Pohľadnice:
Vysoké Tatry na dobových pohľadniciach
Prehliadka dobových pohľadníc Vysokých Tatier zo zbierky autorky s krátkymi doplňujúcimi popismi.
Vysoké Tatry na dobových pohľadniciach
OBSAH:
» » 2. 6. Hrebienok
3. To najdôležitejšie o mojej záverečnej práci
1. Úvod
Dlhé roky zbieram pohľadnice. V mojej zbierke sa nachádza aj súbor starých pohľadníc Vysokých Tatier. V tejto práci sa pokúsim časť pohľadníc, ktoré vystihujú tatranský región v minulosti prezentovať a popísať a vyjadriť tak môj vzťah k našim krásnym veľhorám. Tatry a podtatranská oblasť boli oddávna stredobodom pozornosti vydavateľov pohľadníc a v priebehu minulých desaťročí sa ich objavilo veľké množstvo. Väčšina zobrazených pohľadníc je z obdobia rokov 1925 - 1930.
2. Tatranské obce a lokality
2. 1. Štrbské Pleso
Štrbské pleso a Grand Hotel „Kriváň“. Grandhotel bol postavený v roku 1906 na južnom brehu plesa. V roku 1919 bol premenovaný na hotel Kriváň.
Pohľad na Grand Hotel „Kriváň“ z roku 1926.
Nasleduje pohľadnica, ktorá zobrazuje bývalú hornú stanicu ozubnicovej železnice zo Štrby a autobusové nástupište v roku 1945. V tomto roku už priestory budovy patrili Klubu turistov a lyžiarov.
Štrbské pleso: Pohľad na Mengusovskú dolinu.
Pohľad na Štrbské pleso so Soliskom, rok 1925.
2. 2. Nové Štrbské Pleso
Prvý hotel, ktorý bol postavený v Novom Štrbskom Plese v roku 1905 sa volal podľa zakladateľa tejto tatranskej osady a to banskobystrického architekta Karola Móryho. Po znárodnení slúžil ako zotavovňa ROH, neskôr ako Hotel SOREA Baník a teraz je to Hotel SOREA Trigan.
Štrbské pleso: Pohľad na Mengusovskú dolinu.
Pohľad na Štrbské pleso so Soliskom, rok 1925.
2. 3. Popradské Pleso
Pohľadnice zobrazujú Popradské pleso, Majláthovu útulňu a malebné prostredie Mengusovskej doliny. Dnes, po viacerých rekonštrukciách a zmenách názvov, je to horský hotel Popradské Pleso.
Pohľadnica prešla poštou v roku 1927.
2. 4. Starý Smokovec
Prvé budovy vznikajúcej osady boli postavené okolo roku 1795. Prvý skromný kúpeľný dom bol postavený v roku 1824. Boli tu pramene, známe smokovecké kyselky.
Do roku 1918 sa volal Staré tatranské kúpele. Potom bol premenovaný na Tatranský Starý Smokovec a napokon na Starý Smokovec.
Starotatranské kúpele, pohľadnica prešla poštou v roku 1920.
Starý Smokovec.
V zbierke mám niektoré pohľadnice v 2 odtieňoch, šedomodrej a hnedej. Aj pohľadnicu ktorá nasleduje mám v 2 odtieňoch, rok 1926.
Zaujímavé na nich je to, že na obidvoch je na opačnej strane napísané, že sa jedná o Tatranský Nový Smokovec: Hotel Royal. Na spodnej pohľadnici je tento pôvodný text škrtnutý, preznačený vlnovkou. Pod tým je na písané, že je to Tatranský Starý Smokovec - GRAND HOTEL
Na hornej pohľadnici oprava textu nie je vykonaná.
Ešte zopár pohľadníc Starého Smokovca.
Tatranský Starý Smokovec Kaviarna - Kaviareň ustúpila v roku 1956 výstavbe budovy Mestského národného výboru.
2. 5. Nový Smokovec
Tatranský Nový Smokovec: Jedalna a Villa Erica, 1926.
Pohľadnicu Tatranský Nový Smokovec: Palác-Sanatorium Dra Szontagha mám tiež v 2 farebných odtieňoch.
Na pohľadnici v hnedom odtieni, ktorú tu nezobrazujem, nie je nad obrázkom budovy vľavo hore popis ako na šedomodrej. Tento popis je uvedený na jej opačnej strane. Na šedo-modrom variante je na opačnej strane uvedený len nápis VYSOKÉ TATRY.
Tatranský Nový Smokovec: Jedalna a Villa Erica, 1926.
Nasledovná pohľadnica má tiež pôvodne nesprávne označenie, ktoré bolo prekryté a pod tým je napísané správne označenie.
Nesprávne - Tatranský Starý Smokovec: Grand Hotel.
Správne - Tatranský Nový Smokovec-HOTEL ROYAL.
Spoločný pohľad na Nový a Starý Smokovec a naopak
2. 6. Hrebienok
Reštauračný a kaviarenský kiosk okolo roku 1925 na Hrebienku. Po rekonštrukcii tu vznikol Športhotel, ktorý sa v roku 1947 stal majetkom ROH. Aktuálne ho spravuje SOREA., spol. s r.o.
Horná stanica pozemnej lanovky s ubytovňami na Hrebienku okolo roku 1925.
2. 7. Tatranská Lomnica
Tatranská Lomnica, v pozadí Hotel Palace, terajší Grandhotel Praha.
Pohľadnica zobrazuje Vilu „Morava“, prešla poštou v roku 1930.
3. To najdôležitejšie o mojej záverečnej práci
Mojou prácou chcem záujemcov oboznámiť s historickými pohľadnicami prírody a známych aj menej známych miest našich krásnych veľhôr. Prinášajú nám obrazové informácie o zaujímavých budovách, ktoré sa už zmenili alebo zanikli, o krajine, prípadne dopravných prostriedkoch dávnych čias. Len niekoľko z nich som našla v knižných publikáciách.
Je škoda, že v súčasnosti záujem o aktuálne pohľadnice klesá. Z praktického dôvodu nie sú potrebné, nahradila ich digitálna technika. Tá však nikdy nenahradí pocit, ktorý prežívate, keď po čase prezeráte staré pohľadnice, ktoré vám poslali vaši priatelia a známi. Ak prešli poštou, na zadnej strane môžeme vidieť zaujímavú známku, pečiatku a aj rukou písanú správu.
Poznanie svojej histórie prispieva k vytváraniu si vlastného vzťahu a hrdosti na domov, ktorý budovali celé generácie našich predkov.
4. Použité zdroje a literatúra
© [1] Súkromná zbierka: Ing. Katarína Humajová, všetky obrázky
© [2] Ivan Bohuš ml.: Vysoké Tatry na starých pohľadniciach, DAJAMA, 2007, ISBN 978-80-89226-39-9
Článok vychádza z ročníkovej práce Vysoké Tatry na dobových pohľadniciach študentky-autorky Kataríny Humajovej, ktorú vypracovala v rámci vzdelávacieho programu Zberateľstvo a filatelia Univerzity tretieho veku Žilinskej univerzity v Žiline v akademickom roku 2021/2022 - koordinátor: Ing. Martina Kardošová-Kapitulíková, lektor: Dr. Vojtech Jankovič.