Celoslovenská zberateľská burza v Košiciach

Pozvanie na celoslovenskú zberateľskú burzu v Košiciach.

17. 11. 2024

Poštová známka:
Pocta obetiam holokaustu

Pocta obetiam holokaustu
Deň vydania: 24. 03. 2017
Nominálna hodnota: 0,85 €
Rozmery známky: 26,5 x 44,1 mm
Forma tlačového listu: TL
Počet známok na tlačovom liste: 50
Počet známok v sérii: 1
Tlačiareň: Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
Technika tlače: Ofset
Náklad: 1000000

Príležitostná poštová známka vydaná pri príležitosti 75. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat z územia Slovenska.


Textový motív: POCTA OBETIAM / HOLOKAUSTU

Obrazový motív: Detail väzenského odevu, židovská hviezda, dátum 25.2.1942.

Výtvarný návrh známky: Karin Uváčková

Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka Pocta obetiam holokaustu (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Poznámka: Výtvarné návrhy tejto emisie poštovej známky boli realizované študentmi Školy úžitkového výtvarníctva J. Vydru v Bratislave na základe zachovalých reálií z Múzea Auschwitz-Birkenau v Osvienčime.


Tematický popis a súvislosti:

Dňa 25. marca 1942 odišiel prvý transport Židov zo Slovenska. Protižidovská politika na Slovensku vstúpila do fázy nútenej deportácie židovských obyvateľov za hranice vtedajšieho slovenského štátu. V prvom transporte vypravenom zo železničnej stanice v Poprade bolo 1000 židovských dievčat a slobodných žien z východného Slovenska. Vlak smeroval do koncentračného vyhladzovacieho tábora Auschwitz. Od 25. 3. do 20. 10. 1942 sa uskutočnila tzv. prvá vlna deportácií zo Slovenska. Zasiahla 57 628 ľudí, konca druhej svetovej vojny sa dožilo len niekoľko stoviek. Obyvatelia označení ako Židia podľa tzv. Židovského kódexu (1941) boli do transportov povolávaní písomne krátko pred nástupom do koncentračných centier (boli v každom okresnom meste). Povolaných informovali, že idú pracovať pre Tretiu ríšu. Väčšina transportov (38) v roku 1942 smerovala do táborov a get v okolí mesta Lublin, ostatné (19) do KT Auschwitz-Birkenau neďaleko mesta Osvienčim. Slovenská strana zaplatila za každého vyvezeného Žida 500 ríšskych mariek (vtedy asi 5 000 korún slovenských). Prvú vlnu deportácií zrealizovala vtedajšia Slovenská republika dobrovoľne pri použití vlastných administratívnych, mocenských a technických prostriedkov. Druhá vlna deportácií (30. 9. 1944 – 31. 3. 1945) sa začala po obsadení Slovenska nacistickou armádou a zasiahla približne 13 000 Židov. Celý proces prebiehal v réžii nacistov za aktívnej pomoci slovenských orgánov a sprevádzalo ho masové vraždenie zadržaných židovských obyvateľov, povstalcov, civilistov priamo na Slovensku. Transporty smerovali najskôr do KT Auschwitz-Birkenau, koncom roku 1944 do židovského geta v Terezíne a do KT Bergen-Belsen, Ravensbrück a Sachsenhausen.


Autor (zdroj) popisu: PhDr. Monika Vrzgulová, CSc.


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov