Aktuálne informácie zo Svazu českých filatelistů

Prehľad aktuálnych informácii zo Svazu českých filatelistů ako ich prináša české zväzové periodikum Informace SČF.

13. 01. 2025

Poštová známka:
Osobnosti: Viliam Figuš-Bystrý (1875 - 1937) - 150. výročie narodenia

Osobnosti: Viliam Figuš-Bystrý (1875 - 1937) - 150. výročie narodenia
Deň vydania: 28. 02. 2025
Nominálna hodnota: 2,40 €
Rozmery známky: 33,9 x 26,5 mm
Forma tlačového listu: TL
Počet známok na tlačovom liste: 50
Počet známok v sérii: 1
Tlačiareň: Tiskárna Hradištko, s.r.o., Česká republika
Technika tlače: Ofset
Náklad: 250000

Poštová známka z emisného radu Osobnosti pripomínajúca 150. výročie narodenia slovenského hudobného skladateľa, pedagóga, klaviristu, dirigenta a zberateľa slovenských ľudových piesní Viliama Figuša-Bystrého (1875 - 1937).


Textový motív: Viliam Figuš-Bystrý / (1875 - 1937)

Obrazový motív: Portrét Viliama Figuša-Bystrého (1875 - 1937), hudobné symboly a motívy.

Výtvarný návrh známky: Mgr. art. Daniela Olejníková

Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka Osobnosti: Viliam Figuš-Bystrý (1875 - 1937) - 150. výročie narodenia (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Tematický popis a súvislosti:

Hudobný skladateľ, pedagóg, klavirista, dirigent a zberateľ slovenských ľudových piesní Viliam Figuš-Bystrý je výrazným zjavom v dejinách slovenskej hudby prvej tretiny 20. storočia. Bol úzko zrastený so svojím rodným mestom Banskou Bystricou, kde prežil väčšinu svojho života. Študoval na učiteľskom ústave v Banskej Štiavnici (1889 – 1893) a následne ako učiteľ krátko pôsobil na rôznych miestach – v Piliši neďaleko Budapešti, Ostrej Lúke, Zvolenskej Slatine a v Padine vo Vojvodine. Roku 1907 sa natrvalo vrátil do Banskej Bystrice. Už od detstva hudba tvorila bytostnú súčasť jeho života a všade na svojich pôsobiskách aktívne prispel k pozdvihnutiu hudobného života.

Kompozične sa Viliam Figuš-Bystrý orientoval na hudobný štýl romantizmu, v neskoršej tvorbe si osvojil aj niektoré prvky impresionizmu, celkovo však mu nové smery hudby zo začiatku 20. storočia boli cudzie. Bol nadšeným ctiteľom slovenskej ľudovej piesne, ktorej mnohostranné tvorivé využitie je dominantným znakom jeho hudobnej tvorby. Pre spev a klavír, resp. pre klavír vyšli tlačou jeho početné úpravy ľudových piesní, ktoré sám zbieral v okolí Zvolenskej Slatiny aj inde. Umeleckým založením bol Viliam Figuš-Bystrý primárne hudobným lyrikom a majstrom drobnokresby, ako ukazujú aj jeho originálne piesňové cykly pre spev a klavír na poéziu slovenských básnikov (Sny op. 8, Po poliach a lúkach op. 53 a op. 83, Mati moja op. 85). Jeho najväčšie dielo, opera Detvan na libreto podľa rovnomennej básne A. Sládkoviča (premiéra 1928) má svoj historický význam a je vývojovým ohnivkom v dejinách slovenskej opery. Pre bohaté využitie folklórneho materiálu a ľudový kolorit ju možno označiť za typ „ľudovej opery“.

Rozsiahly kompozičný odkaz Viliama Figuša-Bystrého zahrnuje aj zborovú, kantátovú a duchovnú hudbu a v inštrumentálnej oblasti orchestrálne, komorné, klavírne a organové diela. Emisia poštovej známky reflektuje tak aspekt opery, ktorá je reprezentovaná v pozadí portrétu poštovej známky, ako aj vidiecky folklór na prítlači FDC.


Autor (zdroj) popisu: Slovenská pošta / POFIS - PhDr. Jana Lengová, CSc.


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov