Slovenská, česká a československá známka:
Výrobné chyby na slovenskej poštovej známke Filatelia
Prehľad nájdených výrobných chýb na slovenskej poštovej známke Filatelia.
Slovenská pošta vydala dňa 3. 6. 2016 poštovú známku pod číslom 612 s názvom Filatelia.
Identifikácia a klasifikácia výrobných chýb tlače
Známka Filatelia bola tlačená ofsetom, pri ktorom sa objavuje viacero náhodných a typických výrobných chýb (VCH) spôsobených samotnou technikou tlače a drobnými nečistotami. Ich výskyt sa v prípade tejto známky znásobuje spôsobom tlače v dvoch tlačových formách: tlačovou formou pozostávajúcou zo štyroch 50-kusových priehradkových listov (PLa 1, PLa 2, PLa 3 a PLa 4) a tlačovou formou pozostávajúcou z ôsmich tzv. upravených tlačových listov (UTL) 8-známok a 8 kupónov, z ktorých šesť malo potlačené kupóny (PLb 1, 3, 5, 6, 7, 8) a dva mali kupóny prázdne pripravené na tlač tzv. personalizovaných kupónov (PLb 2 a 4).
Obrázok rozmiestnenia priehradkových listov na tlačovej forme pre tlač tzv. upravených tlačových listov (UTL) 8 známok a 8 kupónov (prevzaté z Gerec, M.: Špecializovaný katalóg Slovensko od r. 1993 (pracovná verzia), Košice, 2016, str. 7 - 9)
Úlohou zberateľov je prípadné tlačové výrobné chyby a akékoľvek odchýlky prácne nájsť, identifikovať, popísať a rozhodnúť o ich správnej klasifikácii, a to dvoch navzájom nezávislých dimenziách.
Prvou dimenziou je početnosť a pravidelnosť výskytu VCH, t.j. určenie, či ide o náhodné VCH na jednotlivých známkach alebo o typické VCH pravidelne sa opakujúce na tom istom známkovom poli (ZP) v časti nákladu alebo o typické VCH pravidelne sa opakujúce na tom istom známkovom poli (ZP) na celom náklade. Až takáto klasifikácia určí "váhu" VCH, pričom náhodné VCH sú z pohľadu systematického zberateľa zvyčajne menej zaujímavé ako typické VCH, ktoré sú katalogizovateľné a preto zberateľsky cielene vyhľadávané.
Druhou dimenziou je výraznosť VCH a to od takmer mikroskopických čiarok a bodiek nazývaných tiež "mušince" viditeľné len silnou lupou, cez väčšie škvrnky a čiary viditeľné bežnou lupou alebo ostrým zrakom až po veľmi výrazné výrazné škvrny, fľaky, hrubšie čiary viditeľné voľným okom. Pri klasifikácii prirodzene platí, že tie prvé sú z pohľadu systematického zberateľa najmenej zaujímavé a tie tretie najviac zaujímavé a zberateľsky vyhľadávané.
Kombináciou týchto dvoch úrovní sa dospeje - najlepšie po posúdení viacerými zberateľmi a odborníkmi na tlačové chyby a ich výrobné chyby a odchýlky - ku výslednej klasifikácii, pričom tie najvýraznejšie sú zvyčajne vyššie hodnotené a ako také zaradené do špecializovaných katalógov. Vo všeobecnosti platí, že najvyšší cenový záznam majú výrazné typické výrobné chyby viditeľné voľným okom so zriedkavým výskytom a sú zaradené v serióznom špecializovanom katalógu. Môže sa však stať, že zberateľ objaví veľmi výraznú náhodnú VCH, ktorá prirodzene nie je uvedená v špecializovanom katalógu. Ak je mimoriadne zaujímavá a teda zberateľsky žiadaná, môže dosiahnuť vyššiu cenu. Musí však ísť o skutočnú výrobnú chybu vo fáze tlače poštovej známky, nie o dodatočný zásah do známky - škvrny perom, ceruzkou alebo pečiatkou, odfarbenie slnkom alebo chemickou cestou, vyškrabávanie časti známky a pod. Aj preto je objektívnejšie hľadať výrobné chyby na nepoužitých poštových známkach.
V zmysle uvedeného postupu si uveďme konkrétny prípad identifikácie nájdených výrobných (R. Šulej), ktoré boli poskytnuté širšej pracovnej skupine na posúdenie.
Identifikácia výrobných chýb tlače
Chcel by som upozorniť na niektoré výrobné chyby (VCH), ktoré sa nachádzajú na 50-kusových priehradkových PLa 1, PLa 2, PLa 3 a PLa 4 a 8-kusových (+ 8 kupónov) upravených tlačových listoch PLb 1 - 8, vrátane upraveného tlačového listu s prázdnymi kupónmi pre tlač personalizovaných kupónov. Tieto VCH môžu byť náhodné, alebo môžu byť len na časti nákladu.
Priehradkový list PLa 1
Priehradkový list PLa 2
Priehradkový list PLa 3
Priehradkový list PLa 4
Upravený tlačový list PLb
Upravený tlačový list PLb
Upravený tlačový list PLb 5
Upravený tlačový list PLb 2 alebo PLb 4 (nepotlačený pre prípravu personalizovaných kupónov)
Klasifikácia výrobných chýb tlače
Z predložených výrobných chyby pracovná skupina zameraná na špecializáciu slovenských poštových známok pod vedením M. Gereca pozorným porovnávaním viacerých nálezov klasifikovala niekoľko nájdených VCH, či ide o náhodné alebo typické VCH. Do špecializovaného katalógu sa dostali len tie najvýraznejšie:
Priehradkový list PLa 1 (v celom náklade)
Upravený tlačový list PLb 5 (v časti nákladu)
Zhrnutie
Článok na príklade slovenskej poštovej známky Filatelia vysvetľuje základné princípy identifikácie a klasifikácie výrobných chýb pri (ofsetovej) tlači slovenských poštových známok a naznačuje niekedy až tŕnistú cestu od pracného nájdenia "odlišnosti od normálu", cez porovnávanie nálezov viacerých zberateľov až po výslednú klasifikáciu a zaradenie do špecializovaného katalógu.
Pri príprave článku sme použili bohaté podklady pracne získané podrobným štúdiom mnohých priehradkových listov jednej známky (R. Šulej) doplnené o výsledky bádania pracovnej skupiny zameranej na špecializáciu slovenských poštových známok (M. Gerec - vedúci, Bedač, Behil, Butko, Danko, Dobrovoľský, Foltin, Homišin, Chovanec, Jadroň, Karvacký, Longauerová, Smolka, Szalo, Šulej, Vallo, Zavodský) publikované na stránke www.filatelia-kosice.eu. Všetkým zainteresovaným patrí poďakovanie za ich mravenčiu prácu na poli špecializácie slovenských poštových známok.
Použité zdroje:
© Internetová stránka www.filatelia-kosice.eu
© Špecializovaný katalóg Gerec M.: Špecializovaný katalóg Slovensko od r. 1993 (pracovná verzia v elektronickej forme), Košice, 2016, str. 7 - 9.