Filatelistická knižná literatúra:
Otto Gáťa: Zväz slovenských filatelistických spolkov (1943 - 1952) (recenzia)
Recenzia knižnej publikácie Zväz slovenských filatelistických spolkov (1943 - 1952), ktorú v edícii Filatelistické štúdie vydala Slovenská filatelistická akadémia v roku 2016
V rámci prvého výjazdového jesenného zasadania Slovenskej filatelistickej akadémie dňa 15. 10. 2016 v Trenčíne bola odbornej verejnosti sprístupnená kniha JUDr. Otta Gáťu zaoberajúca sa dejinami filatelistických spolkov v rokoch 1943 - 1952, v edícii Filatelistické štúdie za finančnej pomoci Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky – Národného programu aktívneho starnutia. Jej autorom je odborne fundovaný mienkotvorný filatelista, ktorý spoločne s Michalom Kiššimonom inicioval založenie Slovenskej filatelistickej akadémie, Dní filatelie Slovenska a v neposlednom rade konštituoval súkromné Filatelisticko – Poštového múzeum Plevník-Drienové.
Knihu tvoria štyri samostatné kapitoly. Prvá dokumentuje snahu o založenie slovenských filatelistických spolkov v roku 1923. Druhá kapitola sa zaoberá riadením česko-slovenskej filatelie od roku 1921. Tretia preukazuje stav filatelistických spolkov na Slovensku pred založením zväzu v rokoch 1938 - 1943. Štvrtá kapitola podáva dôkaz o vzniku a vývoji Zväzu slovenských filatelistických spolkov v roku 1944. Záver publikácie tvorí 6 príloh archívnych materiálov, anglické resumé, vysvetlivky skratiek.
Aj keď z názvu vyplýva, že autor sa zaoberá rokmi 1943 - 1952 v úvode nezabúda pripomenúť i skoršie obdobia organizovanej filatelie s dôrazom na rok 1918, čím umožňuje čitateľovi hlbšie sa zaoberať dôvodmi - prečo a ako vznikla myšlienka založiť Zväz slovenských filatelistických spolkov. Autor pre objektívnosť skúmaného javu vychádza prevažne z českých archívnych materiálov, s ktorými sa oboznamoval počas niekoľkoročného bádania. Svojím výskumom získal materiály, ktoré o danej problematike ešte neboli publikované a ani odbornej verejnosti známe. Týmto sa publikácia o slovenskej organizovanej filatelii stáva zaujímavou a je na chválu autora, že spracoval tému, ktorá dovtedy nebola až tak sledovaná. Touto publikáciou objavil a predložil odbornej verejnosti bez prikrášľovania, alebo zveličovania istú etapu dejín slovenskej filatelie.
Týmto sa po dlhšom čase záujemcom o históriu slovenskej filatelie dostáva do rúk dielo, ktoré je ohraničené istými rokmi, a dokumentuje skutočnosti, ktoré sa odohrali v tomto zložitom období a to nie len v živote filatelie, ale aj v spoločnosti, čím podáva aj keď to nemal v úmysle obraz o sociálnych, spoločenských, ekonomických i politických zmenách. Takto sa publikácia stáva dôležitým dokladom doby nie len pre filatelistov, ale i záujemcov o históriu, čím knihu považujem za dielo s veľkou pridanou hodnotou. Je chvályhodné, že táto netradičná práca založená na obsiahlych vedomostiach autora priniesla brilantný výsledok nielen zásluhou zaujímavého obsahu, ale i vďaka kvalitnej redakčnej úprave dlhoročného člena akadémie a erudovaného vydavateľa Ivana Tvrdého a tlačiarne PN print s.r.o. Piešťany.