s výslovnosťou maďarských názvov) a charakteristika a typové označenie (+ varianty jednotlivých typov) uhorských okresných pečiatok, z ktorých katalóg vychádza. Celá typológia je doplnená kvalitnými ilustračnými príkladmi zodpovedajúcich okresných pečiatok. Za veľmi užitočné považujem zaradenie pojednania o návrhu oceňovania okresných pečiatok, ktoré z pera skúseného dlhoročného zberateľa pôsobí rozumne, i keď - ako je zákonité - ide o značne subjektívny pohľad, ktorý nemožno brať absolútne. Najmä, ak si uvedomíme, že problematika okresných pečiatok je ešte veľmi málo prebádaná.
Samotný katalóg okresných pečiatok je uvedený vo forme prehľadných tabuliek rozdelených na samostatné zoznamy, pričom všetky tabuľky sú zoradené podľa pôvodných uhorských názvov poštových úradov, na ktorých sa okresné pečiatky používali:
» Katalog okresních razítek poštovních úradů na Slovensku (s číslovaním podľa Monografie č. 15 a Monografie č. 16 II),
» Poštovní úřady připadlé v letech 1919 - 1920 Maďarsko (s číslovaním podľa Monografie č. 16 II, Monografia č. 15 ich neuvádza),
» Poštovní úřady připadlé v r. 1920 Polsku (s číslovaním podľa Monografie č. 15 a Monografie č. 16 II),
» Katalog okresních razítek poštovních úradů na Podkarpateské Rusi (s číslovaním podľa Monografie č. 16 II, Monografia č. 15 ich neuvádza),
» Poštovní úřady na Podkarpatské Rusi připadlé v r. 1921 Rumunsku (s číslovaním podľa Monografie č. 16 II, Monografia č. 15 ich neuvádza).
Veľmi cenné sú autorove podrobné poznámky pri jednotlivých okresných pečiatkach často s referenciou na Monografie československých známok (najmä číslo 15 a 16 II) a, ak je to potrebné, aj s návrhom na doplnenie, resp. korekciu tam uvedených údajov. Okrem upresnenia, autor doplnil veľké množstvo v dostupnej literatúre doteraz nepublikovaných okresných pečiatok. Takýto vyčerpávajúci spôsob popisu poskytuje skutočne veľmi detailné informácie a dobrú orientáciu ako pre začínajúceho tak i pre skúseného zberateľa.
Ocenenia Katalógu
Ako som uviedol vyššie, autor sa s predchádzajúcimi "pracovnými" verziami Katalógu zúčastnil na minimálne dvoch súťažných výstavách, na ktorých získali veľmi pekné ocenenie: Národná filatelistická výstava LIBEREC 2019 - veľká strieborná za 73 bodov a Národná filatelistická výstava jednorámových exponátov NITRA 2021 - zlatá medaila za 90 bodov. So súčasnou "ostrou" verziou sa zúčastnil na medzinárodnej Európskej výstave poštových známok a Salóne polárnej filatelie LIBEREC 2021 - veľká strieborná za 78 bodov.
Myslím, že na ďalších výstavách môže Katalóg ašpirovať na ešte vyššie ocenenia. A vďaka anglickej verzii aj na medzinárodných. Autor si to za svoju mravčiu prácu a prehľadné logické členenie a vhodné typografické a spracovanie isto zaslúži.
Porovnanie Katalógu a autorovho exponátu
Zaujímavá konfrontácia s Katalógom sa chystá na blížiacej sa Národnej filatelistickej výstave s medzinárodnou účasťou BRATISLAVAFILA 2023, na ktorú Ing. Miloslav Marčan prihlásil svoj jednorámový poštovo-historický exponát Okresní razítka poštovních úřadů na Slovensku a Podkarpatské Rusi po r. 1918. Už teraz sa môžeme tešiť na ukážku toho najzaujímavejšieho a som presvedčený, že aj najvzácnejšieho, čo sa dlhoročnému zberateľovi podarilo z tejto zberateľskej oblasti získať.
Zhrnutie
Katalog okresních razítek poštovních úřadů na Slovensku a Podkarpatské Rusi Ing. Miloslava Marčana vrelo odporúčam (minimálne) každému zberateľovi, ktorý sa zaujíma o stále ešte neprebádanú poštovú históriu Slovenska a Zakarpatskej Ukrajiny po roku 1918. A maximálne? Každému, koho zaujíma história Slovenska a Zakarpatskej Ukrajiny v "necenzurovanej" podobe. V podobe akú nám pomáhajú priniesť len autentické dobové poštovo-historické dokumenty.
Dostupnosť a možnosť objednania
V prípade záujmu, je Katalog okresních razítek poštovních úřadů na Slovensku a Podkarpatcké Rusi dostupný v Česku priamo u autora Miloslava Marčana: marcan.miloslav@gmail.com alebo na Slovensku u Michala Ziku: zika.michal@gmail.com.
Komentáre a názory ku knihe Miloslav Marčan: Katalog okresních razítek poštovních úřadů na Slovensku a Podkarpatcké Rusi:
... Ak Katalog okresních razítek poštovních úřadů na Slovensku a Podkarpatské Rusi máte, prosím, napíšte nám svoje postrehy a názory filanotes@gmail.com. Isto zaujmú aj ostatných záujemcov a zberateľov.