Výstavy a exponáty:
Premiérová filatelistická výstava POPRADFILA 2024 očami porotcov
Pohľad na Premiérovú filatelistickú výstavu s medzinárodnou účasťou POPRADFILA 2024 v Poprade očami hodnotiacich porotcov.
Premiérová filatelistická výstava POPRADFILA 2024
Štafetový kolík po úspešnej minuloročnej národnej výstave BRATISLAVAFILA 2023 v tomto roku prevzali filatelisti z popradského KF 54-17, ktorí v dňoch 31. 10. - 16. 11. usporiadali premiérovú filatelistickú výstavu s pozvanými zahraničnými exponátmi z ČR. Výstavu, organizovanú ZSF a spoluorganizovanú tradične Slovenskou poštou a. s. a rovnako tradične (už po tretí raz) Tatranskou galériou v Poprade, zaštítil predseda Prešovského samosprávneho kraja PaeDr. Milan Majerský, PhD. Už miesto konania výstavy bolo originálne a nevšedné – pod Tatranskou galériou si totiž treba predstaviť nádherne renovovanú budovu mestskej parnej elektrárne s krásnymi výstavnými sálami, ale aj ideálnymi priestormi pre sprievodné akcie. Príjemný dojem zo súťažnej výstavy umocňovala súbežná expozícia známkovej tvorby Fera Horniaka, kombinovaná s mnohými originálmi výtvarných diel, transponovaných do ryteckej podoby poštových známok.
Slávnostné otvorenie súťažnej Premiérovej filatelistickej výstavy POPRADFILA 2024 a súbežnej expozície známkovej tvorby Fera Horniaka. Zľava: Pavol Lazar - predseda Zväzu slovenských filatelistov, Anna Ondrušeková - riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade, Rastislav Ovšonka - predseda organizačného výboru.
Zábery z expozície známkovej tvorby Fera Horniaka.
Atraktívnou „ochutnávkou“ pred vstupom do hlavných výstavných priestorov bola expozícia členov známeho Prestige Philately Club Prague, prezentujúca širokej verejnosti viaceré poklady svetovej filatelie. Zo strany PPCP išlo o mimoriadny a osobitnej vďaky hodný počin, pretože nebýva zvykom, aby sa takýto materiál vystavoval na výstavách najnižšieho stupňa.
Samostatne stojaca expozícia vzácnych známok a iných filatelistických materiálov členov známeho Prestige Philately Club Prague.
Výstavná porota a exponáty
Pred štvorčlennou zmiešanou slovensko-českou výstavnou porotou, pracujúcou pod taktovkou Miroslava Bachratého (SR/ZSF), s tajomníkom Vojtechom Jankovičom (SR/ZSF) a členmi Josefom Chudobom a Davidom Schillerom (obaja ČR/SČF), stála zodpovedná úloha spravodlivo ohodnotiť vyše 60 exponátov, z ktorých prevažná časť bola po prvý raz vystavovaná na súťažnej výstave. Najpočetnejšie boli triedy tradičnej filatelie (14 exponátov), poštovej histórie (12 exponátov) a tematickej filatelie (16 exponátov), nasledované triedou pohľadníc (8 exponátov) a po štyri exponáty boli prihlásené do triedy mládeže a triedy otvorenej filatelie. V triede literatúry bolo vystavených a hodnotených päť publikácií. V uvedených počtoch sú zahrnuté zmeny vyvolané nedodaním resp. preradením niektorých exponátov do inej triedy.
Trieda tradičnej (teritoriálnej) filatelie
Prihlásených 13 exponátov, z toho jeden nebol doručený a dva boli presunuté z iných výstavných tried - výstavná porota hodnotila 14 exponátov, z toho 8 exponátov bolo nových.
Triede tradičnej (teritoriálnej) filatelie jednoznačne dominoval exponát českého vystavovateľa a znalca Mareka Vrbu - Československo 1918-1939, ktorý obsahoval to najlepšie z obdobia 1. ČSR vrátane početných rarít Hradčian i PČ 1919. získal 96 bodov (Z) a nepochybne bude ozdobou aj výstav vyššieho stupňa a bude vážnym hráčom aj v náročnej medzinárodnej konkurencii.
Úspešný vystavovateľ Marek Vrba, ktorý si práve prevzal cenu výstavy z rúk predsedu výstavnej poroty Miroslava Bachratého.
Príjemným prekvapením bol nový exponát košického vystavovateľa Martina Ježa „Rakúska emisia 1908“ (92 b./Z) so zaujímavým známkovým materiálom a tiež poštovým použitím hodnoty 10 K. Študijne spracovaný exponát Jozefa Džubáka - Druhá medzi prvými (90 b./Z), pojednávajúci o červenej známke 10 h Hradčany, by mohol (napr. na Exponete) slúžiť za vzor spracovania 1-rámového exponátu. Veľkú pozornosť priťahoval aj exponát ďalšieho Košičana Miroslava Češelku - Príležitostná emisia poštových známok k 70. narodeninám T.G. Masaryka (90 b./Z) s množstvom zaujímavého materiálu a na nováčika aj s príkladným spracovaním a úpravou.
Ukážka neustále sa zlepšujúceho exponátu Pavla Zuskáča - Andrej Hlinka na poštových známkach - Slovensko 1939, ktorý ho úspešne rozšíril z jednej na dve výstavné plochy.
Trieda poštovej histórie
Prihlásených 12 exponátov, všetky boli doručené a žiadne neboli presunuté - výstavná porota hodnotila 12 exponátov, z toho 7 exponátov bolo nových.
Spomedzi exponátov vystavených v tejto triede budil zaslúženú pozornosť nový exponát Michala Ziku - Poštovne na Slovensku a Podkarpatskej Rusi 1902 - 1945 (-1958) na pozadí štátoprávnych zmien (90b./Z), ktorý sa (napriek už dávnejšie publikovanej kvalitnej literatúre) po prvýkrát venuje poštovniam, skromným popoluškám našej poštovej histórie. Exotickou témou zaujal český vystavovateľ Roman Šorejs – jeho exponát Letecká pošta v Nemeckej juhovýchodnej Afrike v roku 1914 (88 b./Z) sa „rozprestieral“ iba na jednej výstavnej ploche a hoci obsahoval všetok vzácny materiál, ktorý k tejto úzkej téme existuje, len s ťažkosťami ho zaplnil. Exponát Václava Pixu (ČR) - Razítkovací stroj firmy KRAG (74 b./VPZ) mapoval nasadenie pečiatkovacích strojov uvedenej značky na čs. poštách v období 1907 - 1993 a ukazoval možnosti poštovo-historického vyžitia sa aj v oblasti finančne menej náročnej. František Pláteník ukázal mierne vylepšený exponát Motýlik sa po Slovensku znovu rozletel (74 b./VPZ).
V tejto triede sa objavil celý rad nových exponátov, ktoré mali jednu spoločnú vlastnosť – chybne zvolenú koncepciu a následne nedostatočné spracovanie, nesúlad materiálu so zvolenou témou a pod. Ich autorom možno len odporučiť, aby sa dôkladne oboznámili so zásadami FIP pre tvorbu poštovo-historických exponátov, ktoré sú už k dispozícii aj v slovenskom preklade.
Trieda tematickej filatelie
Prihlásených 18 exponátov, všetky boli doručené a dva boli presunuté do iných výstavných tried - výstavná porota hodnotila 16 exponátov, z toho 7 exponátov bolo nových.
V triede tematickej filatelie sa ukazuje, že progres exponátov je relatívne pomalý so stagnáciou niektorých starších exponátov. Žiaľ, u väčšiny tematických exponátov sa dlhodobo a notoricky prejavujú vážne nedostatky, vyplývajúce z neznalosti základných pravidiel tvorby tematických exponátov, bez ktorých niet nádeje na lepšie hodnotenie. Vystavovatelia akoby si neuvedomovali nutnosť neustáleho vylepšovania svojich exponátov, doplňovania hodnotnejším materiálom ako aj nutnosť ďalšieho štúdia témy a uplatňovanie nových filatelistických i tematických znalostí. K tým „z druhého brehu“, teda k novým alebo zásadne prepracovaným, patrili exponáty Vysoké Mýto včera a dnes (70 b./VPZ) Petra Fencla (ČR) a Od pästného klinu po mikročipy (70 b./VPZ) Daniela Ozdína. Júliusovi Guzmovi v jeho exponáte Slovenskí výtvarní umelci 19. - 20. storočia na československých známkach (67 b./PZ) by výrazne pomohlo popracovať viac smerom od motívovej k námetovej koncepcii s vytvorením sofistikovanejšej štruktúry a rozvinutého príbehu; inováciu by si zaslúžil aj názov exponátu. Najlepší tematický exponát výstavy Olympia a jej odkaz novému veku (78 b./Z) prezentoval František Sopko, ktorý získava body vďaka, v olympijských kruhoch, nie bežnej a tým pádom inovatívnej koncepcii a na naše pomery (žiaľ, len na naše) hodnotnému filatelistickému materiálu; to čo pokrivkáva a kde body stráca je tematické spracovanie a rozvinutie príbehu na jednotlivých listoch. Na dobrej úrovni (vhodne navrhnutá koncepcia) je aj exponát „Cirkev v dejinách Slovenska“ (72 b./VPZ) Jána Rusnáka, absentuje však kvalitnejšie hlbšie tematické spracovanie a zaradenie hodnotnejšieho filatelistického materiálu. Inými slovami, oba posledne menované exponáty vykazujú značný potenciál rastu a tým aj bodového hodnotenia, než prezentujú v súčasnosti.
Ukážka tematického exponátu Júliusa Guzmu - Slovenskí výtvarní umelci 19. - 20. storočia na československých známkach.
Trieda pohľadníc
Prihlásených 8 exponátov, všetky boli doručené a žiadne neboli presunuté - výstavná porota hodnotila 8 exponátov, z toho 6 exponátov bolo nových.
Musíme priznať, že nás všetkých – ako organizátorov, tak aj porotcov – potešil veľký záujem vystavovateľov o túto výstavnú triedu a hlavne vystavené exponáty pohľadníc. A nie je to zďaleka len kvôli vysokému počtu exponátov nových, ale aj vďaka ich kvalite. Veríme, že tento trend bude pokračovať a novovznikajúca trieda pohľadníc sa stane stabilnou triedou a exponáty ozdobou filatelistických výstav s vysokým bodovým hodnotením. Prakticky všetky exponáty boli niečím zaujímavé a na naše pomery výnimočné, pristavíme sa však len pri niektorých z nich.
Zaujal predovšetkým exponát Kežmarok už neznámy (82 b./Z), ktorým jeho autor Zdeněk Baliga dokumentuje zaniknuté miesta a stavby, ako to umožňujú iba dobové pohľadnice. Tým otvoril vo svete obľúbený smer tvorby exponátov pohľadníc, ktorý u nás - napriek zberateľskej obľúbenosti takýchto pohľadníc - zatiaľ absentoval. Unikátne pohľadnice dopĺňajú aj zaujímavé tematické texty, čo vytvára znamenitý dojem z celého exponátu. Ďalší zaujímavý exponát s príbehom (a teraz už doslovne) Zdenka Baligu – Výlet do Vysokých Tatier ukazuje inú silu hodnotných historických pohľadníc ako sprievodcov po krásach krajiny.
Ukážka exponátu pohľadníc Zdenka Baligu - Kežmarok už neznámy.
Ďalšie dva exponáty sú venované histórii slovenských kúpeľov, kde svojim zameraním zaujal najmä exponát Ľudovíta Kopinca – Zaniknuté spišské kúpele – pohľadnice(75 b./Z), ktorý predstavil už takmer zabudnuté kúpeľné lokality na Spiši.
Z úplne iného súdka zaujímavých prístupov sú dva exponáty vytvorené z moderných pohľadníc: Blanka Hamarová – Kvety v erboch miest a obcí na pohľadniciach (68 b./PZ) a Daniel. Ozdín – Modranská ruža – iná ako ostatné (66 b./PZ). Najmä ten druhý, ktorý je už teraz krásnou ukážkou „vzdelávacieho“ exponátu pohľadníc, môže po odstránení niektorých začiatočníckych chybičiek (na ktoré máme všetci nárok a porota za ne vystavovateľa, dokonca aj keď je profesiou geológ/mineralóg - neukameňuje) dosiahnuť vyššie bodové hodnotenie i veľký záujem nielen odborného ale aj laického publika.
Na záver spomeňme najlepšie hodnotený exponát v tejto výstavnej triede Jozef Máj – Pracovné príležitosti (83 b./Z). Tento exponát, okrem toho, že príjemne prekvapil rozšírením z jednej na dve výstavné plochy len za necelý rok od predchádzajúcej výstavy BRATISLAVFILA 2023, zaujme a inšpiruje využitím nie bežných historických pohľadníc zachytávajúcich život, resp. bežných ľudí pri práci. Všimli ste si koľko je žánrových pohľadníc s pohľadom na krajinu, mesto alebo pamätihodnosť a ako málo z nich je „reálnych“ neštylizovaných pohľadníc bežných pracujúcich ľudí? Autor z tohto malého percenta dokázal vytvoriť vskutku povšimnutiahodný exponát. Preto taká pozornosť a preto také vysoké bodové hodnotenie.
V rámci tejto výstavnej triedy bude pre budúcnosť potrebné stanoviť, v akých prípadoch je účelné, alebo nevyhnutné prezentovať aj zadnú stranu pohľadnice formou fotokópie, často sa tak deje zbytočne.
Trieda otvorenej filatelie
Prihlásené 4 exponáty, všetky boli doručené a jeden bol presunutý do inej výstavnej triedy a jeden bol presunutý z inej výstavnej triedy - výstavná porota hodnotila 4 exponáty, z toho 1 exponát bol nový.
Po nedávnom zvýšenom záujme o túto výstavnú triedu badať istý pokles, čo pravdepodobne súvisí s tým, že táto trieda sa stále len vytvára (vrátane výstavných pravidiel) a vystavovatelia nemajú dostatok inšpirácie ani informácií ako kvalitný exponát otvorenej filatelie má vyzerať a aké materiály by mal obsahovať. Snáď aj preto všetky hodnotené exponáty mali veľmi malú rôznorodosť nefilatelistických materiálov, čo sme ako porota už museli zohľadniť (na predchádzajúcich výstavách bolo hodnotenie v tomto kritériu zhovievavejšie).
Za najkvalitnejší exponát v tejto výstavnej triede porota považuje Život, dielo a historický odkaz štúrovcov ako námet poštových známok a iných poštových materiálov (72 b./VPZ) Pavla Oslanca. Výber témy aj koncepcia sú veľmi dobré (odporúčame upraviť názov odstránením dovetku: „ako námet poštových známok a iných poštových materiálov“), k naplneniu potenciálu bude rozumné zaradiť rôznorodý nefilatelistický materiál a nový kvalitný filatelistický materiál. Druhou možnosťou, ktorú ako porotcovia považujeme za lepšie riešenie a tak sme to aj s vystavovateľom konzultovali, je presun exponátu do tematickej triedy, lebo hodnotného filatelistického materiálu k tejto téme je dostatok. Prečo lepšie riešenie? Tematická trieda je už etablovaná výstavná trieda v národných i medzinárodných podmienkach a teda exponát v tejto triede je považovaný za „plnohodnotný“, zatiaľ čo exponát v triede otvorenej filatelie, ktorá sa len tvorí, bude ešte nejaký čas považovaný za „experimentálny“. Stále však platí, že rozhodnutie je primárne na vystavovateľovi – nech sa rozhodne akokoľvek, dostane zo strany porotcov a skúsených vystavovateľov, tak ako každý iný vystavovateľ, ktorý prejaví záujem a to nielen v tejto výstavnej triede, maximálnu odbornú podporu.
Ukážka dvojrámového exponátu otvorenej filatelie Pavla Oslanca - Život, dielo a historický odkaz štúrovcov ako námet poštových známok a iných poštových materiálov.
Trieda mládežníckej filatelie
Prihlásené 4 exponáty, z toho jeden nebol doručený a jeden nemohol byť klasifikovaný (no bol neoficiálne hodnotený) - výstavná porota hodnotila 3 exponáty, z toho žiadny nebol nový.
Z pôvodne štyroch prihlásených exponátov do triedy mládeže sa dostavili iba tri a z toho ešte jeden nebol hodnotený kvôli nedostatočnému rozsahu podľa požiadaviek VP. Toto by sa už skutočne nemalo stávať! A tak bodovali iba Filip Bulla a jeho „Skauting – vitaj nováčik“ (77 b./Z) a Adela Fischerová so svojím „Medveďom – huňatým mrmlošom“ (74 b./VPZ). Obidva exponáty sú na slušnej úrovni a v budúcnosti o nich iste budeme ešte počuť, len netreba zaspať na vavrínoch.
Trieda filatelistickej literatúry
Prihlásených 5 exponátov, všetky boli doručené a žiadne neboli presunuté - výstavná porota hodnotila 5 exponátov literatúry.
Spomedzi piatich exponátov v tejto triede boli hneď štyri ovenčené "zlatom", najväčšej pozornosti sa tešil II. diel Monografie č. 15 spracovaný Jánom Fratričom, Vladimírom Sládekom a Michalom Zikom a Rakousko 1850 od kolektívu autorov vedeného Janom Pelikánom, inak členom Komisie znalcov ZSF.
Komentovaná prehliadka a konzultácie vystavovateľov s porotcami
Pred ukončením výstavy sa uskutočnila komentovaná prehliadka (viedol ju Josef Chudoba), ktorá sa stretla so živým záujmom návštevníkov i vystavovateľov. Vystavovatelia tiež veľmi ocenili konzultácie s porotcami pri exponátoch, počas ktorých si mali možnosť vypočuť pohľad porotcov na ich exponáty, mohli položiť konkrétne otázky a načerpať inšpirácie pre ďalší svojich exponátov. Pripadá nám milá povinnosť zdieľať s vami radosť (a poďakovanie), že na záverečnom stretnutí vystavovateľov s porotcami pri exponátoch sa zúčastnil taký vysoký počet toľko záujemcov, dokonca aj takých, ktorí (zatiaľ) exponáty nevytvorili. Za všetkých dovoľte pripojiť vyjadrenie jedného z účastníkov na adresu jedného z porotcov: „... ešte raz ti chcem veľmi pekne poďakovať za čas, ktorý si mi včera v Poprade venoval pri exponátoch. Najmenej 90% poznámok som si zapísal a budem sa snažiť nabudúce svoj exponát okrem nových položiek zase vylepšiť a niekde posunúť vďaka tvojim pripomienkam. Hodne som sa teraz naučil aj vďaka tvojim pripomienkam iným vystavovateľom. Je to veľmi dobrá vec táto možnosť rozhovorov s hodnotiteľmi.
Slávnostné vyhodnotenie a odovzdávanie ocenení
Následné slávnostné zakončenie výstavy – bohato navštívené palmares – položilo pomyselnú čerešničku na tortu menom POPRADFILA 2024.
Správa výstavnej poroty a kompletný prehľad výsledkov s medailovým a bodovým hodnotením: POPRADFILA 2024 - Palmares (PDF formát)
Krátka fotogaléria z odovzdávania cien a diplomov na slávnostnom palmares:
Záverečné poznámky a odporúčania
Na záver tejto správy výstavnej poroty si dovoľujem pripojiť niekoľko poznámok. V prvom rade treba poďakovať bratskému SČF za poskytnutie dvoch porotcov, bez nich by sme súťažnú výstavu už nezvládli. Vzhľadom na dlhodobo pretrvávajúci nezáujem o porotcovskú prácu na Slovensku zostali len dvaja porotcovia a ak nedajbože dôjde k ďalšej redukcii napr. z vekových dôvodov, so súťažnými výstavami skončíme. Možno prekvapí vysoký podiel udelených zlatých a pozlátených medailí, čo je spôsobené medailovou stupnicou pochádzajúcou z čias, keď boli tri stupne výstav. Ako sa ukazuje, pre dvojstupňový systém výstav bude nutná úprava výstavného poriadku ZSF.
Organizačný výbor pripravil k výstave vkusný výstavný katalóg s viacerými hodnotnými odbornými príspevkami, v spolupráci so Slovenskou poštou a. s. doplnený atraktívnou zberateľskou prílohou. Preto je nepochopiteľná „výška“ nákladu 200 kusov, vďaka ktorej početní záujemcovia o katalóg v druhej polovici priebehu výstavy nemali šancu - bol rozobratý. Pritom je nad všetku pochybnosť, že zaujímavá príloha by „predala“ aj oveľa vyšší náklad. Hádam niekto z kompetentných vysvetlí takýto postup, ktorý je neseriózny voči návštevníkom a demotivujúci pre pisateľov príspevkov.
Poďakovanie
Pracovne i časovo náročný program porote uľahčila príkladná starostlivosť zo strany organizačného výboru na čele s Rastislavom Ovšonkom, všetci si zaslúžia poďakovanie a potlesk za krásnu a úspešnú filatelistickú akciu. Takže – dovidenia v Poprade!
Autori textu: Miroslav Bachratý, Vojtech Jankovič
Autori fotografií: Zdeněk Baliga, Peter Oslanec, Vojtech Jankovič