Flóra v tematickej filatelii - vianočná hviezda - prýštec najkrajší

Inšpiratívny článok o hľadaní a nachádzaní námetových súvislostí, ktoré mnohokrát príjemne prekvapia a prinesú do našich zbierok nečakané úlovky. Tentokrát vo svete rastlín, pričom hlavnou hrdinkou je tradičná izbová rastlina na vianočné chvíle príznačne nazývaná Vianočná hviezda.

13. 12. 2024

Celinová pohľadnica:
Veľká noc 2016: Paličkovaná čipka

Veľká noc 2016: Paličkovaná čipka
Deň vydania: 26. 02. 2016
 
Náklad: 5000

Celinová pohľadnica s natlačenou známkou Veľká noc 2016: Paličkovaná čipka s vyobrazením štyroch paličkovaných veľkonočných vajíčok.


Textový motív:
Adresná strana: Autorka čipiek: Mgr. M. Sršňová;
Obrazová strana: nie je.

Obrazový motív:
Natlačená známka: ako známka Veľká noc 2016: Paličkovaná čipka;
Obrazová strana: štyri paličkované veľkonočné vajíčka.

Grafická úprava: akad. mal. Vladislav Rostoka

Obrazová strana:

Celinová pohľadnica Veľká noc 2016: Paličkovaná čipka (žltého kuriatko, veľkonočné vajíčka)


Tematický popis a súvislosti:

S kresťanským sviatkom Veľkej noci, ktorý je pripomenutím ukrižovania a zmŕtvychvstania Ježiša Krista, sa dodnes spája mnoho zvykov súvisiacich s príchodom jari. Majú pôvod v dobe, keď ešte slovanskí predkovia Slovákov neboli kresťanmi a uctievali prírodu. Z viery v schopnosť vody očistiť človeka, dať mu zdravie a chrániť ho pred chorobou vychádzali zvyky umývať sa alebo polievať iných čerstvou vodou. Silu prebúdzajúcej sa prírody malo na človeka preniesť šibanie zelenými prútmi. Univerzálnym symbolom obnovenia života bolo vajce. Vo veľkonočných sviatkoch je stále prítomné vo forme vaječných jedál i maľovaných vajíčok – kraslíc. Symbolmi prebúdzajúcej sa prírody sú aj mláďatá – zajace, húsatá, kuriatka. Nájdeme ich na pohľadniciach, v reklame i v podobe ozdôb, ktoré sa vešajú na pučiace alebo kvitnúce konáriky vo váze.

Pletenie veľkonočných ozdôb paličkami sa na Slovensku objavilo približne začiatkom 90. rokov 20. storočia. Okrem motívov zvierat patria k Veľkej noci napríklad paličkované kraslice. Sú buď len z čipky alebo táto tvorí výzdobu vaječného výduvku. Pri pletení veľkonočných ozdôb i obrázkov s motívmi tohto sviatku sa čipkárky inšpirujú najmä slovenskými ľudovými čipkami, ktoré sú unikátne svojou pestrofarebnosťou. Rôznofarebné nite sa začali vo väčšine z osemnástich miestnych či oblastných druhov paličkovanej čipky na Slovensku používať od prelomu 19. a 20. storočia. Odvtedy sa čipky zároveň plietli tak, aby na jednom kuse textílie farebne harmonizovali s výšivkou. Motív veľkonočného kuriatka na známke je aj ukážkou nového využitia tradičného spôsobu paličkovania, ktorým v Solivare pri Prešove plietli čipky na výzdobu čepcov. Veľkonočné paličkované motívy súčasných čipkárok predstavujú jednu z nových podôb rozvíjania tradícií slovenskej ľudovej paličkovanej čipky. Táto emisia poštovej zámky bola realizovaná na základe súťaže medzi klubmi paličkovanej čipky.


Autor (zdroj) popisu: PhDr. Juraj Zajonc, CSc.


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov