Neformálne priateľské stretnutie filatelistov a filokartistov v Bratislave

Pozvanie na neformálne priateľské stretnutie filatelistov a filokartistov organizované klubom filatelistov KF 51–34 v Bratislave v spolupráci so Zväzom slovenských filatelistov (ZSF) a informačným filatelistickým portálom www.postoveznamky.sk.

25. 12. 2024

Príležitostná pečiatka:
Otvorenie výstavy 60 NAJLEPŠÍCH RYTÍN FRANTIŠKA HORNIAKA

Otvorenie výstavy 60 NAJLEPŠÍCH RYTÍN FRANTIŠKA HORNIAKA
Deň používania: 16. 11. 2016
 
Pošta: BRATISLAVA 1
Farba: čierna

Príležitostná poštová pečiatka používaná v Bratislave pri príležitosti otvorenia výstavy 60 NAJLEPŠÍCH RYTÍN FRANTIŠKA HORNIAKA.


Textový motív: 60 NAJLEPŠÍCH RYTÍN F. HORNIAKA / OTVORENIE VÝSTAVY

Obrazový motív: Kytica kvetov v krčahu postavená na stole.

Tematický popis a súvislosti:

František Horniak patrí medzi popredných svetových rytcov poštových známok, za realizáciu ktorých Slovenská pošta, a.s., získala množstvo prestížnych medzinárodných ocenení. Rodák zo Žikavy pri Zlatých Moravciach absolvoval v roku 1975 Odbor plošného a plastického spracovania kovov na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Kremnici. Praktické vedomosti z tohto odboru využil po roku 1981 pri tvorbe rytých poštových pečiatok ako zamestnanec Technickej ústredne spojov v Bratislave. Tesne pred rozdelením Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky v roku 1991 začal participovať aj na tvorbe poštových známok, ktorých do súčasnosti realizoval viac než 150. Výstava „60 najlepších rytín Františka Horniaka“ je reinštaláciou rovnomennej výstavy, ktorá bola pripravená v spolupráci Slovenskej pošty, a.s., Poštového múzea v Banskej Bystrici s Českou poštou, s. p. Poštovním muzeem Praha. Názov výstavy symbolicky pripomína životné jubileum, ktoré František Horniak tento rok oslavuje. Vďaka Galérii mesta Bratislavy sa oproti pražskej premiére podarilo výstavu rozšíriť o originálne umelecké diela, ktoré boli Františkom Horniakom „zvečnené“ vo forme oceľorytiny v emisnom rade Umenie: ako napr. Martin Benka, Miloš Alexander Bazovský, Cyprián Majerník, Dezider Milly alebo Ester Šimerová-Martinčeková, čo je posledná emisia vytvorená F. Horniakom, ktorá bude na výstave slávnostne prezentovaná. Väčšina z týchto emisií bola realizovaná technikou viacfarebnej oceľotlače z plochých platní. Ide o česko-slovenský patent vyvinutý koncom 50. rokov 20. storočia, ktorý kontinuálne používa pri tlači poštových známok len Česká a Slovenská pošta, takže ide o unikátnu techniku, ktorou nedisponujú žiadne iné krajiny na svete. Okrem emisného radu Umenie, ktorý predstavuje vlajkovú loď slovenskej známkovej tvorby, sú na výstave prezentované aj iné emisie poštových známok, ktoré boli vydané po roku 2012, teda po vydaní monografickej publikácie vydavateľstva Slovart „František Horniak: svet známok“. K výstave bol vydaný bilingválny česko-anglický výstavný katalóg, ktorého súčasťou je príležitostná oceľorytinová grafika vytvorená z emisie poštovej známky Umenie: Alfons Mucha, ktorá bola v tomto roku zaradená medzi TOP 5 najkrajších známok sveta na súťaži „Grand prix de lʼexposition WIPA“ vo Viedni a najnovšie získala titul Najlepšie vytlačená známka sveta v súťaži „China Best Foreign Stamp Annual Poll“ v Pekingu.


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov