Úvodný list exponátu - rady, ako pripraviť dobrý úvodný list exponátu

Odborne zameraný článok napísaný s cieľom poskytnúť pomoc a rady pre prípravu dobrého úvodného listu pre filatelistické exponáty (slovenský preklad článku z FEPA NEWS II Series No. 45 – July 2024).

10. 09. 2024

Poštová známka:
Ochrana prírody: Demänovská jaskyňa slobody

Ochrana prírody: Demänovská jaskyňa slobody
Deň vydania: 30. 06. 2021
Nominálna hodnota: 1,90 €
Rozmery známky: 44,4 x 27,2 mm
Forma tlačového listu: UTL
Počet známok na tlačovom liste: 4
Počet známok v sérii: 1
Tlačiareň: Tiskárna Hradištko, s.r.o., Česká republika
Technika tlače: Ocelotlač z plochej platne v kombinácii s ofsetom
Náklad: 60000

Príležitostná poštová známka z emisného radu Ochrana prírody venovaná Demänovskej jaskyni slobody a jej obyvateľovi studničkárovi tatranskému.


Textový motív: Studničkár tatranský / Niphargus tatrensis

Obrazový motív: Studničkár tatranský.

Výtvarný návrh známky: akad. mal. Igor Piačka

Rytina známky: akad. mal. Rudolf Cigánik

Upravený tlačový list:

Poštová známka Ochrana prírody: Demänovská jaskyňa slobody (Upravený tlačový list)


Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka Ochrana prírody: Demänovská jaskyňa slobody (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Tematický popis a súvislosti:

Bol to celkom obyčajný deň, 3. august 1921, keď sa dvom nadšencom, moravskému učiteľovi Aloisovi Královi a synovi miestneho horára, Adamovi Mišurovi, podarilo prekopať cez sedimenty v ponore riečky Demänovky a objaviť tak jednu z najkrajších jaskýň Slovenska – Demänovskú jaskyňu slobody. Tento deň sa tak zapísal do dejín speleológie. Odvtedy uplynulo už sto rokov...

V roku 1924 jaskyňu sprístupnili verejnosti. Je súčasťou Demänovských jaskýň, národnej prírodnej pamiatky. Vytvorila ju riečka Demänovka, v druhohorných tmavosivých vápencoch. Vyniká nádhernou a pozoruhodnou výzdobou, od tenučkých brčiek až po mohutné stalagnáty, excentrických aragonitových tvarov, rôznych foriem jazerných stalagmitov či sférolitických stalaktitov. Nádherné leknové jazierka s rokokovými bábikami patria k najkrajším útvarom celého Demänovského systému, ktorý má aktuálnu dĺžku preskúmaných a zdokumentovaných chodieb 43 kilometrov. Návštevníkom ponúka dva prehliadkové okruhy. Tradičný s celkovou dĺžkou 1150 metrov a dlhý, ktorý má dĺžku 2150 metrov.

Výnimočnosť Demänovskej jaskyne slobody je aj v unikátnej jaskynnej faune, ktorá sa stala námetom emisie poštovej známky. V podzemných vodách jaskyne môžeme uvidieť pozoruhodného živočícha – studničkára tatranského, Niphargus tatrensis. Je to bentický stygobiontný kôrovec zo skupiny rôznonožcov (Amphipoda). Prvýkrát bol objavený v roku 1887 v studni v Zakopanom, čo mu prinieslo jeho pomenovanie. Ďalšími pozoruhodnými živočíchmi sú chvostoskoky Protaphorura janosik a Pseudosinella paclti (motív FDC pečiatky). Sú to veľmi malé suchozemské živočíchy zo skupiny chvostoskokov (Colembolla) a patria k endemitom Západných Karpát. Unikátnym a veľmi vzácnym živočíchom Demänovskej jaskyne slobody je aj pavúkovec Eukoenenia spelaea zo skupiny šťúroviek (Palpigradi), ktorý je zobrazený na prítlači FDC. Táto jaskyňa spolu s Važeckou jaskyňou predstavuje najsevernejší výskyt tohto živočícha v Európe.


Autor (zdroj) popisu: Ján Lakota, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Liptovský Mikuláš


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov