Filatelistická knižná literatúra:
Predstavenie príručky - František Beneš, st.: Príručka pre zberateľov pohľadníc
Predstavenie odbornej príručky Příručka pro sběratele pohlednic od Františka Beneša, st.
Příručka pro sběratele pohlednic
Názov: Příručka pro sběratele pohlednic
Autor: František Beneš, st.
Grafická úprava: Martin Trojan
Technická spolupráca: Hynek Eiselt
Vydavateľ: POFIS s. r. o., Praha
Rok vydania: 2004
Počet strán: 84
Formát: Formát A5 na výšku
Väzba: Mäkká
ISBN 80-86405-12-5
Príručka je určená ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých zberateľov pohľadníc. Priblížme si jej obsah so stručným popisom najdôležitejších informácií:
Úvod do sbíraní starých pohlednic
Táto kapitola obsahu stručný úvod s definíciou pohľadnice podľa Technického slovníka 1927 - 1939, čo nie je asi najšťastnejšia voľba, na úvod to však postačuje.
Vznik a historie
Táto kapitola obsahuje stručný popis vzniku pohľadníc a ich vývoja od listov cez prvé korešpondenčné lístky ako predchodcov pohľadníc až po súčasné pohľadnice. Rozdelená je to nasledujúcich častí:
Dopis - základní forma písemného sdělení
Dôvody vzniku písomnej komunikácie vo forme písaných listov.
Korespondenční lístek - předchůdce pohlednic
Okolnosti vzniku korešpondenčných lístkov, ktoré sa stali základom pre vznik pohľadníc.
Nejstarší pohlednice
Úvahy o hľadaní najstarších pohľadníc v niektorých krajinách a najstarších celkovo.
Pohlednice a čas
Uvedenie časových období vydávania a zbierania pohľadníc: Ranné obdobie (1870 - 1895, Zlatý vek (1896 - 1915), Stagnácia a úpadok (1916 - 1945), Čiastočné oživenie (1945 - dodnes)
Nakladatelé a vydavatelé
Pohľad na pohľadnice z hľadiska komerčného - vydavateľov a nakladateľov so zameraním na české krajiny.
Pohlednice, které chceme sbírat nebo alespoň mít
Námět
Odporúčania pri zbieraní pohľadníc podľa námetov s uvedením viacerých príkladov členenia tematickej zbierky pohľadníc.
Kvalita (jakost)
Kvalifikácia pohľadníc podľa ich stavu (luxusné, veľmi dobrý stav, dobrý stav, uspokojivý stav, nevyhovujúci stav) so stručným popisom najčastejšie sa vyskytujúcich vád zhoršujúcich kvalitu pohľadníc.
Tiskové techniky
Kvalitný prehľad najčastejšie používaných tlačových techník na tlač pohľadníc s uvedením ukážok typických vizuálnych odlišovacích znakov jednotlivých techník. V závere je uvedený prehľad techník s úrovňami zobrazenia, ktoré môžu obraz pohľadnice a jej námet zvýrazniť alebo potlačiť.
Padělky
Falšovanie sa nevyhýba ani pohľadniciam, preto táto časť prináša základné identifikačné znaky rozpoznania originálnych a falšovaných pohľadníc.
Ukládaní pohlednic
Veľmi krátke pojednanie o nutnosti starostlivého uskladnenia pohľadníc a odporúčaním na (komerčné) produkty a albumy, ktoré zabezpečia dlhodobé spoľahlivé uskladnenie pohľadníc.
Srovnávací soubor
Táto kapitola predstavuje najrozsiahlejšiu časť publikácie. Obsahuje súbory typických pohľadníc rozdelených do viacerých tematických oblastí s uvedením približnej ceny pre každý typ pohľadnice a jej stručný popis. Myslím, že táto časť veľmi pomôže zberateľovi zorientovať sa na trhu. Samozrejme, uvedené ceny (Kč) sú len orientačné a postupne sa menia. Aj tak je to veľmi dobrá pomôcka, ktorú by mal používať najmä začínajúci zberateľ.
Pohľadnice v porovnávacom súbore sú rozdelené do nasledujúcich kategórií: Místopis - Čechy, Morava a Slezko do roku. 1918, Místopis - ČSR od roku 1918, Místopis - Topografie, Místopis - Cizina, Dějiny - Osobnosti, Dějiny - Militaria (vojenství), Dějiny - Různá hnutí a spolky, Technika, Příroda, Sport, Sokol, Umění, Život, Ostatní, Pohlednice vydané po roce 1945.
Zhrnutie
Příručka pro sběratele pohlednic poskytuje veľmi dobrý úvod do zbierania pohľadníc, pre tých, ktorí sa rozhodli so zbieraním začať. Pokročilým zberateľom poskytuje etalón cenového ohodnotenia pohľadníc vo forme porovnávacieho súboru. Za najväčší prínos publikácie považujem veľmi dobre spracovanú časť venovanú tlačovým technikám pohľadníc s uvedením ukážok typických vizuálnych odlišovacích znakov jednotlivých techník.