Výmenné stretnutie zberateľov mincí, bankoviek, známok, pohľadníc, odznakov v Bratislave

Pozvanie na stretnutie zberateľov mincí, bankoviek, známok, pohľadníc, odznakov a pod. v Bratislave.

22. 02. 2025

Poštová známka:
Veľká noc 2025: Sakrálne motívy historických rukopisov Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach

Veľká noc 2025: Sakrálne motívy historických rukopisov Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach
Deň vydania: 21. 02. 2025
Nominálna hodnota: T2 50g 
Rozmery známky: 26,5 x 33,9 mm
Forma tlačového listu: TL
Počet známok na tlačovom liste: 50
Počet známok v sérii: 1
Tlačiareň: Tiskárna Hradištko, s.r.o., Česká republika
Technika tlače: Ofset
Náklad: 1000000

Poštová známka vydaná k Veľkej noci v roku 202g s námetom sakrálne motívov historických rukopisov Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach.


Textový motív: nie je

Obrazový motív: Panna Mária s Kristom.

Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka Veľká noc 2025: Sakrálne motívy historických rukopisov Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Tematický popis a súvislosti:

Knižničný fond regionálneho oddelenia Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach, ktorej 100. výročie založenia sme si pripomenuli v minulom roku, disponuje bohatou zbierkou starých tlačí z 18. a 19. storočia. Súčasťou tejto zbierky je aj náboženská literatúra vrátane modlitebných kníh, spevníkov, katechizmov, kázní a hagiografií. Predlohou ikonografického motívu piety, ktorá zobrazuje Pannu Máriu držiacu vo svojom náručí umučeného Ježiša, bol milostivý obraz z kláštora klarisiek v Bratislave. Drevorezová ilustrácia je súčasťou modlitebnej knihy „Ragská Růže“, okrášlená pridanými nábožnými Modlitbami k přediwným a zázračným obrazům Panny Marye. Kniha bola vydaná v slovenčine v roku 1846 v Levoči tlačiarňou Jána Werthmüllera a syna. Medzi kresťanmi všeobecne rozšírená a obľúbená modlitebná kniha vyšla v mnohých vydaniach a okrem spevov a kalendára svätých obsahuje množstvo ilustrácií s náboženskými a ikonografickými témami z pútnických miest v Uhorsku, Čechách a Rakúsku. Najväčší dôraz je kladený na milostivé obrazy Panny Márie, ktoré od 17. storočia zohrávali dôležitú úlohu v procese rekatolizácie. Kníhtlačiar Ján Werthmüller začal pôsobiť v Levoči v roku 1815 a významne prispel k rozvoju miestneho kníhtlačiarstva. Spočiatku pracoval samostatne, no v roku 1844 sa k nemu pridal jeho syn, čím vznikla tlačiareň s názvom Ján Werthmüller a syn. Táto tlačiareň fungovala až do roku 1895 a zohrala dôležitú úlohu aj v rámci štúrovského hnutia v Levoči. Počas rokov 1848 – 1849 tu boli vytlačené historické Žiadosti slovenského národa a množstvo ďalších význačných diel. Táto tlačiareň celkovo vyprodukovala viac než 1600 kníh.


Autor (zdroj) popisu: Slovenská pošta / POFIS - Mgr. Tomáš Ondrejšík


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov