Slovenská, česká a československá známka:
Vieme pracovať s lupou? Upozornenie na falzum pretlače PAUŠALOVANÁ POTRAVNÁ DAŇ

Vieme pracovať s lupou? Upozornenie na falzum pretlače PAUŠALOVANÁ POTRAVNÁ DAŇ
Autor: Bohumil Synek
Zdroj: www.postoveznamky.sk
Publikované: 09. 12. 2016 19:35

Príspevok zväzového znalca Bohumila Syneka o objave ďalších falzifikátov pretlačí na slovenskom trhu.


Pred časom som informoval o výskyte známky 10-korunovej Bratislavy (Pof. č. 313) s falošnou pretlačou vyrobenou pomocou skenera a domácej tlačiarne. V poslednom období k nej pribudli - vyrobené rovnakou technikou - ďalšie známky. Z ČSR I sú to drahšie kusy s pretlačou Pošta československá 1919 (napr. 10 K parlament či doplatné s čiernou pretlačou) a zo slovenských známok 1939 - 1945 si falzifikátori zobrali na mušku napríklad návrhy Bazovského pretlačí na československých známkach Štátneho znaku, Portrétov, Hradov, krajín a miest (katalóg Slovensko 1939 - 1945 z roku 2015 na str. 18), ale aj pretlač PAUŠALOVANÁ POTRAVNÁ DAŇ na doplatných známkach z rokov 1939 až 1942 (v katalógu na str. 97).

Rozoznať falošnú pretlač Slovenský štát 1939 na 10-korunovej Bratislave (ale aj 4Kč a 5 Kč z rovnakej emisie) môže byť pre nejedného zberateľa problém. Falošná pretlač zo skenera a domácej tlačiarne sa totiž aj pod silnou lupou „tvári“ ako originál - obrysy písmen sú rozstrapkané rovnako ako u originálnej hĺbkotlačovej pretlače a falošnosť prezrádzajú len detaily - mierne iný odtieň červenej farby a žlté tiene pri niektorých písmenách, resp. čísliciach. Toto však nie je prípad spomenutých Bazovského pretlačí a Paušalovanej potravnej dane.

Pred niekoľkými dňami mi bol na posúdenie predložený opečiatkovaný exemplár korunovej doplatnej známky s touto pretlačou (obr. 1a).

Upozornenie na falzum pretlače Paušalovaná potravná daň
 
Obr. 1a


Pohľad voľným okom (z cca 30 centimetrovej vzdialenosti) nevzbudzoval žiadne podozrenie - farba aj tvary písmen sú ako u originálnej pretlače, stačilo však použiť lupu (obr. 1b)

Upozornenie na falzum pretlače Paušalovaná potravná daň
 
Obr. 1b


a nádej predkladateľa známky, že za babku kúpil vzácny kus (na papieri bez priesvitky s rastrom v lepe ju katalóg oceňuje symbolom -,-) sa razom rozplynula. Pretlač (obr. 1b) nemá charakteristické znaky kníhtlače (originálna pretlač bola vyrobená kníhtlačou), nenájdeme na nej typické zvýraznenie obrysov písmen (v dôsledku tlaku sprevádzajúceho tlač - obr. 2b) a vidíme, čo spravila domáca tlačiareň s farbou, keď chcela optimalizovať jej vnem voľným okom - rozložila ju na tmavé a svetlé šikmé prúžky (obr. 1b aj 2a), ďalší to neklamný dôkaz falošnosti.

Upozornenie na falzum pretlače Paušalovaná potravná daň
 
Obr. 2a

FALZIFIKÁT PRETLAČE


Upozornenie na falzum pretlače Paušalovaná potravná daň
 
Obr. 2b

ORIGINÁLNA PRETLAČ


Predkladateľ mal šťastie. Známku kúpil cez internet a predávajúci vraj nemá problém vrátiť mu peniaze - vraj sám naletel pri predchádzajúcej kúpe. Nie každý má však toľko šťastia, najmä ak predávajúci použije báchorku o tom, že ide o „nález z půdy“ a pridá informáciu, že za pravosť neručí. Mnohým reklamačným naťahovačkám sa však dá predísť - ak ste si nie istý pravosťou, dohodnite sa s predávajúcim, že vám umožní známku vrátiť, keď sa ukáže, že je falošná. A ušetríte aj na tom, keď si budete vedieť pravosť posúdiť sám. Napríklad tak, že budete ochotní pracovať s bežnou lupou tak, ako to vidíte na obrázku 3.

Upozornenie na falzum pretlače Paušalovaná potravná daň
 
Obr. 3



Kontakt na autora článku: Bohumil Synek





Autor: Bohumil Synek

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov