Jan Carnogursky - lawyer, dissident, Christian Democratic politician, prime minister and minister
Use translation by Google Translate (no guarantee).
Ján Čarnogurský
(* 1. január 1944, Bratislava)
Ján Čarnogurský je slovenský advokát, bývalý disident, kresansko-demokratický politik, predseda vlády a minister.
V rokoch 1970 1981 pracoval ako advokát v Bratislave a v tomto povolaní sa stal známym ako zástupca náboenských aktivistov a politických disidentov v rámci celého Česko-Slovenska. V roku 1981 ho vylúčili z advokácie, dôvodom bola obhajoba v politickom procese. Pracoval ako ofér, neskôr bol podnikovým právnikom. V roku 1987 úplne stratil zamestnanie. Pokračoval v poskytovaní právnych konzultácií náboenským a opozičným politickým aktivistom a v rroku 1988 začal vydáva samizdatový časopis Bratislavské listy. 14. augusta 1989 ho uväznili a obvinili z trestného činu poburovania a z nepriatežstva k socialistickému spoločenskému a tátnemu zriadeniu.
Od 10. decembra 1989 do 6. apríla 1990 bol prvým podpredsedom federálnej vlády národného porozumenia a predsedom Legislatívnej rady vlády ČSFR od februára do augusta 1990. Neskôr bol podpredsedom vlády ČSFR, na Slovensku zastával funkciu prvého podpredsedu vlády SR, predsedu Rady vlády SR pre informačnú politiku a masmédiá, predsedu Rady vlády SR pre národnosti a etnické skupiny. V novembri 1990 bol poverený prechodne riadi Ministerstvo vnútra SR. Predsedom vlády SR bol od apríla 1991 do júna 1992. Od roku 1998 do roku 2002 (prvá Dzurindova vláda) bol ministrom spravodlivosti Slovenskej republiky. Kandidoval v prezidentských vožbách 2014.
Od roku 1990 do roku 2000 bol predsedom Kresanskodemokratického hnutia (KDH).
Požsko (POLSKA)
2006 - Cesta k slobode - 25 rokov požsko-česko-slovenskej solidarity
Relevantné atribúty: Potový lístok s prítlačou - účastníci stretnutia opozičných aktivistov z Požska a Československa (o. i. Václav Havel) na požsko-československej hranici v roku 1988, v hornom rade vpravo Ján Čarnogurský, tátna vlajka Slovenska, texty: "CESTA K SLOBODE", "XXV rokov požsko-česko-slovenskej Solidarity", "Slowackej".
Obrázok s popisom z odbornej literatúry ako dôkaz uvedených faktov (poďakovanie: Ryszard Prange):